Murat S. Dural Temmuz 2018 Okumaları

Murat S. Dural aylık okumalarını Kitap Eki takipçileri için değerlendirmeye devam ediyor. Kimi zaman tempolu kimi zaman ise yavaş ama oldukça nitelikli bir okuma planınız olmasını istiyorsanız Dural’ın önerilerini, incelemelerini yakından takip etmenizi öneririz.

Günler günlerin ardından daha az okuyup daha çok yazmaya devam etmeliyim…

“Böyle sıkıntı olur mu?” demeyin, oluyor. İnsanın içini burkuyor, keşke bir gün daha fazla saatten oluşsa diye olmayacak şeylere bel bağlıyor.

Yakın olmasını umduğum gelecekte sizlerin önüne farklı üretimlerle çıkmayı ümit ediyor, bu yönde çalışıyorum. Açıkçası kitap okuma düzenim bu yüzden minimumlara indi. Ancak durum o kadar da kötü değil. En azından oldukça kaliteli, renkli anlatıma sahip, iz bırakan kitaplara denk geliyorum. Bu da beni oldukça mutlu ediyor.

Demian – Hermann Hesse
Emil Sinclair’in Gençliğinin Öyküsü

Mesela “Demian”… Hermann Hesse hayranlığım bir yana bu kitap diğer bir yana. “Demian; Emil Sinclair’in Gençliğinin Öyküsü” olağanüstü bir kitap, roman! Öylesine enteresan, öylesine değişik, yıllardır açıklayamadığım zorlukta bir duyguyu 200 sayfa boyunca bu kadar kaliteli anlatmak, gençliğimde benim de ait olduğumu düşündüğüm, yakın dostlarımla yaşadığım çok derin bir hissi böylesine abideleştirmek, bu kadar kaliteli bir dil, akıcılık ve açıklıkla anlatmak Yazarlık ve Nirvana olsa gerek. Muhakkak okumanızı tavsiye ediyorum. Hermann Hesse’ye daha da hayran kalmama, naçizane yazma çabamı yeniden sorgulamama, bu seviyelere, zirveye nasıl çıkılabileceğini kara kara düşünmeme vesile oldu. İyi bir yazar olabilirim, belki bir sonraki hayatımda…

Şeytan Disko – Yaprak Öz

Oyunculuğu, başarılı komedyenliği ile tanıdığımız Gürgen Öz ve onun kardeşi Yaprak Öz; ikisi de artık Türkiye’de korku yazımı dendiğinde aklıma gelen iki isim oldu. Özellikle Gürgen Öz’ün “Karanlık Köy”ü bende sayılı Anadolu Korku Romanları içinde önemli bir yer tutuyor. İki kardeşin de Yitik Ülke Yayınları’ndan çıkan kitapları dikkate alınmaya fazlasıyla değer.

“Şeytan Disko” önceden duyduğum bir kitaptı. Sanırım bu yüzden aşırı beklenti ile yola çıktım. Dili, anlatısı gayet sade, hızlı ilerliyor ancak kadın karakterimiz Deniz bence biraz zayıf kalmış. Bunu final ile bağlantılı söylüyorum. Çünkü kitabın heyecanlı gidişatı sonda etkisiz, tahmin edilebilir kalıyor. Kitap hakkında bunları söylüyorum ama hem Gürgen Öz hem de Yaprak Öz’ü merakla, iştahla okumaya devam edeceğimi, benim için ciddi standartlara sahip değerli korkucular oldukları gerçeğini değiştirmiyor bu. Çok şaşırtıcı bir hayal gücüne ve bunu anlatabilecek zenginliğe sahipler. Umarım potansiyellerini (eminim) çok daha yükseklere çıkarırlar.

Gotik Öyküler

Şimdi söyleyeceklerim aramızda kalacak; bu kitabı edinmeseniz olabilir ama edinirseniz çok daha iyi de olabilir; kim bilir? Kelime hataları, harflerde (nedense özellikle iki “tt” yan yana geldiği kısımlarda) eksiklikler var. Bazı öykülerin çevirisinde sıkıntı olduğunu düşünüyorum. İçindeki hikayeleri zaten okumuş olabilirsiniz ama yine de okuyunca keyif veren özellikle Charlotte Perkins Gilman’ın “Sarı Duvar Kağıdı”nı kaçırmamalısınız. Gnome Kitaptan çıkan bu kitap yayın emekçilerinden ve okurlardan daha fazla ilgiyi hak ediyor. Daha iyi bir çeviri, baskı, tasarım olsa daha fazla övebilirdim. Son olarak, fiyatı 16 TL. Arada derede kalırsanız almayabilirsiniz. Ama Gotik sanatları, edebi türleri seviyorsanız kütüphanenizde bulunmasında fayda var.

Ürkütücüler – Göktuğ Canbaba

Doğan Egmont Yayınları, yazar Göktuğ Canbaba ve çizer Biğkem Karavus yine harika bir işe, kitaba imza atmışlar. Nereden başlasam? En saf, en düzgün anlamı ile anlayışsızlığın, ötekileştirmenin, ruhen, aklen, bedenen zulme uğramanın ÜRKÜTÜCÜLÜĞÜ sevgili Göktuğ’un kaleminden sayfalara hakkınca dökülmüş. Önyargıların ne kadar zor değiştirilebilen şeyler olduğunu, sonunun doğru hareketlere değil infazlara vesile olduğunu, çocuk kalbini bile karartabilecek bu aşılması güç duvarın yine çocuk kalbinin, çocukluklarına sahip çıkanların yıkabileceği nefis şekilde ortaya konmuş.

Her seferinde Göktuğ Canbaba’nın çocuk edebiyatı yazını adına söylediğim gibi; bu kitaptan harika bir animasyon ortaya çıkabilir. Yazarın kalemi daha ilk kelimesiyle insanın hayal gücünü harekete geçiriyor. Dili, kurgusu, olay akışı gayet iyi. Ama… Ama her ne kadar başarılı bir kitapsa bunda sevgili Biğkem Karavus’un “müthiş(!)” çizimlerinin payı da bir o kadar var. Kafamda Göktuğ ile canlanan dünyayı netlik ayarlarına kavuşturup önüme seren illüstrasyonlar abartısız harika. Kısacası “Ürkütücüler”i çok sevdim. Bu anlamda hem iki sanatçıya hem de bu ortaklığa destek veren Doğan Egmont’a çok teşekkür ederim

Scalped – Deli Cesareti

Uzun bir aradan sonra “Scalped” çizgi roman serisine sıkı bir dönüş yaptım. Serinin dördüncü cildi “Deli Cesareti” ile hikaye sürüyor. Jason Aaaron’un yazdığı, David Furno ve R. M. Guera’nın çizdiği, Çizgi Düşler tarafından çizgi dünyamıza dahil edilen, İlke Keskin’in editörlüğünü yapıp Egemen Görçek’in çevirisini üstlendiği eser her seferinde çıtayı, aksiyon seviyesini, hikayenin katmanlarını arttırarak yoluna devam ediyor.

İlk ciltlerdeki o karışıklık (okur adına) her seferinde merakla beklenen bir sonraki cilde dönüşüyor. Kitap, özellikle çizgi roman fiyatları pahalanıyor. Dolar Euro böyle giderse, ki bekleniyor, sıkıntılar ciddi bir krize, ki bekleniyor, dönüşürse daha da sıkıntılı günlerimiz olacak. Ancak unutmamak lazım ki bu zorlu günleri en iyi değerlendirme yolu yine kitaplar. Bu anlamda yayıncısından yazara, çizere, çevirisini yapandan editöre, redaktöre, tasarımcıya kadar tüm kitap emektarlarına destek vermek, sahip çıkmak lazım. Çünkü onlar biz sosyal medyada, cam kenarı kitaplı ve kahveli fotoğrafları çekebilmemiz için her gün yüzlerce sayfa metin okuyor, bizi o keyifli anları yaşayalım diye kitapları bizden birkaç kat daha fazla severek emek veriyor.

Bu seferlik bu kadar. Son cümlelerimin çok önemli, edebiyat dünyasının iç dinamikleri anlamında önemli sebepleri var. Bir kaç ay içinde yaşayarak öğrenmek zorunda kalacağız. Kitaplarla ve okumakla kalın.

Sevgilerimle,

https://twitter.com/MuratDural
https://www.facebook.com/murat.dural.33
https://www.instagram.com/muratsdural/
https://www.goodreads.com/author/show/16048476.Murat_S_Dural
https://www.linkedin.com/in/murat-s-dural-b7718530/

Murat S. Dural
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kâtip Bartleby: “Yapmamayı tercih ederim”

Read Next

Andy Serkis’in Hayvan Çiftliği uyarlamasını Netflix satın aldı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *