Trajedinin Felsefesi

Şestov, Dostoyevski ve Nietzsche – Trajedinin Felsefesi’nde bu iki düşmanı, felsefe ile trajediyi yan yana, kafa kafaya getiriyor.

Trajedinin felsefesi mümkün müdür?

TİMAŞ
TİMAŞ

Trajedi ve felsefe nasıl bir araya gelebilir? Trajedi yaşamın çelişkilerinin, acı ile neşenin, doğru ile yanlışın, kötü ile iyinin iç içe geçtiği gerçek dünyayı anlatırken felsefe çelişkisiz, acısız, doğru, iyilikten ibaret ideal bir dünya kurmayı amaçlar. Şestov, Dostoyevski ve Nietzsche – Trajedinin Felsefesi’nde bu iki düşmanı, felsefe ile trajediyi yan yana, kafa kafaya getiriyor. Soyutlamalardan değil hayatın ta kendisinden gelen trajedinin felsefesini öne sürüyor Dostoyevski ve Nietzsche’nin yaşamını ve düşüncesini iç içe okuyarak.

Şestov için onlar ruh ikizi. Dostoyevski kendi parçalanmasını karakterlerine yansıtıyor: “Bütün bu kahramanlar Dostoyevski’yle etle tırnak gibiydi: Onların trajedisi yeni ve farklı bir yaşama başlamanın olanaksızlığıdır.” Nietzsche de düşüncesindeki kırılmalara ve dönüşümlere: “Nietzsche için düşünmek kendini paralamak, azap çekmek, hummalı bir titremeyle kıvranmaktı.” Şestov’a göre, Dostoyevski ve Nietzsche’nin yaşamında ve eserinde trajik düşünce modern ifadesini buluyor.

“Dostoyevski ve Nietzsche’nin yapıtları yanıt değil, soru içerir: Trajedinin felsefesi mümkün müdür?”

  • Dostoyevski ve Nietzsche – Trajedinin Felsefesi
  • Yazar: Lev Şestov
  • Çeviri: Kayhan Yükseler
  • Türü: Deneme
  • Baskı Yılı: Haziran 2017
  • Sayfa Sayısı: 226 Sayfa
  • Yayınevi: Notos Kitap

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Zodyak ve mistik harikalar: Astroloji 101

Read Next

Bir Direniş Hikayesi; Öncü Kadınlar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram