Mavi Gözlü Dev

Faba Kahve

Zekeriya Sertel,  Nazım Hikmet ile ilk karşılaşmasını şöyle anlatıyor;

Nâzım Hikmet’i ilk kez 1927’de İstanbul’da tanıdım. O vakitler Resimli Ay’ı çıkarıyordum. Dergide zamanın birçok edip ve yazarıyla işbirliği yapıyordum. Nâzım da Sovyetler Birliğinden yeni dönmüştü, işsizdi. İş arıyordu. Fakat basında kimse ona iş vermeye cesaret edemiyordu. Zaten o zamanlar büyük bir şair olarak da henüz tanınmış değildi. O vakte kadar basında şiiri çıkmamış, adı duyulmamıştı. Bir gün Nâzım’ın çok eski arkadaşı ve Türkiye’nin tanınmış yazarlarından Vâlâ Nurettin (Vâ -Nü) beni ziyarete gelmişti. Konuşma sırasında Nâzım’dan söz açtı. Onun çok büyük bir şair olduğunu, fakat hiç bir yerde iş bulamadığını anlattı. Nâzım’ı yanıma alıp beraber çalışmamızı önerdi. Vâlâ Nurettin, Nâzım’ın çocukluk arkadaşıydı.

 
KitapEki
KitapEki

Millî Kurtuluş Savaşı sırasında beraberce Anadolu’ya geçmiş, sonra da birlikte Moskova’ya giderek orada okumuşlardı. 1924’te memlekete döndükleri zaman Vâlâ komünistlikten ayrılmış, fakat Nâzım’la dostluğunu sürdürmüştü. Nâzım ise, bir parti üyesi gibi faaliyetine devam etmiş, bir ara polisin elinden kurtulmak için İzmir’e sığınmış, fakat sonra gıyaben on beş yıla mahkûm olunca soluğu tekrar Sovyetler Birliği’nde almıştı. 1927’de tekrar vatana dönünce ilk işi Vâlâ’yı bulmak olmuştu ve onun yardımıyla kendisine bir iş bulmaya çalışmıştı. Konuştuğumuzun ertesi günü Vâlâ, Nâzım’ı Resimli Ay’a getirdi.

Nâzım’ı ilk kez görüyordum. Uzun boylu, san kıvırcık saçlı, mavi gözlü, san kaşlı, çok sevimli ve güzel bir gençti. İlk bakışta insanı kavrayan bir hâli vardı. Mütevazı, utangaç ve çekingen bir genç izlenimini veriyordu. Selâmlaştıktan sonra iki elini göbeğinin üstünde bağlayarak karşımdaki koltuğa oturdu. Görücüye çıkmış gelin gibi sıkılıyordu. Vâlâ, Nâzım’ın nasıl büyük bir şair olduğunu anlattıkça Nâzım utancından başını yere eğiyor, yüzüme bakmaya cesaret edemiyordu. Yalnız arada bir gözaltından beni süzmekten kendini alamıyordu. O gün Nâzım’ın Resimli Ay’da çalışmaya başlamasını kararlaştırdık.

  • Mavi Gözlü Dev
  • Nazım Hikmet ve Sanatı
  • Zekeriya Sertel
  • Cem Yayınevi
  • 1977

 

Kitap Eki Dergisi
M. Şeref Özsoy

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

M. Şeref Özsoy

Marmara Üniversitesi mezunu. KANIK’sadığım biri ORHAN VELİ, Kılavuzu Şair Olanın ve (Haluk Oral ile beraber) Erol Güney'in Ke(n)dsi adlı kitapları var. düzenSİZ YAPRAK, Milliyet Sanat, Adam Sanat, Varlık, Yasakmeyve, Aksak Kurbağa, Öküz ve daha pek çok dergide Türk edebiyatçılarının hayatları üzerine denemeler yazdı. Bir Orhan Veli bilir kişisidir.

Önceki Yazı

Edebiyat Geçmişinde Bu Ay; “William Faulkner”

Sonraki Yazı

Ütopya/Distopya: Hayal ama nereye kadar?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *