Bir Kütüphaneciden Tanrı Yaratmak

Bir tanrı nasıl yaratılır sorusu üzerine kurulu hikayesi ve karakterleriyle Kül Dağı’ndaki Kütüphane, türünün okunması gerekli kitapları içerisinde ön sıralarda yer almayı hak ediyor.

Kül Dağı’daki Kütüphane; fantastik edebiyatın son yıllardaki en özgün eserlerinden biri olmayı başarıyor. Amerika’nın sıradan bir kasabasında geçen, ancak ana hikayenin yanı sıra, yarattığı evren ve yan hikayelerle okuyucuya şok etkisi yaşatan, aynı zamanda dili, üslubu ve kurgusu ile türevlerinden ayrılan bir roman ile karşı karşıyayız.

Bir tür tanrı olan “Baba” karakteri, evlat edindiği 12 çocuğu çırağı, yani kütüphaneci olarak yetiştirir. Çocuklardan her birine farklı konularda kitaplardan oluşan 12 katalog emanet ederek, onların zorlu ve zalimce bir eğitimden geçerek uzmanlaşmalarını sağlar. Örneğin dil bilim kataloğuna sahip olan çocuk dünyadaki bütün dilleri konuşabilirken, tıp kataloğuna sahip olan çocuk her türlü yaralanmayı iyileştirebilir ve hatta ölüleri dahi diriltebilir. Ancak bir gün Baba’nın ortadan kaybolmasıyla işler karışır. Baba’nın nerede olduğunu bulmaya çalışırlarken, bir tür büyü nedeniyle giremedikleri kütüphaneye giriş yolu bulmaları ve buna neyin sebep olduğunu da çözmeleri gerekmektedir. Ancak, süper yeteneklere sahip olmalarına rağmen, sıradan bir ölümlünün yardımı ile bu işi çözebileceklerini anlarlar. Elbetteki, bu sıra dışı dünya, bu andan sonra daha bir ilginç hale gelir.

Öncelikle ifade edelim, okuyacağınız kitap, ciddi şekilde şiddet unsuru içermekte. Özellikle ölüm kataloğunun sahibi David ve eğitimini şiddet üzerine kuran Baba’nın bulunduğu her sahne bundan nasibini almış durumda. Ancak bu durum, Evil Dead vari, şiddetin normalleştiği bir üsluba sahip. Kesilen bir başa veya kopan bir bacağa pek takılmıyorsunuz. Ancak, olaylar bir anda öyle bir hal alabiliyor ki, olayların o hale nasıl geldiğine çok garip kelimelerle tepki verebiliyorsunuz.

Ayrıca 12 Kütüphaneci ile çocukluklarında yaşadıklarını geriye dönük anlatımlarla yavaş yavaş okuyup tanımaya çalışırken, bir anda hayatlarına giren Steve’in gözünden detayları ilginç bir şekilde öğrenip, keşfediyorsunuz. Kitap bu tür oyunları yenilikçi bir tarzda pek çok kere yapıyor. Özellikle bazı bölümlerse, unutulmayacak güzellikte olmuş. Dil bilim kataloğunun sahibi ve kahramanımız Carolyn’in, Steve’i ikna etmek üzere Amerika Başkanı ile yaptığı telefon görüşmesi, Steve’i ölüm kataloğunun sahibi David tarafından hapishaneden kurtarılması bu bölümlerden bir kaçı olarak sayılabilir.

Kül Dağı’ndaki Kütüphane, çok uzun yıllara yayılan bir hikayeye, bir çok derinlikli yan karaktere ve kendine özgü bir dünyaya sahip. Kitabın öncesini ve sonrasını anlatan, başkaca hikayelerle karşılaşırsak şaşırtıcı olmayacaktır.

Ayrıca yazar Scott Hawkins, kitabı ile, bu türün bilinen yazarları ile kıyaslanmayı hakediyor. Eğer siz de, yazar ile tanışmak isterseniz, goodreads’ten kitabı hakkında yorum yapabilir yada kendisine soru yöneltebilirsiniz. İthaki Yayınları, yine türünün önde gelen kitabını okuyucu ile buluşturarak, bir kez daha gönlümüzü kazanıyor.

Kısaca, bir tanrı nasıl yaratılır sorusu üzerine kurulu hikayesi ve karakterleriyle Kül Dağı’ndaki Kütüphane, türünün okunması gerekli kitapları içerisinde ön sıralarda yer almayı hak ediyor. Bize de yazarın bundan sonraki, eserlerini takip etmek kalıyor.

  • Kül Dağı’ndaki Kütüphane
  • Yazar: Scott Hawkins
  • Türü: Fantastik
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 432 Sayfa
  • Yayınevi: İthaki Yayınları

Serkan Atak
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“2000’i aşkın kitaba dayanaksız el konması endişe vericidir”

Read Next

Sarıyer Edebiyat Günleri başlıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram