DEĞİŞEN DÜNYADA ROMAN: ROMAN KURAMINA GİRİŞ

Faba Kahve

Roman Kuramına Giriş, romanın tarihsel gelişiminden yola çıkarak, türün özelliklerindeki değişimi, türsel, yapısal ve felsefi olarak anlatıyor.

İnsan ölümle sınırlandırılmış bir canlı. Diğer bütün canlılar gibi. Kısa hayatında her şeyi yaşaması, deneyimlemesi mümkün değil. İşte burada insanın imdadına kitap yetişiyor. Okumak, yeni dünyalar sunarak insanın kısacık hayatını, zihinsel olarak genişletiyor. Özellikle edebi eserler, kurgusal dünyaları ile okura renkli, canlı ve ilginç hayatları tanıtarak deneyim kazandırıyor. Okuyan kişi öykü, roman, şiir, deneme, anı… gibi birçok türde basılan kitaplardan kendisine uygun olanı seçerek dış dünyayı sessize alıp eserin dünyasında kaybolup gidiyor. Son yıllarda bu türler arasında en çok tercih edilen ise roman. Hepimiz zevkimize uygun romanlar seçip onların bize sunduğu gerçekliğin içinde kendi gerçeğimizi arıyoruz. Ya da sadece romanın hikâyesinin peşinde koşturarak eserin sonuna ulaşıyoruz.

Bir de edebi türleri çeşitli yönlerden inceleyen, eleştiren kurgu dışı metinler var. Bu tür metinleri okuyarak kurgusal metinin doğasını daha iyi algılayabiliyoruz. Özellikle kuram kitapları, bu alanda bulunmaz bir kaynak niteliğinde. Zekiye Antakyalıoğlu’nun Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan Roman Kuramına Giriş adlı kitabı, romanın tarihsel gelişiminden yola çıkarak, türün özelliklerindeki değişimi, türsel, yapısal ve felsefi olarak anlatıyor. Okuduğumuz kitabı daha iyi anlayabilmek, sadece hikâyenin peşinden koşmayıp eserin arka planında olanları da anlayabilmek adına okunması gerek önemli bir kaynak kitap Roman Kuramına Giriş.

 
KitapEki
KitapEki

Roman bir tür olarak burjuvazi ile birlikte ortaya çıkmış ve gelişmiştir. Aristokratlar, romanı bir tür olarak her zaman küçük görmüştür bu yüzden. Ancak zaman içinde roman, insanın değişimine bağlı olarak güçlenmiş; gelişmiş ve bugün en çok okunan edebi tür olmuştur. Zekiye Antakyalıoğlu, Roman Kuramına Giriş adlı kitabında, bu türü ortaya çıkışından bugüne kadar değerlendirirken, bu alanda söz söylemiş belirli kuramcıların görüşlerinden yola çıkarak bugün hala herkesin farklı tanımladığı romanın realist, modernist ve postmodernist bakışla nereye ulaştığını anlatmaya çalışıyor. Ortaya çıktığı zamandan bu yana çeşitli tanımları yapılan roman, hiçbir zaman bu tanımların içine sığmamış; onu ortaya koyan her yazarla adeta kendini yeniden tanımlamıştır. Bu nedenle her roman, kendi varlığı içinde değerlendirilmeli, kurduğu dünyadan yola çıkarak okura anlatmak istediği asıl sorun ortaya konmalıdır.

Kitap, anlattığı konuya göre son derece sade ve anlaşılır bir dille yazılmış. Kendi içinde dokuz bölüme ayrılmış; bu bölümlerde tanımı, gerçekle bağlantısı, hikâyeden farkı; epik, parodi, anlatı ve tarih ile olan ilişkisi yönünden değerlendirilmiş. Realizm, modernizm ve postmodernizm bölümünde bu akımların, romanda yaptığı değişimler üzerinde durulmuştur. Son bölüm romanın bugün ne durumda olduğu ile ilgili kısa bir değerlendirmeyi içermektedir.

Günümüz dünyasında okur, bütün olumsuz gelişmelere rağmen-televizyon, internet- varlığını sürdürmektedir. İnsanlar çevrelerini kuşatan görsel dünyadan uzaklaşmak için roman okumaya devam etmektedir. İnsanlığın hiçbir döneminde yazılmadığı kadar roman yazılmakta ve basılmaktadır. Nitelikli eserler üreten yazarlar da varlığını korumaktadır. Önemli olan anlayarak okumak olduğuna göre Roman Kuramına Giriş, bu yolda biz okurlara rehber olacaktır.

  • Roman Kuramına Giriş
  • Yazar: Zekiye Antakyalıoğlu
  • Türü: Kuram
  • Baskı Yılı: 2016
  • Sayfa Sayısı: 240 Sayfa
  • Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

Kitap Eki Dergisi
Yurdagül Sayıbaş
Latest posts by Yurdagül Sayıbaş (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Yurdagül Sayıbaş

Temel eğitimini Tokat’ta tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü okumak üzere İstanbul’a geldi. Kitaplarla daha yakından tanışması, okumayı gerçek bir alışkanlığa dönüştürmesi bu yıllarda oldu. Lise yıllarından itibaren tuttuğu günlüklerini, zenginleştirerek yazmaya devam etti. Günlüklerini zaman zaman okuyarak gençlik günlerine dönüyor. Kurmaca metin yazmaya ise üniversite yıllarında başladı. Kurmaca metin dışında deneme, makale gibi türlerde yazıyor. Turnalar dergisinde bir makalesi, Edebiyatist dergisinde Orhan Pamuk ile ilgili bir denemesi, Gamlı Baykuş dergisinde Nazım Hikmet’in annesi Celile Hanım ile ilgili bir tanıtım yazısı yayımlandı. Kadınlar Dile Gelince adında bir kitapta Kamusuz Kadınlar adlı bir makalesi yayımlandı. Halen yazmaya devam ediyoru. Fakülteyi bitirdikten sonra İzmit, Darıca’da bir liseye edebiyat öğretmeni olarak atandı. Burada dört yıl kaldıktan sonra istifa edip İstanbul’a yerleşti. Çeşitli özel okullarda çalıştı. 2012 yılında emekli oldu. Dört yıl kadar Tokat’ta yaşadıktan sonra Bodrum’a yerleşti. Halen Bodrum’da yaşıyoru.

Önceki Yazı

Ünlü Yazarların Hayatını Anlatan 10 Film

Sonraki Yazı

“Elele Verip Kendi Bindiğimiz Dalı Kestik!”

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *