Yayıncılar Kooperatifi İkinci Temsilciliğini Diyarbakır’da Açıyor!

Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP),  Kadıköy Temsilciliğinin olumlu yankıları sürerken, şimdi ikinci adımını Diyarbakır’da atıyor. Kooperatif ortağı Lîs Yayınevi’nin yürütücülüğünü üstlendiği YAYKOOP Diyarbakır Temsilciliği, 7 Şubat Cuma günü kapılarını okurlara açıyor.

YAYKOOP, çeşitli olumsuz koşullar nedeniyle kan kaybeden kitapçılığı canlandırmak, Kooperatif katılımcısı ve diğer yayınevlerine kitaplarını sergileme alanı yaratmak ve okurların aradıkları kitaba kolayca ulaşmalarını sağlamak, bunu yaparken de bir yandan yeni kültürel ortamlar yaratmak amacıyla ülke çapında bir temsilcilik ağı örmeye karar verdi. Adım adım belli başlı kentlere yayılacak olan bu temsilcilik sistemi kapsamında hem kurulu kitabevleriyle işbirliği yapacak hem de yeni kitabevlerinin kurulmasına ön ayak olacak.

Kitabevleri aracılığıyla oluşturulacak bu kültür ağının ikinci halkası, kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış Diyarbakır’da hayat buluyor. Kayapınar ilçesinde, Diclekent Mahallesi Diclekent Villaları 251 Sokak No: 44 adresinde faaliyete başlayacak olan YAYKOOP Diyarbakır Kitabevi’nde kooperatif katılımcısı yayınevlerinin kitaplarına özel bir ağırlık verilmekle birlikte, Kooperatif dışı pek çok yayınevinin kitapları da sergilenecek.

YAYKOOP Diyarbakır Kitabevi’ni ziyaret eden okurlar, dilerlerse kitabevinin geniş bahçesinden ve mutfağından yararlanırken, aynı mekânda faaliyet yürüten Edebiyat Evi’nin etkinliklerini de izleyebilecek. YAYKOOP Diyarbakır Temsilciliğinde her ay değerli yazarlar ve sanatçılar konuk edilecek, imza günleri, atölyeler, söyleşiler ve daha birçok kültürel-sanatsal etkinlik gerçekleştirilecek.

Yayıncılar Kooperatifi Diyarbakır Temsilciliği ve Edebiyat Evi’nin açılış töreni 7 Şubat Cuma günü saat 18.00’de başlayacak. Yazar Latife Tekin, Yazar Îrfan Amîda, Yayıncılar Kooperatifi Genel Başkanı İlbay Kahraman, Türkiye Pen Diyarbakır Temsilcisi Şeyhmus Diken, TYS Diyarbakır Temsilcisi Vecdi Erbay, Kürt Edebiyatçılar Derneği Eşbaşkanı Sultan Yaray ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya’nın birer konuşmayla katkı sunacağı açılışa birçok yazar, sanatçı ve sivil toplum örgütü temsilcisi katılacak.

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Oyuncu Adile Naşit Kitabı Raflarda Yerini Alıyor

Read Next

Rakel Sezer’in Kitabı ‘Mülteci’ Raflardaki Yerini Aldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram