Sıra Dışı Bir Aşk Öyküsü

Temmuz 2016’da Helikopter Yayınevi’nden çıkan Rappaccini’nin Kızı yaz günleri için ideal bir uzun öykü.

Gündemin labirentlerinden sıyırılıp bir kitaba sığınmak dışardan kolay gibi görünse de sabır ve cesaret ister. Bir de ılık yaz gecelerinin tembelliğe davet ettiğini düşünürsek kitap okumak gerçek anlamda zorlaşır. Temmuz 2016’da Helikopter Yayınevi’nden çıkan Rappaccini’nin Kızı yaz günleri için ideal bir uzun öykü. İngiliz edebiyatının şahsına münhasır yazarı Nathaniel Hawthorne’un sıra dışı uzun öyküsünü fantastik gerçeklik olarak tanımlayabiliriz. Hacimsel olarak kısa ama içerik olarak oturaklı bir klasik tadında olan kitap hızlı bir okuma devinimi sağlayacağından kitap okumamanıza neden olan tembelliği kırıp atacaktır.

Rappaccini’nin Kızı sade anlaşılır bir dille yazılmış. Bunun yanında karakterler ve mekan tasvirleri okuru imgeler aramaya zorlayabilir. Zaten hikayenin gerçek dışı algısı bu zorlamayla ilişkili. Okur okuma zevkini arttırmak için mistik ögeler aradıkça yazar onu paçasından tutup gerçekliğin ortasına çekiveriyor. Cenneti andıran bir bahçe ve içinde güzeller güzeli Beatrice. Kahramanımız Giovanni sonunda kötücül olaylar olacağını sezmesine rağmen Beatrice’e olan ilgisini dizginlemiyor. Böylece 1884’de yazılan bu klasik öyküde macera ve gerilim hissinin giderek yükseldiğini görüyoruz.

Rappanaccini’nin Kızı’nın iki kez filme çekilmesi, birçok kez opera olarak sahnelenmesi ve Meksikalı Octavio Paz tarafından tiyatro oyunu haline getirilmesi gösteriyor ki bu kısa ama çarpıcı öykü Dünya’da ses getirmeyi başarmış. Peki bunu nedeni ne olabilir? Aşk öyküsü olması mı, fantastik unsurlar içermesi mi, yoksa klasik tadında olması mı? Aslında cevap soruların içinde gizli. Hikayedeki dinamizmi sağlayan unsurların çeşitliliği bu küçük hikayeyi bir başyapıta çevirmiş. Hem ölüm karakterlerin arasında dolaşan ayrı bir karakter gibi öyküye yerleştirilmiş hem de yaşam sevincini simgeleyen aşk. Simyanın teolojik bir olaya dönüşümü ile kahramanlar bedenlerinden sıyrılıyor ve soyut birer felsefeye dönüşüyorlar. Söz gelimi Rappanacci’nin Kızı Havva’ya Giovanni Adem’e Rappanacci’nin kendisi Tanrı’ya evriliyor.

Küçük kitaptaki uzun öykü; aşk üzerine, ölüm üzerine ve hayatın akışı karşısında insanın çaresizliği üzerine sizleri düşündürebilir, dahası bu sıcak yaz akşamlarında çaresiz hissettirebilir.

  • Rappaccini’nin Kızı
  • Yazar: Nathaniel Hawthorne
  • Çevirmen: Zeynep Avcı
  • Basım Tarihi: Temmuz 2016
  • Sayfa Sayısı: 51 Sayfa
  • Yayınevi: Helikopter Yayınevi

 

Erdem Gezginci
Latest posts by Erdem Gezginci (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çocukların Başucunda Günışığı Kitaplığı Var

Read Next

Mrs. Michael Brown’ın Yolculuğu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram