Winterson’ın Türkçede ilk kez yayımlanan Sanat Başkaldırır kitabından çarpıcı 10 alıntı.

Vişnenin Cinsiyeti, Tek Meyve Portakal Değildir gibi eserleriyle geniş bir okur kitlesi kazanan Winterson’ın Türkçede ilk kez yayınlanan Sanat Başkaldırır kitabından çarpıcı 10 alıntı.

Jeanette Winterson, çağdaş İngiliz edebiyatının özgün ve sıradışı isimlerinden biri.

Jeanette Winterson, 1959’da Manchester, İngiltere’de doğdu. Kitapların gücünü erken keşfeden ve kendini bir lezbiyen olarak tanımlayan Winterson, 16 yaşında evden ayrılıp küçük bir arabada yaşamaya başladı. Bu sürede eğitimini Oxford Üniversitesi İngilizce bölümünde devam ettirdi.

Mezun olduktan sonra bir süre tiyatro alanında çalıştı. 25 yaşındayken yayımlanan ilk romanı Tek Meyve Portakal Değildir, 1985’te En İyi İlk Roman dalında Whitbread Ödülü’nü aldı. Romanın yanı sıra çocuk kitapları, öyküler, denemeler, senaryolar ve bir anı kitabı yazdı. Ağırlıklı olarak fizikselliğin ve hayal gücünün sınırlarını, cinsiyet kutuplaşmalarını ve cinsel kimlikleri işleyen eserleriyle, John Llewellyn Rhys Ödülü’ne, E.M. Forster Ödülü’ne ve Cannes Film Festivali’nde Gümüş Ödül’e layık görüldü. 2006 yılında ise edebiyata hizmetleri için kendisine Britanya Kraliyet Onur Nişanı verildi. Düzenli olarak The Guardian gazetesine yazan Winterson, Manchester Üniversitesi’nde Yaratıcı Yazarlık profesörü olarak görev yapmaktadır.

Vişnenin Cinsiyeti, Tek Meyve Portakal Değildir gibi eserleriyle geniş bir okur kitlesi kazanan Winterson’ın Türkçede ilk kez yayınlanan Sanat Başkaldırır kitabından çarpıcı 10 alıntı.

1.

Dünyaya çıplak geldim, ama fırça darbeleri üstümü örter, dil beni büyütür, müzik ritmimi belirler. Sanat benim asam ve değneğim, huzur bulduğum limanım ve kalkanımdır.

2.

Sanat yüzyılları aşarak ve farklılıklar aracılığıyla bize teslim edilmiş bir bayrak yarışı çubuğu olmuştur. Sanat bir cesaret eylemidir.

3.

Yazarların eserleri cinsiyetlerinin, cinselliklerinin, zihinsel ve bedensel sağlıklarının çizelgesi değildir. Donanmaya asker seçmiyoruz, sözcüklerle anlaşmaya çalışıyoruz, o kadar.

4.

Edebiyat niteliğinde olan, sanat niteliği taşıyan bir kurgu eser, bir şiir yalnızca kendisi olabilir; asla başka bir şeyin yerine geçemez.

5.

Sanat hayatı taklit etmez. Hayatı öngörür.

6.

Ben tesadüfen kadınlara âşık olan bir yazarım. Tesadüfen yazar olmuş bir lezbiyen değilim.

7.

Okumayı öğrenmek, bir sayfa üzerindeki harfleri gruplandırmayı öğrenmekten ötedir. Bedene ve zihne ait tüm kaynakları seferber eden bir beceridir.

8.

Sanat hafıza kaybı değildir; kitapları bir kaçış ya da dikkat dağıtma aracı olarak değerlendiren popüler kanı, sanatın ne olduğunu hiç anlamamıştır.

9.

Hayalgücünün gerçekliği hiçbir şeyi dışarıda bırakmaz. Bilebileceğimiz en eksiksiz gerçeklik odur.

10.

“Kitabınız neyle ilgili?” sorusu hep aklımı karıştırmıştır. Kitap kendiyle ilgilidir. Onu başka sözcüklerle özetleyebilecek olsaydım, kitabı yazarken kullandığım sözcükleri seçmek için o kadar özen göstermesem de olurdu.

  • Sanat Başkaldırır
  • Coşku ve Cüretkârlık Üzerine
  • Yazar: Jeanette Winterson
  • Çeviri: Zeynep Baransel
  • Türü: Deneme
  • Baskı Yılı: Ocak 2018
  • Sayfa Sayısı: 192 Sayfa
  • Yayınevi: Sel Yayıncılık

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Modern Politikaya Eşsiz Bir Eleştiri: Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı

Read Next

Dünyayı yaşanılır bir hale getirmek isteyenlerin romanı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram