Erkeklere Her Şey Anlatılmaz • Kitap Eki  
TUDEM
 

Erkeklere Her Şey Anlatılmaz

 
TİMAŞ
Say Yayıncılık

Buket Arbatlı’nın öykü kitabı Erkeklere Her Şey Anlatılmaz okurun gözünden kaçmayacak kadar değerli. Aynı zamanda güçlü öykü geleneğimize nitelikli bir katkı…

KIRILGAN KAFTANIMIZI TERK ETMEYE ÇAĞIRAN ÖYKÜLER…

Öyküleri Notos, Öykü Gazetesi, Sözcükler dergilerinde ve Oggito web sitesinde yayımlanan Buket Arbatlı’nın ilk öykü kitabı “Erkeklere Her Şey Anlatılmaz” geçtiğimiz ay Sel Yayıncılık etiketiyle okurla buluştu. Kitap on altı öyküden oluşuyor ve ismini içindeki bir öyküden alıyor.  

“Buket Arbatlı ilk öykü kitabı Erkeklere Her Şey Anlatılmaz’da kadınlığın binbir türlü haline yakından bakıyor; sakınmanın kırık sesini cesaretin sözüne, kasvetin karanlığını öfkenin alazına dönüştüren satırlarıyla kadınlar arasındaki gizli lisanın tercümanlığına soyunuyor.”

Buket Arbatlı, kadın odaklı bir yazar. Kadın erkek, anne kız ilişkileri, evlilik, cinsellik, aldatma, kardeşlik, arkadaşlık, komşuluk, akrabalıklar, yaşlılar, azınlık kadınlar, geleneksel ve modern hayatın yarattığı gerilim ve ahlaki çatışmalar, iletişimsizliğe karşılık sıcak, samimi iletişim ve sevgi arayışı öykülerin belirgin temaları… Şiir Neyi İyileştirir öyküsünde geçen Cemal Süreya dizeleri her şeyin özeti gibi aslında: “Mutsuzluktan söz etmek istiyorum / Dikey ve yatay mutsuzluktan / Mükemmel mutsuzluğundan insanoğlunun / Sevgim acıyor.”

Ayrıntı Yayınları
Günışığı Kitaplığı

Modern hayatın yarattığı çıkmazlardan çıkış arayan kadın karakterlere daha derinlikli biçimde bakıyoruz bu on altı öykü sayesinde. Arbatlı, iyi bir gözlemci, ayrıntılara iyi odaklanıyor. Tabulara el atıp sarsmaktan çekinmiyor, ilk kitabı yayımlanan her yazarın yapması gerektiği gibi. İnsanları ve hayatı iyi tanıyan yaşam deneyimi yüksek bir yazar izlenimi veriyor. Öyküler genellikle birinci tekil kişi ve üçüncü tekil kişi anlatıcı aracılığıyla kurgulanmış, serbest dolaylı anlatım başarıyla uygulanmış. Anlatıcı söylüyor ama kendi düşüncesini değil, karakteri dolaylı olarak kendisinde yansıtarak anlatıyor, karakterin aklından geçenlerin tercümesini yapıyor bir nevi. Kitabın kahraman anlatıcıları gerçekçi, inandırıcı öykü kişileriyle de bir araya gelince dışarıdan herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan öykünün kurduğu dünya içinde yaşadıklarını hissedebiliyoruz.

“Erkeklere Her Şey Anlatılmaz” da yazar kendine özgü bir üslup, bir ritim  arayışının belirgin ipuçlarını da veriyor. Kitaba adını veren öykü ise derinlikli bir okumayı hak ediyor. 

Özlü ve akıcı bir anlatım, az sözle çok şey anlatma arayışı, şiire ulaşma çabası belirgin öyküler okuyoruz. İşlevsel diyaloglar, olması gerektiği yerde kullanılan devrik ve eksiltili cümleler… Kişi ve mekânlarla ilgili yalın betimlemeler, karakterlerin duygu ve davranışlarının gösterilmesi hem atmosferin hissedilmesine katkı yapıyor hem de yazarın anlatım sorunları üzerine düşündüğünü ve çalıştığını kanıtlıyor.

Bir ilk kitaptan çok daha fazlası var elimizde; kişileri, hikâyeleri ve kurgularıyla bir süre zihninizde dönüp duracak kadar etkili.

Üzerine çokça düşünülmüş olay odaklı anlatımlar ritmini bulmuş dille birleşince ortaya başarılı bir yapıt çıkıyor kuşkusuz. Buket Arbatlı’nın öykü kitabı “Erkeklere Her Şey Anlatılmaz” okurun gözünden kaçmayacak kadar değerli. Aynı zamanda güçlü öykü geleneğimize nitelikli bir katkı…

  • Erkeklere Her Şey Anlatılmaz
  • Yazar: Buket Arbatlı
  • Türü: Öykü
  • Baskı Yılı: Mart 2020
  • Sayfa Sayısı: 141 Sayfa
  • Yayınevi: Sel Yayıncılık

Serkan Parlak
Latest posts by Serkan Parlak (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Serkan Parlak

1975 yılında Bilecik'te doğdu. Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. MEB'de öğretmen olarak çalışıyor. İstanbul'da yaşıyor. Çeşitli türde yazıları Notos Öykü, Radikal Kitap, Futbol Extra, Kırmızı-Beyaz-Siyah'ta (Samsunspor Kitabı, İletişim Yayınları) yayınlandı. Derlediği "Başka Semtin Öyküleri" adlı öykü kitabı Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi tarafından, ilk romanı “Ormanın Kıyısı” ise Roza Yayınları tarafından yayınlandı.

Read Previous

Gonca Vuslateri’nin İlk Teklisi Çıktı

Read Next

Ev Kuralları – Anneler İle İlgili Bir Bölüm

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *