Çağatay Yaşmut’tan Moda Cinayetleri

Oğlak Yayınlarının Maceraperest Kitaplar dizisini takip ediyor musunuz? Polisiye okuru iseniz mutlaka biliyorsunuzdur. İyi bir polisiye okuyayım diyorsanız da tanışmanızın vakti çoktan geldi.

Ülke polisiyesine Çağatay Yaşmut’u, Elvan Sayar’ı, Ercan Akbay’ı Armağan Tunaboylu ve Nuray Atacık gibi yazarları ilk kitaplarıyla katan bir diziden bahsediyorum.  Ayrıca; Suphi Varım, Alper Kaya gibi yazarlar da Maceraperest Kitaplar dizisinde yayımlıyorlar yeni kitaplarını.

Çağatay Yaşmut, 2017’de Doktor Ceyda’yı Kim Öldürdü? öykü kitabı üzerine yaptığımız söyleşide altıncı kitabının hazırlıklarının bitmek üzere olduğunu belirtmişti. 2018’in son aylarında yayımlanan Moda Cinayetleri Başkomiser Galip’in yeni ve bol aksiyonlu bir macerasını sunuyor okuyucuya.

TİMAŞ
TİMAŞ

Başkomiser Galip Polisiyesi

Jeoloji Profesörü Aziz Aksoy Moda’daki evinde öldürülür. Yıllardır evli olduğu karısından boşanan Profesörün gencecik karısı Pelin de ondan beş-on dakika sonra aynı akıbete uğrar.

Aziz Aksoy ülke çapında jeoloji ve deprem konularında yaptığı çalışmalarla ünlü olduğu kadar din, tanrı, ateizm konularında yaptığı çıkışlarla da sansasyon yaratan bir kişidir. İslami teröristlerden aldığı tehditler nedeniyle tedirgin olsa da inandığı doğrulardan vazgeçmemesi ve onları çoğu kez patavatsızca söyleyivermesi Profesörü tehlikeye açık hale getirmektedir. Roman, Aziz Aksoy’un ölüme doğru Kadıköy boyunca yürüyüşüyle açılır.

Üsküdarlılar Dergâhı

Aziz Aksoy’un Moda’daki evinde öldürüldükten sonra secde eder pozisyonda bir seccadenin üzerinde bırakılması, cesedin yanına konulan dini malzemeler, cinayeti işleyenlerin kimlikleri konusunda ehil ellere ipuçları vermektedir.

Komiser Galip ve ekip arkadaşları Serdar ve Mustafa hem kendi özel hayatlarındaki çalkantılarla uğraşacak hem de Aziz-Pelin Aksoy’un katillerini yakalamak için ellerinden geleni artlarına koymayacaklardır.

Kahramanlarımız aynı zamanda Emniyet içerindeki “Diğer Örgüt” yapılanmasının yol açtığı görevden almalar, yerine atamalar, yeniden atamalar nedeniyle telaşlı ve tedirgin günler yaşamaktadırlar.

Profesör Aziz Aksoy’un hocalık yaptığı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde daha önce Hoca’yı tehdit eden islami bir grubun eylemine denk gelen dedektiflerimiz bu islami grubun belli bir tarikatın elemanları olduğu bilgisine sahip olurlar. Tarikatın adı Üsküdarlılar Dergahı’dır ve cinayeti çözmek için Dergah’a sızılacak, bu sızma işi için ise cemaat yapılanması nedeniyle görevden alınan Emniyet Müdürü’nün selefi aracı olacaktır. Galip’le namazda buluşma ve din soslu sohbetler karşılığında.

Dergâh aracılığıyla sermayenin, emniyetin, akademinin de içinde yer aldığı yeni bir örgütlenmeye de tanıklık ettirecektir bizi Başkomiser Galip. Bir polisiyenin elverdiği sınırlar dâhilinde.

Çağatay Yaşmut Kadıköylü bir yazar. Belli ki yaşadığı yerde yazmak, yaşadığı yerin hikâyesini yazmak onun elini güçlendiriyor. Kadıköy’ün kentsel dönüşüm adı altında talanını, son yıllarda gittikçe boğuculaşan kalabalığını, ara sokaklardaki esnaf lokantalarını, kahve için oturulan, bira-midyeye evirilen tatlı kaçamaklarını hiç de öyle bir niyeti yokmuş gibi olabildiğine doğal anlatıyor. Bu türden bir anlatı kenti iyi tanıyan bir yazarın dilinden ve sırıtmayan bir kurguya yedirildiğinde, hikâyeden alınan edebi zevki artırıyor şüphesiz.

Moda Cinayetleri yazarın beşinci romanı ama altıncı kitabı. Seri boyunca Başkomiser Galip adlı başkarakterimizin başından geçenler, gönül ilişkileri, yanlışları yazarının elinde ete kemiğe bürünüyor.

Seriyi son kitaptan başlayarak okursanız bir polisiye okuru olarak kendinizi olaylara kaptırırsınız. Ama hem Galip’in hem de yan karakterlerden olan Serdar, Melike ve Mustafa’nın daha önce yaşadıklarına tam hâkim olmuş olmazsınız.

Roman kahramanları ve onların hikâyeleri; süregiden kırıklıklar, ihanetler, aşk öyküleri, yarım kalmış meseleler içermekte. Bu hikâyeler ise tüm bir seriye yayılmış durumda. Örneğin Mustafa’nın Moda Cinayetleri’nde hastalıklı bir şekilde âşık olduğundan kesin olarak emin olduğumuz hatta tüm teşkilata rezil olmasına yol açacak hareketler içerisine girmesine sebep olan Tülay konusu Yaşmut romanlarına son kitaptan başlayan birisi için çok açık değil. Okuyucunun mutlaka diğer kitaplara dönmesi gerekiyor. Serdar’ın Melike’ye olan tutkusu ve Melike’nin Serdar’a olan kızgınlığı ona keza. Seriyi başından okursanız hem polisiyeye konu olan cinayet/cinayetlerin nasıl çözüldüğünü ve Katil Kim? sorusunu düzgün bir yazarın elinden okur hem karakterlerin birebir öykülerine tam hâkim olmuş olursunuz.

Başkomiser Galip polisiye edebiyatımızın önemli bir figürü. Sıradan, yüceltilmemiş, her zaman karşılaşacağımız, bir polisin hikâyesi. Ülkenin genel eğilimini düşündüğümüzde tek sıra dışılığı kimsenin adamı olmayıp, kimseye de eyvallahı olmaması sanırım. Yalnızca bu bile adının ününü hak ettiğini gösteriyor. Yeni maceralarını sabırsızlıkla beklediğim bir dedektif. Çağatay Yaşmut üretken bir yazar bizi uzun süre bekletmeyecektir.

  • Moda Cinayetleri – Bir Başkomiser Galip Polisiyesi
  • Yazar: Çağatay Yaşmut
  • Türü: Polisiye
  • Baskı Yılı: 2018
  • Sayfa Sayısı: 368 Sayfa
  • Yayınevi: Oğlak Yayınları – Maceraperest Kitaplar

Güzella Bayındır
Takip için
Latest posts by Güzella Bayındır (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Görünmez Ada’da Nefes Kesen Bir Macera

Read Next

Dırdırcı Karılarınız ve Elti Meydan Muharebeleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram