Üç ünlü Gogol hikâyesi

Yapı Kredi Yayınları, ilk kez 1945 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Rus klasikleri arasında yayımlanan üç ünlü Gogol hikâyesini yeniden okurlarla buluşturuyor. 

“25 Mart’ta Petersburg’da son derece tuhaf bir hadise oldu” cümlesiyle açılan “Burun”, kaybolan burnunun peşinden Petersburg sokaklarını arşınlayan bir adamın hikâyesi, absürd bir başyapıt. “Fayton”, bir süvari alayının gelişinin değiştirdiği bir kasabada yaşananları konu edinen bir hiciv. Bugün okurlar tarafından “Palto” adıyla bilinen ve pek çok yazarı etkilemiş olan “Kaput”ta ise, küçük memur Akakiy Akakiyeviç’in hem komik hem hüzünlü hikâyesine tanık oluyoruz.

Üç Hikâye’deki çevirilerde, Tercüme Bürosu’nun emektar Rusça çevirmeni Erol Güney’in yanı sıra Orhan Veli’nin de imzası var. Aradan geçen onca yıla rağmen akıcı ve canlı kalmış bu çeviriler sayesinde Gogol’ün kahramanları sular seller gibi Türkçe konuşuyor!

  • Üç Hikâye
  • Yazar: Nikolay Vasilyeviç Gogol
  • Çeviri: Orhan Veli, Erol Güney
  • Türü: Öykü
  • Baskı Yılı: Mayıs 2018
  • Sayfa Sayısı: 80 Sayfa
  • Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Okuma önerisi!

Sirius Deneyleri – Doris Lessing

“Nobel Ödüllü Lessing’den dünyanın kayıp tarihi
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

2007 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Doris Lessing’in, politik bilimkurgu başyapıtı “Argos’taki Kanopus Arşivleri” dizisinin üçüncü cildi Sirius Deneyleri, mitleri ve tarihi gerçeklikleri gün ışığına çıkaran öznel bir dünya tarihi anlatıyor. Seriden bağımsız olarak da okunabilen Sirius Deneyleri, bilimkurgu türünün kilometre taşları arasında gösteriliyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Nobel Ödüllü Lessing’den dünyanın kayıp tarihi

Read Next

Çok derin bir mevzu: Güzel sanatların bir dalı olarak evlilik

One Comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *