Mimarlık ve Kentleşme Üzerine Söyleşiler: ‘Mimar Doğan’lar… Üç Doğan’

Mimarlar Doğan Kuban, Doğan Tekeli ve Doğan Hasol, gazeteci Ceren Çıplak Drillat’ın mimarlık ve kentleşmeye dair pek çok güncel konuyu içeren sorularını yanıtladı. “Mimar Doğan’lar… Üç Doğan” adıyla kitaplaşan söyleşi, Kırmızı Kedi Yayınları’nca okura sunuldu.

Üç mimar, 2010 ve 2015 yıllarında Cumhuriyet gazetesi için bir araya gelip İstanbul ekseninde mimarlık ve kent politikaları üzerine Ceren Çıplak Drillat’ın sorularını yanıtlamıştı. O dönem geniş yankı uyandıran söyleşinin devamı “Mimar Doğan’lar… Üç Doğan” adlı kitapta toplandı.

Mimarlar kitapta, mimarlığın kültür ve teknolojiyle, inşaatın ekonomiyle ilişkisinden kentleşme ve kentlileşme sorunlarına uzanan geniş bir yelpazede görüşlerini dile getirdi. İstanbul’un kentleşmeyle ilgili sorunlarını da ele alan mimarlar, kentin geleceği üzerine düşüncelerini ve hayallerini paylaştı.

Kitap yayınevince şöyle tanıtıldı:

“Türkiye’nin kültür ve mimarlık hayatını uzun yıllara yayılan üretimleri ve benzersiz katkılarıyla zenginleştiren mimarlar Doğan Kuban, Doğan Tekeli, Doğan Hasol 2010 ve 2015 yıllarında Cumhuriyet gazetesi için bir araya gelip İstanbul ekseninde mimarlık ve kent politikaları üzerine söyleştiklerinde, bu buluşma geniş yankı uyandırmıştı. Mimarlık dünyasının bu üç önemli figürü beş yıl aradan sonra yine Ceren Çıplak Drillat’ın soruları eşliğinde söyleşilerini kaldıkları yerden sürdürüyorlar, mimarlık ve kentleşmeye dair pek çok güncel konuyu tartışmaya açıyorlar. Mimarlığın kültür ve teknolojiyle, inşaatın ekonomiyle ilişkisinden kentleşme ve kentlileşme sorunlarına uzanan geniş bir yelpazede görüşlerini dile getiriyorlar. Türkiye’nin mimarlık politikalarından yola çıkarak güncel mimarlık pratiklerini, koruma ve restorasyon uygulamalarını, kentsel dönüşüm projelerini ve ülkenin gündemini meşgul eden mimarlık merkezli daha pek çok önemli konuyu mercek altına alıyorlar. Yaşadıkları kentle geçmişten bugüne mimar olarak kurdukları ilişkiden hareketle İstanbul’un kentleşmeyle ilgili sorunlarını ortaya yatırıyorlar, kentin geleceği üzerine düşünürken bir yandan da kurdukları hayalleri dile getiriyorlar.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İnsanlığın Sessiz Ortaklığı Kesi Yerlerimiz

Read Next

Yorgos Lanthimos, Poor Things İçin Emma Stone ile Yeniden Bir Araya Geliyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram