Ünlü Kadın Sanatçıların Hayatını Anlatan 10 Film

Sinema Kolektifi‘nin hazırladığı ünlü kadın sanatçıların hayatlarını ve sanat yaşamlarını anlatma iddiasında olan filmlerden derlediğimiz seçkiyi beğeninize sunuyoruz.

Yaşadıkları dönemlerde her zaman bir çeşit baskıyla karşılaşan ve sanatlarını üretme konusunda bu zorlukların üstesinden gelmek için uğraş veren bu kadın sanatçılar, başarı ve çoğu zaman hayal kırıklıklarıyla dolu öyküleriyle beyaz perdeye konuk oldular. Sinema dünyasının erkek egemen düzeni içerisinde ve çoğu zaman erkek yönetmenlerin eliyle, bazen yanlı, bazen yanlış anlatılan bu öyküler; umarız olumlu yanlarıyla tüm kadınlara ilham vermeye devam ederler.

10-Miss Potter (2006) – Beatrix Potter

Viktoryen dönemi İngiltere’sinde yaşayan ve başta Peter Rabbit olmak üzere bir çok hayvan karakterin yaratıcısı ve çizeri olan Beatrix Potter’ın dönemin baskılarına karşı verdiği mücadeleyi anlatan film, Renée Zellweger’ın güçlü performansı ve yönetmenin canlı anlatımıyla dikkat çekiyordu.

9-Marilyn ile Bir Hafta (2011) – Marilyn Monroe

Marilyn Monroe’nun, İngiliz tiyatro oyun yazarı Aurthur Miller ile evli olduğu dönemde geçen film, filmlerde asistanlık yapan Colin Clark’ın gözünden sanatçının İngiltere’de geçen bir haftasını anlatıyordu.

8-Camille Claudel 1915 (2013) – Camille Claudel

Bruno Dumont’un yönetmenliğini yaptığı film, Fransız sanatçı Camille Claudel’in hayat hikayesini anlatıyor. Filmin başrolünde Juliette Binoche yer alırken, Claudel’in sıkıntılarla geçen yaşamından bir kesite odaklanıyordu.

7-Séraphine (2008) – Louis Seraphine

Fransa’nın prestijli ödüllerinden Cesar Ödülleri’nde Sınıf filmini geride bırakarak En İyi Film seçilen Séraphine, fransız ressam Louis Seraphine’in zorluklara rağmen sanatla dolu hayatını anlatıyordu.

6-Frida (2002) – Frida Kahlo

Salma Hayek’in muhteşen Frida performansı ile akıllara kazınan film, sanatçının fırtınalı hayatını ve sanat yaşamını başarılı bir şekilde anlatıyordu.

5-Iris (2001) – Iris Murdoch

Film, İngiltere’nin en önemli kadın yazarlarından olan Iris Murdoch’ın kocası ile uzun yıllara yayılan aşkını konu alıyordu.

4-Aşkın Kitabı (2007) – Jane Austen

İngiliz yazar Jane Austen’ın gençlik yıllarına odaklanan film, yaşadığı tutkulu bir aşkın hikayesini anlatıyordu.

3-Sylvia (2003) – Sylvia Plath

Sylvia Plath’in eşi Ted Hughes ile tanışmasından, Sylvia’nın adım adım intiharına giden sürecin anlatıldığı filmin başrolünde Gwyneth Paltrow unutulmaz bir oyunculuk sergiliyordu.

2-The Hours (2002) – Virginia Woolf

Üç farklı tarihte, üç farklı kadının bir gününü, Virginia Woolf’un ünlü eseri Mrs. Dalloway’in ekseninde anlatan film 9 dalda Oscar’a aday gösterilmişti.

1-Kaldırım Serçesi (2007) – Edith Piaf

Marion Cotillard’ın performansı ile Oscar, Altın Küre ve BAFTA ödüllerini kazandığı Kaldırım Serçesi, ünlü Fransız sanatçı Edith Piaf’ın çocukluğundan ölümüne kadar geçen sürede, yaşadığı başarıları ve mutsuzlukları anlatıyordu.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

ANNEANNE GEZEGENİ

Read Next

HÂLÂ BİR KANALINIZ YOK MU?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram