Zodyak ve mistik harikalar: Astroloji 101

Astroloji herkes içindir ve herkes binlerce kez parçası olduğu evrenin altında göğe bakmış ve bakmaya da devam edecektir!

Say Yayınları 101 Serisinde Güneş Burçlarından, Ay Burçlarına Astroloji hakkında bilmeniz gereken her şey alt başlığı altında bir astroloji kitabı yayımladı, İkizler Burcu’nun ev sahipliğindeki Yeni Ay’da; yani içinde bulunduğumuz yaz mevsiminin ilk dönümü Haziran ayında.

Bu serinin evreni, mitolojiyi anlatan diğer kitapları gibi Astroloji 101 de yıldız ve gezegenlerin üzerimizdeki etkisini merak eden herkes için kolay dili ile ilk adım niteliğinde bir kitap. İçinde astroloji adına ilk ve temel bilgilerin tümüne yer verilmiş. Astroloji 101 bir bakıma; bu konuyu daha derin incelemek ve yeni kaynaklara yönelmek isteyen yahut biraz pratikle en azından bireysel boyutta yıldız ve gezegenleri, doğum anındaki konumlarını; yerleştikleri evleri; insanoğlunun ilk olarak fark ettiği gümüşi rengi ile tanrısal güç atfettiği Ay’ın ve onu gündüz ışığı ile söndüren Güneş’in kendi üzerindeki ve iç dünyasındaki anlamını; kişinin güneş ve ay burcu haricinde mutlaka sormadan geçemediği yükselen burcunun önemini; ufuk çizgisi ile olan bağını; tüm gezegenlerin doğum anımızda evrende döngülerini devam ettirdikleri ve içinde oldukları konum ve hareketlerinin bizim üzerimizdeki etkisini; bunu evler ve açılarla neden açıklamaya çalıştığımızı; daha popüler anlamda ilgi merkezimizi oluşturan aşk iş gibi konuları kolay anlaşılır bir dille çözümlemeye çalışan bir astroloji el kitabı olarak tanımlanabilir.

Zodyak’ın “mistik harikalarını evler, açılar ve düğümlerle ilgili sıkıcı detaylara boğarak” karmaşıklaştırmadan anlattığı doğru olmakla birlikte sıkıcı dediğimiz detayların aslında tam da bireysel doğum haritamıza anlam katan ve bize yön veren incelikler olduğunu da belirtmemde yarar var. Astrolojiyi astroloji yapan tam da bu detaylardır aslında. Yoksa yıldızların ve gezegenlerin hareketleri hepimizi aynı etkilerdi! Ve doğruyu söylemek gerekirse yüzyıllarca önemini kaybetmeyen hatta günümüzde bilimin de desteğini alan astroloji bu kadar ilgi çeken bir başlık olmaya devam etmezdi.

Astroloji, sihir ve simya; evrenin anahtarlarıdır! Bizi çevreleyen doğayı ve hatta insan doğasını evren aracılığı ile anlamamızı sağlayan sonsuz ve sınırsız çemberin kilit taşlarıdır onlar. İlk uygarlıkların ortaya çıkmasından 18. yüzyıla kadar insanoğlunun var oluşundan itibaren “anlam” arayışının çok önemli araçları ve yol göstericileri olmuşlardır.  Bilge ve ehil ellerde sistematik bilginin disiplinini oluştururken, sınırsızlığı ile; anlaşılmaz ve anlaşılmadığı noktada da duygunun korku rengini de içinde barındırmıştır insan için yüzyıllarca.

Ortaçağdan itibaren Arap filozofların bilgeliği Batı’ya aktarılmaya başlandı. Yanına Helen ve Latin mitlerini de alarak geliştikçe; destandan şiire, efsaneden rüyaya, yazıdan sanata insan elinin değdiği her yerde yerini buldu. Astroloji temalarını barındıran ve gök kubbenin gizemli doğunun anlatımı ile betimlenen fresk örneği (sphaera barbarica) bugün İtalya’nın Padova kentindeki Palazzo della Ragionne’de görülebilir mesela. Yahut Yunan ve Latin mitlerinde ruh bulan Homeros ve Vergilius’da;  Odysseus, İlyada ve Aeneas destanlarında …

Ezoterizmin beslediği alegorik sembollerin öne çıktığı 14 ve15 yüzyıllardan, en eskilerden bir tanesi olan ve günümüzde hala çalışan tek saat ünvanı ile bu kadim geleneğin anıtı niteliğindeki Prag Astrolojik saatinden, Prag’la birlikte Floransa’nın bu çalışmalar için merkez olma konumundan ve daha bir sürü şeyden sayfalarca yazabilirim burada. Ve yazacaklarım, bu kadim, derin bir o kadar sınırsız konunun sadece girişi olur aslında. Çemberin yenilendiği zamanın olmadığı sonsuz ve daha büyük bir çemberin anlatımı…

Şu bir gerçektir ki astroloji yüzyıllarca  bilginin merkezi olmuş, gelişmiş ve insanoğlunu; kendisini çevreleyen evrende, daha dar alanda doğada, çemberi küçülttüğü taktirde ise kendi iç dünyasında neler olduğunu anlamak için kullanmıştır. Astroloji “anlam” arayışının aracı ve yol göstericisi olmuştur. Bu bağlamda yine enigmatik astrologların devri de oldukça uzundur.  İnsanlık tarihinin en eski geleneğini oluşturduğu, yanına kattığı bilimsel ışığın paralelinde değişime uğradığı da göz önünde bulundurulduğunda, Say Yayınları’nın “astroloji” ve “burçları” anlattığı Astroloji 101 serisini kendi deyimleri ile bir çırpıda okumanızı ve yukarda kısaca anlattığım gibi geniş bir o kadar sihirli, edebiyattan sanata, insan elinin değdiği her yerde örneklerini bulabileceğimiz astrolojiye bir anahtar olması arzusuyla tanıtmak istedim sizlere. Çünkü Astroloji herkes içindir ve herkes binlerce kez parçası olduğu evrenin altında göğe bakmış ve bakmaya da devam edecektir!

  • Astroloji 101
  • Yazar: Katleen Sears
  • Çeviri: Gülcay Günay
  • Türü: Astroloji
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 272 Sayfa
  • Yayınevi: Say Yayınları
Olga Okay
Latest posts by Olga Okay (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Görünmez Kentler

Read Next

Trajedinin Felsefesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *