Tanınmış Yazarlardan Çocuk Kitapları

Ursule K. Le Guin, Italo Calvino ve Aldoux Huxley’in çocuklar için yazdığı kitaplar…

Ursula K. Le Guin / Kanatlı Kediler Masalı

leguin-1

21 Ekim’de 87. Doğum gününü kutladığımız Ursula Le Guin, fantezi ve bilimkurgu edebiyatının en önemli yazarlarından. Amerikalı yazar ülkemizde Mülksüzler ve Yerdeniz Üçlemesi –ardından gelen 2 kitapla beşleme- kitapları ile oldukça ünlüdür.  Le Guin yalnızca yetişkinler için değil çocuklar için de kitaplar yazmış; bunlardan biri de Kanatlı Kediler Masalı.  Dört kitaptan oluşan bu seri kanatlı doğan dört yavru kedinin hikâyesini anlatıyor. Şehirde doğan dört kardeş, annelerinin öngörüsü sayesinde şehirden kaçıp kırsal bir alana sığınıyorlar. Kitaplar konu olarak birbirlerine bağlı olsa da her kitapta ayrı bir macera konu ediliyor.

İlk kitap Dört Yavru; kedilerin şehirden kırsal alana göç etmelerini anlatıyor. Yavruların farklılıkları nedeniyle dışlanmaları ve bu uzun yolculuktaki dayanışmaları kitabın teması.

İkinci kitap Yuvaya Dönüş; iki kardeş Henna ve Ceymi annelerini merak ederek kente geri dönmeleri ve eski evlerinin yıkıntısında buldukları kanatlı yavru kediciğin hikayesini anlatıyor.

leguin-2

Üçüncü kitap Yeni Arkadaş; Henna ve Ceymi’nin bulduğu yavru kedinin kırsal alandaki yaşama ayak uydurması ve diğer kardeşlerle yaşamaya alışmasını konu ediniyor.

leguin-3

Son kitap Kentte Tek Başına; Kanatlı kedilere son katılan yavru Emma’nın kente dönmesi ve onu kameraların karşısına çıkarmak isteyen bir insanla karşılaşmasını anlatıyor.

leguin-4

Dört kitabın ana fikri; farklılıkların yaşamımıza olumlu ya da olumsuz katkıları olabilir, bunu kendi seçimlerimiz belirler, diyebiliriz. 2. Sınıftan itibaren okunabilecek, çocukların ilk uzun soluklu hikâyelerinden olmaya değer.

 • Kanatlı Kediler Masalı
 • Yazar: Ursula K. Le Guin
 • Resimleyen: S. D. Schindler
 • Çeviri: Naz Beykan
 • Yayınevi: Günışı Kitaplığı
 • Serideki Kitaplar: Dört Yavru, Yuvaya Dönüş, Yeni Arkadaş, Kentte Tek Başına

 

Italo Calvino / Efsunlu Hayvan Masalları

Küba doğumlu İtalyan yazar Italo Calvino, yetişkinler olduğu kadar çocuklar için de eserler vermiştir. Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu ve Görünmez Kentler kitapları ile ünlü olan Calvino “büyülü gerçekçilik” akımının bir üyesidir. Büyülü Gerçekçilik kısaca gerçek olabilecek kadar normal akan hikâyelerin gerçeküstü öğeler barındırmasıdır. Bu akımın en güzel örneklerinden biri de Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık kitabıdır.

calvino

Italo Calvino’nun en bilinen çocuk kitapları, İkiye Bölünen Vikont, Ağaca Tüneyen Baron, Varolmayan Şövalye üçlemesidir.  Üçlemeyi en kısa sürede edinip sizlerle yorumlarımı paylaşmaya can atıyorum. Bunların dışında Calvino çocuklar için İtalyan Masalları serisi hazırlamıştır. Efsunlu Hayvan Masalları, beş farklı masaldan oluşan resimli bir kitap. Kitapta her masalın hangi bölgede doğduğu yazıyor ve masallar geçmiş dönem efsaneleri gibi ansızın mutlu sonlarla bitiyor. Prenseslerin yılana dönüştüğü, köpeklerin sahiplerini kurtarıp büyü bozduğu, hayvanların bolca konuştuğu hikâyelerin 2. Sınıfa kadar her yaş seviyesine uygun olduğunu düşünüyorum.

İtalyan Masalları serisindeki kitaplarının isimleri kendilerini oldukça net anlatıyor; Azıcık Acıklı Masallar, Deniz Masalları, Güldüren Masallar, Kurnazların Kazandığı Masallar… Bu seride çocuğunuzun ilgisine uygun bir hikâye eminim vardır.

 • Efsunlu Hayvan Masalları
 • Yazar: Italo Calvino
 • Resimleyen: Gaia Stella
 • Çeviren: Meryem Mine Çilingiroğlu
 • Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Aldous Huxley / Armut Çiçeği Köyü’nün Kargaları 

Aldous Huxley, distopya türünün en güzel örneklerinden Kayıp Yeni Dünya’nın İngiliz yazarıdır. Ülkemizde George Orwell’in 1984 romanı ile ünlenen distopya türü, hayalî bir dünyanın anti-tezi olarak tanımlanabilir. Parapsikoloji ve mistik temelli felsefelerle ilgilenen ve bu alanda kitapları da bulunan yazarın bir çocuk kitabının olması beni çok şaşırttı.

huxley

Kitapta Armut Çiçeği Köyü’nde bir kavak ağacında yaşayan Karga Hanım ve Karga Bey’in aynı kavak ağacının köklerinde yaşayan çıngıraklıyılan ile aralarında geçen olayları konu alıyor. Yılan o kadar yaşlı ki başka yemek aramaktansa her gün gidip Karga Hanım’ın yumurtalarını mideye indiriyor. Gözü yaşlı Karga Hanım ise buna bir son vermesi için kocasına söylenip duruyor. Karga Bey soluğu Çokbilmiş Baykuş’un yanında alıyor ve plan yapıyorlar. Hikâye mutlu sonla bitiyor demeye dilim varmıyor; çünkü yılan ettiğini buluyor ve kendini çamaşır ipi olarak kullanılırken buluyor. Kitabın öyküsü Huxley’in yetişkin kitaplarındaki gibi ufuk açıcı olmasa da oldukça eğlenceli. Hele ki hikâye çizimlerle birleşince çok güzel bir hal alıyor. Çizer burada hikâyeye bakış açımı değiştirdi diyebilirim; pofuduk terlikleriyle tıraş olan baykuş, inci kolyesiyle gözü yaşlı karga hanım, evrak çantalı ve kravatlı karga bey… Çizer hepsi için harikalar yaratmış diyebilirim.

Armut Çiçeği Köyü’nün Kargaları, 2. sınıfa kadar çocuklarınızla okuyabileceğiniz eğlenceli ve renkli bir çocuk kitabı, keyifli okumalar dilerim.

 • Armut Çiçeği Köyü’ün Kargaları
 • Yazan: Aldoux Huxley
 • Resimleyen: Sophie Blackall
 • Çeviren: Alkım Özalp
 • Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi

 

Pınar Palamutlu
Latest posts by Pınar Palamutlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Edebi Şamanizm Denemesi: Hayvan Olmak

Read Next

Sherlock’un yeni sezonu başlıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram