Romanı uyduranların, uydurabilirim sananların vay haline!

İthaki Yayınları büyük usta Kemal Tahir’in bütün notlarını yayınlamak üzere kolları sıvadı. Yayınevi, öncelikli olarak Kemal Tahir’in Sanat ve Edebiyat üzerine aldığı notları bir araya getirdi ve 2 cilt halinde yayınladı.

Notlar, 1931-1973 yılları arasında, Kemal Tahir’in defterlere, kağıtlara, ajandalara, takvim yapraklarına, kağıt olarak elinin altında bulunan her şeye eski Türkçe ile yazdıklarının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Kemal Tahir’in kütüphanesinde bulunan kitapların üzerine alınmış notlar ise başka bir çalışmanın konusu olarak ele alındığından bu 2 ciltlik kitapta yer almıyor.

Notlarda okuyucu, Kemal Tahir’in yalnızca sanat ve edebiyat üzerine birikimini değil, ülkemizde ve dünyada ilk kez bir romancının,zanaatının yasalarını açıklayarak, neyi, niçin, nasıl yaptığını hesap verircesine anlatan sorumlu kişiliğini de bulacaktır.

İthaki Yayınları, Kemal Tahir ile ilgili tüm çalışmayı tamamladığında, 20. yüzyılın en önemli romancılarından biri olan yazar hakkında muazzam bir kaynak ortaya çıkmış olacak.

Editörün Seçimi kategorimizde sizin için önemli bir kaynak öneriyoruz. Bu anlamlı çalışma tamamlandığında, Kemal Tahir’e ait olan bu yolculuğun tamamına şahit olduğunuzu hatırlayacaksınız.


“Bana gelince: Ben bu memleketin gerçekçi romancısıyım… Şimdiye kadar öğrendikleriyle ölmeye karar vermişlerin doğru bildiklerini yeniden tasdikleyerek, onları ucuza sevindirmek, güvendirmek için yazmıyorum…”

Kemal Tahir’in kırk yıl boyunca tuttuğu notlar, düşünce ve edebiyat tarihimizde sıra dışı bir olgu olma özelliğini koruyor. Notlar, yalnızca Kemal Tahir’i daha iyi değerlendirmemize yardımcı olduğu için değil, aydınların her ne olursa olsun “yazma” sorumluluğunu hatırlattığı için de önemli…
(Tanıtım Bülteninden)

“Köyü bilmek, yalnız köyde doğup köyde yaşamak işi değil, bir yazarın içinde doğup büyüdüğü toplumu topyekûn görüp öğrenmesi, anlaması, daha önemlisi, öğrenip anladıklarından kendi işinde gerçek yeni terkiplere gidebilmesi işidir…


Yakın bir gelecekte eserlerimiz üzerinde sahici köylü aydınları ile bizzat yazdığımız köylüler düşünecekler, eleştirmeler yapacaklar, kararlara varacaklardır.Asıl şaşmaz, affetmez hüküm, o günün gaddar hükmüdür. Romanı uyduranların, uydurabilirim sananların vay haline!”

Sanat-Edebiyat Notları’nın 2. kitabı, Kemal Tahir’in “köy romanı” üzerine düşüncelerinin yanı sıra, dünya romanına ve sanatına dair gözlemlerini de içeriyor.

Elinizdeki ciltte Kemal Tahir’in 1969 yılında Unesco Milli Komisyonu’nda yapmayı planladığı, bugün aynı zamanda belge değerine sahip olan konuşmanın metnini de bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)

  • Notlar
  • Sanat-Edebiyat I
  • Yazar: Kemal Tahir
  • Sayfa Sayısı: 392
  • İthaki Yayınları, 2016
  • Notlar
  • Sanat-Edebiyat II
  • Yazar: Kemal Tahir
  • Sayfa Sayısı: 280
  • İthaki Yayınları, 2016

Editör: Gün Çağ Aydın
Latest posts by Editör: Gün Çağ Aydın (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Edebi Bir Başkaldırı; ‘Biraz Dolaşacağım’

Read Next

Özgür Mumcu’dan ilk roman geliyor…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram