Kavşak: Bell Rock (Çankaya), Five Hills (Beştepe)

Mülkiye’deki öğrencilik yıllarında başladığı gazetecilikte yarım yüzyılı çoktan geride bırakan Özgen Acar’ın  yeni bir başvuru kitabı yayınlandı.

Acar gazeteci Özgen Ağabeyin yirmi yıldır Cumhuriyet Gazetesinde köşesinin adı da, kitap ile aynı: Kavşak.

Anadolu için “Doğu ile batı arasında bir köprüdür” derler. İşte bu tanımlamayı eksik bulur Özgen Acar. Tarih boyunca Anadolu, doğu ile batı arasında çok çeşitli göçlere, istilalara, dinsel akımlara, kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Acar’a göre bu tanımlama;

Karadeniz ve Akdeniz gibi iki önemli denizin kuzeyden ve güneyden Anadolu’ya getiri ve götürülerini kapsamıyor. Dört yönü de içereceği için, Anadolu’ya Kavşak denilmesi, en doğrusu olacaktır ”.

Zengin ve ilginç görsel malzemelerle de bezenmiş olan kitap, altı ana bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölüm, “Sultan Ve Feto” başlığında birbirini takip eden üç yazıdan ibaret.  İkinci bölüm, Ankara’nın tarihine odaklanarak kentin dününü aydınlatıyor. Bölüm başlığı; “Ankara’nın Dünü”.

Tarihin Tekerrürü” adını taşıyan üçüncü bölümde sekiz yazı var. Bu dizi yazılar; Irak ve Şam İslam Devleti (İŞİD) terörü olayı ile üç aşamalı tekrarlanan tarihten güncele uzanan Orta Doğu bataklığı sürecini belgeleri ile gözler önüne seriyor. Bölüm, Yarbay Thomas Edvard Lawrence’in (1888 – 1935) “Osmanlı İmparatorluğunu Orta Doğu’da parçalama başarısını yöredeki etnik mozaiği birbirine karşı kullanarak elde ettim” sözleriyle başlıyor.

Dördüncü bölümün başlığı “Balık Baştan Kokar”. Dört yazı; Zeytin Ağaçları, Zeytin, Zeytinyağı, Zeytinlikler ve Zeytincilik üzerine odaklanmış. Bu toprakların çocuklarının bindikleri dalı nasıl kesmekte olduklarının ayrıntılandırıldığı yazılar bir Kızılderili atasözü ile nihayetleniyor. “ Bütün ağaçlar kesildiğinde, bütün hayvanlar öldüğünde, bütün sular kirlendiğinde, hava solunmaz hale geldiğinde, paranın yenilebilir bir şey olmadığını anlayacaksınız ”…

Beşinci bölüm, kitaba adını da veren, Bell Rock  – Five Hills… (Çankaya – Beştepe)! onsekiz yazıdan oluşan kısa bir Cumhuriyet tarihi aslında. Mustafa Kemal’in 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişinde kaldığı okul odasından başlayıp günümüze uzanan mukayeseli tarih çalışması. 1919’da Mustafa Kemal Paşa’nın Ankara’ya gelişinden sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna yokluklar içinde, ama coşkuyla yol alınıyor. Bir İngiliz diplomatı Ankara’da büyükelçilik konutu için aranan arazinin “Çankaya Bellrock’ta” bulunduğunu Londra’ya bildiriyor. Cumhuriyet’in, Osmanlı’nın küllerinden doğuşu, dünya ülkelerince hayranlıkla izleniyor. Okurken o günlere duyulan özleminiz artıyor. Haklı olarak gururlanıyorsunuz. Bugünlere bakınca da …

Altıncı ve son bölümün başlığında üç tarihsel şahsiyet, görüyoruz: Kruşçev – Kennedy – Atatürk. Atatürk’ün ölümünün 25. yıldönümünde ABD Başkam John F. Kennedy ve SSCB Başkanı Nikita Kuruşcev’in Cumhuriyet gazetesi için Özgen Acar’a verdikleri demeçler bu bölümün ana kolonu işlevini üstleniyor.

İçinden geçmekte olduğumuz iç ve dış konjonktürü anlayabilmek için bu başvuru kitabını mutlaka okumalı…

  • Kavşak
  • Bell Rock (Çankaya), Five Hills (Beştepe)
  • Yazar: Özgen Acar
  • Türü: Tarih
  • Baskı Yılı: Birinci Baskı, 2015
  • Sayfa Sayısı: 207 Sayfa
  • Yayınevi: Bilgin Kültür Sanat Yayınları

Serdar Şahinkaya
Latest posts by Serdar Şahinkaya (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Uçurumun Kıyısından Notlar

Read Next

Evrensel Basım Yayın’ın hesaplarına el koyuldu!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram