Mavi Gözlü Dev

Zekeriya Sertel,  Nazım Hikmet ile ilk karşılaşmasını şöyle anlatıyor;

Nâzım Hikmet’i ilk kez 1927’de İstanbul’da tanıdım. O vakitler Resimli Ay’ı çıkarıyordum. Dergide zamanın birçok edip ve yazarıyla işbirliği yapıyordum. Nâzım da Sovyetler Birliğinden yeni dönmüştü, işsizdi. İş arıyordu. Fakat basında kimse ona iş vermeye cesaret edemiyordu. Zaten o zamanlar büyük bir şair olarak da henüz tanınmış değildi. O vakte kadar basında şiiri çıkmamış, adı duyulmamıştı. Bir gün Nâzım’ın çok eski arkadaşı ve Türkiye’nin tanınmış yazarlarından Vâlâ Nurettin (Vâ -Nü) beni ziyarete gelmişti. Konuşma sırasında Nâzım’dan söz açtı. Onun çok büyük bir şair olduğunu, fakat hiç bir yerde iş bulamadığını anlattı. Nâzım’ı yanıma alıp beraber çalışmamızı önerdi. Vâlâ Nurettin, Nâzım’ın çocukluk arkadaşıydı.

TİMAŞ
TİMAŞ

Millî Kurtuluş Savaşı sırasında beraberce Anadolu’ya geçmiş, sonra da birlikte Moskova’ya giderek orada okumuşlardı. 1924’te memlekete döndükleri zaman Vâlâ komünistlikten ayrılmış, fakat Nâzım’la dostluğunu sürdürmüştü. Nâzım ise, bir parti üyesi gibi faaliyetine devam etmiş, bir ara polisin elinden kurtulmak için İzmir’e sığınmış, fakat sonra gıyaben on beş yıla mahkûm olunca soluğu tekrar Sovyetler Birliği’nde almıştı. 1927’de tekrar vatana dönünce ilk işi Vâlâ’yı bulmak olmuştu ve onun yardımıyla kendisine bir iş bulmaya çalışmıştı. Konuştuğumuzun ertesi günü Vâlâ, Nâzım’ı Resimli Ay’a getirdi.

Nâzım’ı ilk kez görüyordum. Uzun boylu, san kıvırcık saçlı, mavi gözlü, san kaşlı, çok sevimli ve güzel bir gençti. İlk bakışta insanı kavrayan bir hâli vardı. Mütevazı, utangaç ve çekingen bir genç izlenimini veriyordu. Selâmlaştıktan sonra iki elini göbeğinin üstünde bağlayarak karşımdaki koltuğa oturdu. Görücüye çıkmış gelin gibi sıkılıyordu. Vâlâ, Nâzım’ın nasıl büyük bir şair olduğunu anlattıkça Nâzım utancından başını yere eğiyor, yüzüme bakmaya cesaret edemiyordu. Yalnız arada bir gözaltından beni süzmekten kendini alamıyordu. O gün Nâzım’ın Resimli Ay’da çalışmaya başlamasını kararlaştırdık.

  • Mavi Gözlü Dev
  • Nazım Hikmet ve Sanatı
  • Zekeriya Sertel
  • Cem Yayınevi
  • 1977

 

M. Şeref Özsoy
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Edebiyat Geçmişinde Bu Ay; “William Faulkner”

Read Next

Ütopya/Distopya: Hayal ama nereye kadar?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram