Iskalanmaması Gereken 6 Polisiye Roman

Yeni yıldaki ilk tavsiye listemde, benim de yazarı ve okuru olduğum türe dair son dönemde dikkatimi çeken altı romana yer vermek istedim.

Bu kitapları, polisiyenin farklı frekanslarını yakalamak adına ıskalamamanız büyük keyif verecektir…

1. Bin Lotluk Ceset – Celil Oker

Altın Kitaplar

Celil Oker, polisiyenin klasik yüzünü tüm gücüyle taşıyan büyük bir kalem. Karakteri Remzi Ünal da bir hafiye havasını olanca bütünlüğüyle yaşıyor ve yaşatıyor. “Bir karakter nasıl yaratılır?” dersi için, Remzi Ünal maceraları ciddi anlamda tavsiye edilmelidir lakin bu listeye bir tanesini almam gerekiyor ve ben tercihimi, Bin Lotluk Ceset romanından yana kullanıyorum.

2. Fener Balığı – Nuray Atacık

Maceraperest Kitaplar

Nuray Atacık’ın ilk romanı, hem polisiyede yerli okurun kalbinde ayrı bir yere sahip olan Oğlak Yayınları’ndan çıkmasıyla hem de niteliğiyle “Ben aslında bir ilk roman değilim!” diye bağırıyor. İnanması güç: Nuray Atacık şimdiye dek neden hiç bizimle buluşturmamış yazdıklarını? Fener Balığı, esasında bir kötü adam polisiyesi. Ancak sadece ana karakter Barlas değil, tüm yan karakterler ve tabii ki polis figürleri o kadar usta işi bir üslupla sahne alıyor ki; kitabı bitirince onların o sayfalarda kaldığına inanmak da bizim için güçleşiyor

3. Müruruzaman Cinayetleri – Suat Duman

Alakarga Yayınları

Suat Duman, az yazan ama öz yazan bir yazar. Keşke daha çok yazsa! Zira romanı ‘Müruruzaman Cinayetleri’, ilk romanı ‘Cinayet Mevsimi’nde bizlerle tanıştırdığı karakteri Mehmet Cemil’in ikinci macerası. Mehmet Cemil bir polis değil, hukuk fakültesi öğrencisi. İkinci romanda ise, öğrencilikten az biraz avukatlığa terfi ediyor. Tabii, Suat Duman’ın kalemi de gittikçe sivriliyor. Siyasi polisiye konusunda ‘Müruruzaman Cinayetleri’ kadar tevazu sahibi ve bir o kadar başarılı pek roman yok maalesef.

4. Çapraz Ateş – Yıldırım Üçtuğ

Az ve öz yazan bir başka yazarımız da Yıldırım Üçtuğ. Akademik kariyeri ciddi başarılarla dolu Üçtuğ’un romanı “Çapraz Ateş” de akademi çevresinde geçiyor. Temiz üslubu, başarılı karakter yaratımı ve tabii ki entrika ile harmanladığı psikolojik altyapı bu romanı ciddi anlamda ıskalanmamaya değer kılıyor.

5. Bana Baktığın Gibi Bakma – Nurdan Beşergil

Can Yayınları

Bir şehirde sudoku çözerken ölenler artarsa, kime başvurursunuz? Bildiniz: Bir sudoku uzmanına! Nurdan Beşergil’in romanı “Bana Baktığın Gibi Bakma”, böyle başlıyor. Aşk ile devam ediyor ve bir sudoku karesi gibi kendi içine kapanık, sonsuza dek kapalı kalacakmış gibi görünen fakat çok şık bir finalle nihayete eriyor. Bu kitabın, hikâyeleri ile tanınan Nurdan Beşergil’in, yayımlanan ilk romanı olduğunu da belirtmekte fayda var.

6. Haberci Çocuk Cinayetleri – Perihan Mağden

Bir vakitler çok güzel bir ihtimaldi, Perihan Mağden’in daha fazla polisiye yazması… Haberci Çocuk Cinayetleri o ihtimalleri güzelleştiren bir kitap. Fantastik altyapısı, ütopik karakterleri ve dramatik olay örgüsüyle; kıyıda köşede kalmamayı en çok hak eden polisiye yapıtlardan birisi.

Alper Kaya
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çocuk Festivali “Sanat ve Edebiyat Atölyeleri”

Read Next

Okuru sarsan bir roman; Günden Kalanlar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram