Merak Etmek Güzeldir: İş Bankası Kültür Yayınları

Çocuğa Bak yazarlarımız bu hafta merak duygusunu eğlenceli bir şekilde canlı tutan kitaplar okudular.

Çocuklar için yazılmış kitaplar konusunda son yıllarda önemli bir yol alındı. Onlarca yeni kitap her gün kitapçı raflarında yerini alıyor. Aralarından iyisini, yanlış mesaj vermeyenini, çocuğu okumaktan soğutmayanını bulmak kolay değil. İyi olanını bulmak önemli bir mesai gerektiriyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

“Kitap okumayı sevmesi için ne yapabilirim?” diye soranlara; okuyacağı kitabı kendileri seçerlerse “okuma sıkıntısı” konusunda önemli bir eşik atlarlar diyorum. Ben kızıma kitap seçerken olabildiğince bu yöntemi kullanıyorum çünkü.

Çocuk kitaplarının içerikleri kadar onların okuyucuya/alıcıya nasıl sunulduğu da önemli. Kitabın kapağı, illüstrasyonların yaratıcılığı, yazıların fontları ve karakteri gibi almayı cazip kılan unsurları hatırlatarak en az bu söylediğim kadar önemli bir başka konuya değinmek istiyorum. Kitapları nereden almalı?

Çocuklarına, çocuklarıyla birlikte kitap alanlar beni daha iyi anlayacaktır.

Her kitapçıya gittiğinizde kitap almak yerine birkaç oyuncakla mı çıkıyorsunuz? Siz yaşına uygun kitap incelerken o Elsa’nın ya da Monster High’ın ayakkabılarını mı inceliyor?  O zaman yanlış yerdesiniz. Çıkın o AVM’den rica ederim. Ülkede hala ve yalnızca kitap satan güzel kitapçılar var.

Çocuk kitaplarımızı bir süredir çocukların kitaplarını alıp masada inceleyebildiği, yalnızca çocuk kitaplarıyla dolu rafların bulunduğu bölümleri olan kitapçılardan almaya çalışıyoruz. Çocuklara uygun masa ve sandalyelerde, o kitabı oradan çıkarma, bunu masada bırakma diye onları kitapla yeni buluştukları bu ilk anlarda sıkboğaz etmeyen ağabey ve ablaların çalıştığı yerler bunlar. Bulunduğunuz şehirde varsa şanslısınız. İş Bankası Kültür Yayınları bunlardan biri.

Çocuğa Bak yazarları bu hafta İş Bankası Kültür Yayınları’ndan 12 kitap tanıttı. Kimini satın aldılar, kimini kütüphanelerden ödünç aldılar.  Okumak için tercih ettikleri kitapların büyük kısmı üç ayrı seriden kitaplar oldu. Kitaplara dair düşüncelerini okuyacaksınız.

Hazır İş Bankası Kültür Yayınları kitaplarından bahsediyorken ben de çocuk kitabı “satan” yerler hakkındaki görüşlerimi yazmak istedim naçizane.

Çocuklu ya da çocuksuz; kitapla geçsin günleriniz.

İyi okumalar.

Acar Hafiye – Okuldaki Pembe Hayalet | Alp Zengin

Merhaba arkadaşlar;

Sizlere bu hafta Acar Hafiye serisinden “Okuldaki Pembe Hayaleti” anlatacağım. Acar isminde dedektifliği çok seven bir çocuk var. En sevdiği arkadaşı ise kantin görevlisinin kızı Kiraz Naz. Kiraz Naz okul kantininden istediğini alabiliyor.

Acar’ın kantinde sakızlara harcadığı para ile 24 vites dağ bisikleti alınabiliyor. Bir gün Kiraz Naz Acar’a okulda pembe bir hayalet olduğunu söyleyip, hayaleti sen yakalayabilir misin? demiş. Acar kabul etmiş. Ama bir şartı olduğunu söylemiş. Acaba Acar okuldaki pembe hayaleti yakalayabildi mi?

Size daha fazla anlatmayacağım çünkü bu kitabı okumanızı istiyorum.

 • Yazar: Jürgen Banscherus
 • Çevirmen: Şeyda Öztürk
 • Sayfa Sayısı:64
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

İnsan Vücudu Hakkında Sorular ve Yanıtlar | Arda Biltekin

Merhaba Arkadaşlar,

Şimdi size “İnsan Vücudu Hakkında Sorular ve Yanıtlar” adlı kitabı tanıtacağım. Bu kitapta insan vücudu ile ilgili soru ve cevaplar var. Hem de pencerelerin altında. Soruların altındaki pencereleri açıyorsunuz, yanıtları öğreniyorsunuz. Kitap çok eğlenceli. İçinde öğretici bilgiler ve resimler var. Ben çok güzel bilgiler öğrendim. Size de tavsiye ediyorum. Yeni kitaplarda buluşmak üzere…

 • İnsan Vücudu Hakkında Sorular ve Yanıtlar
 • Yazar: Katie Daynes
 • Çevirmen: Sevgi Atlıhan
 • Sayfa Sayısı: 13
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Süper Dedektif – Pop Yıldızının Düğünü | Asya Belenkoğulları

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Süper Dedektif-Pop Yıldızının Düğünü adlı kitabı yorumlayacağım.

Panter Lilly’den Damian’ın annesine mektup gelir. Mektupta düğündeki yemek işlerini onun yapmasını istiyor. Damian’ın annesi teklifi kabul eder.

Damian sıradan bir çocuk değildir. O bir dedektiftir. Panter Lilly’nin evine gider, düğün hakkında biraz konuşurlar. Panter Lilly çocuğun dedektif olduğunu öğrenir. Damian’dan düğünde gelen armağanları korumasını ister. Damian bu işi başarabilecek mi?

Bu kitabı tavsiye ederim. Çünkü ben bu kitabı gülerek okudum, sizin de bu kitabı seveceğinizden eminim. En sevdiğim karakter Damian, dedektif olması benim hoşuma gitti, dikkatimi çekti.

Bir sonraki yorumda görüşmek üzere hoşçakalın.

 • Yazar: Barbara Mitchelhill
 • Resimleyen: Tony Ross
 • Çeviren: Betül Avunç
 • Sayfa Sayısı: 64
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Minik Gezginler – Çılgın Korsanlar | Mehmet Emin Varol

Merhaba arkadaşlar benim adım Mehmet Emin Varol. Bugün sizlere Çılgın Korsanlar kitabını anlatacağım.

Korsanlar gemileriyle gezerken tuvaletleri yokmuş, çöpleri geminin altındaki boş yerlere atarlarmış. Sonra o çöpleri denize atarlarmış.

Korsanlar düşmanların öldürdükten sonra kıyafetlerini almayı çok seviyorlarmış.

Korsanlar kumar oynamayı çok seviyormuş. Kumar oynarken babaannelerini bile ortaya koyuyorlarmış. Kazanan büyük babaanneyi alıyormuş.

Kaptanın kurallarına uymayan ıssız adaya düşüyordu. Genellikle sadece kaptanları ayakkabı giyerdi ve kosanlar pazar günleri hiç saldırmazmış.

Korsanların bir bayrağı var o bayrak yardım işareti bayrağıdır. O bayrağı yukarı kaldırdıklarında çok parası olan gemiler yardıma geliyor. Ama o bayrak aslında yalandı sadece o gemiyi işgal etmek için. Arkadaşlar devamını okumak istiyorsanız kitabı alın.

Görüşürüz  arkadaşlar.

 • Yazar: S. Beard
 • Çevirmen: Çağla Sunay
 • Sayfa Sayısı: 22
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Alice Harikalar Diyarında | Dilara Tanrıkulu

Arkadaşlar Merhaba,

Bu hafta ‘Alice Harikalar Diyarında’ adlı kitabı okudum. Kitabı sizlere tanıtayım.

Alice ablası ile birlikte nehir kıyısında oturmaktadır. Ablası kitap okur. Alice’in canı sıkılır. Ablasının kitabını inceler. Kitapta hiç resim yoktur, hoşuna gitmez. Biraz da yorgundur. O sırada oradan geçen bir tavşan görür. Tavşan saatine bakarak hızlı hızlı yürütmektedir. Alice tavşanı takip eder. Tavşan bir delikten içeri girer, tabi Alice de.

İşte asıl macera şimdi başlar. Alice devamlı yerin altına inmektedir. Bir masa görür ve üzerinde anahtar vardır. Fakat bu anahtar hiç bir kapıya uymaz. Bu arada masanın üstünde bir şişe bulur. İçtikten sonra sürekli küçülür. Sonra bir başka masada kurabiye görür ve yer. Bu sefer de dev kadar büyür. Devamlı bir büyür bir küçülür. Sonra bir fare görür, sohbete başlarlar. Ona kedisi Dinnah’tan söz eder. Yoldan geçerken bir ev görür. Evde fındık faresi vardır, fare masal anlatır.

Kısacası Alice’in başından bir sürü maceralar geçer. Kediler, fareler, kraliçe, kral, yalancı kaplumbağa, mahkeme, çay partisi derken, ablası Alice’i dürter. Meğer hepsi bir rüyaymış. Ablası olan biteni saçma bulur. Ben de saçma buldum. Bir tek büyüyüp küçülmesi bana ilginç geldi. Belki siz beğenirsiniz. Bir sonraki kitapta görüşmek üzere hoşçakalın.

 • Yazar: Lewis Carroll
 • Çevirmen: Sinan Ezber
 • Sayfa Sayısı: 119
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Eyvah, Annem Matematik Öğretmeni! | Ece Çilingir

Merhaba arkadaşlar ben Ece,

Bu gün sizlere “Eyvah, Annem Matematik Öğretmeni!” hikâyesini tanıtacağım.

Bir çocuk varmış, adı da Güroş’muş. Ama bu ismi arkadaşları koymuş. Güroş 6 yaşındayken annesinin matematik öğretmeni olduğunu öğrenmiş. Güroş gülmüş. Bazı arkadaşları şanssız olduğunu söylemiş. Ama o itiraz etmiş çünkü annesi ile matematik yapmak çok eğlenceliymiş.

Bir gün Güroş annesi ile kek yapmış. Bisküvileri kare haline getirmişler. Tam olarak 3-4 kat olmuş. O akşam annesi Güroş’ a üstünde şekiller ve sayılar olan bir bulgur pilavı vermiş.

Acaba bu pilavın üstündeki neymiş?

Arkadaşlar siz de eğer pilavın üstünde ne olduğunu merak ediyorsanız ve matematiği sevmek istiyorsanız bu kitabı okumalısınız.

Haftaya görüşmek üzere sevgiyle kalın.

 • Eyvah Annem Matematik Öğretmeni!
 • Yazar: Aysen Eser -Oğuz Saraçoğlu
 • Resimleyen:  Eylem Koçyiğit
 • Sayfa Sayısı: 50
 • Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Acar Hafiye Dizisi | Elmas Zehra Yavuz

Merhaba Arkadaşlar,

Bu hafta sizlere ‘Acar Hafiye’’ adında yeni bir kitap dizisini tanıtmak istiyorum. Bu diziden 3 kitap okudum ve onları size anlatacağım.

Kaybolan Patenlerin Sırrı

Acar Hafiye aslında bir öğrenci ama kendisini özel dedektif olarak tanıtıyor. Çok sakız çiğnemek ve bol süt içmek seviyor.

Pizza dağıtıcısı Deniz’in patenleri kayboluyor, patenleri bulmak için Acar Hafiye’ den yardım istiyor. Acar patenleri buluyor ama onlar sonra tekrar kayboluyor. Patenleri tekrar bulmak için Acar başka plana geçiyor ve Deniz’i takip etmeye başlıyor. Acar kaybolan patenleri ve çalanı buluyor.

Kim olduğunu inanamayacaksınız! Bence Acar da çok şaşırdı. Patenleri çalan, daha doğrusu saklayan Deniz’miş. Ama neden Deniz kendi patenlerini hep saklamaya çalışıyor öğrenmek istiyorsanız mutlaka kitabını okumalısınız.

Mavi Atlıkarınca

Bu defa Acar Hafiye mavi atlıkarıncanın sırrını çözmeye çalışıyor. Her şey sonbahar panayırının ortalarında başladı. Bir gün mavi atlıkarıncayla garip şeyler olmaya başlıyor. Atlıkarınca birdenbire çok hızlı hareket etmeye başlıyor ve küçük çocuklar çok korkuyorlar. Sırrını çözmek için geceleri nöbet tutuyor.

Acaba Acar Hafiye mavi atlıkarıncanın sırrını çözebilecek mi?

Afrika Maskesi

Acar Hafiye’nin  yeni bir görevi var. Dondurmacı Giovanni’ye bir müşteri Afrika maskesi hediye etmiş. Afrika maskesi şans getirir ve kötü ruhları kovarmış.

Bir gün dondurmacı dükkanında tuhaf şeyler olmaya başlamış. Önce kahve makinası, sonra dondurma makinesi bozuluyor. Herkes Afrika maskesinin sihirli olduğunu düşünüyor. Tuhaf olayların sebebini çözmek için Acar ve Giovanni bir plan kuruyorlar.

Sizce Afrika maskesi gerçekten sihirli mi?

Acar Hafiye, heyecan ve macera dolu bir kitap dizisi. Dedektif hikâyelerini sevenlere tavsiye ediyorum.

İyi okumalar…

 • Acar Hafiye – Mavi Atlıkarınca
 • Acar Hafiye – Afrika Maskesi
 • Yazar: Jürgen Banscherus
 • Çeviren: Şeyda Öztürk

 

 • Acar Hafiye – Kaybolan Patenlerin Sırrı
 • Çeviren: Mustafa Karakuş
 • Resimleyen: Ralf Butschkow
 • Sayfa Sayısı: 72
 • Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kolay Bilim – Hayvanlar | Emirhan Ünsal

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere Hayvanlar adlı kitabı yorumlayacağım.

İlk önce ben bütün hayvanları çok seviyorum ve yaşantılarını biliyorum. Size örnek olarak bir hayvanı tanıtacağım. Çoğunuz bu hayvanı bilmiyorsunuz adı Ornitorenk. Bu hayvan dünyada yumurtlayan tek memelidir ve gagasında bizim elimizdeki gibi dokunma sensörleri vardır. Bu sensörler elektrik algı duyusudur.

Bu okuduğum kitapta birçok hayvanla ilgili şeyler öğrendim ve çok şaşırdım.

Hayvanlar hakkında bilgi edinmek isteyenler bu kitabı okusun.

Özellikle geko, kurbağa, kanguru ve balıklara ilgi duyanlara tavsiye ederim.

Görüşürüz.

 • Yazar: Jo Connor
 • Çevirmen: Sevgi Atlıhan
 • Sayfa sayısı: 64
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Süper Dedektif – Köpek Hırsızları | Eylül Kademli

Kahramanları: Damian Drooth, yaşlı kadın, köpekler

Yaşlı bir hanım kaybolan çiçeği bulmak için Damian Drooth’u arıyor. Çünkü o gizli bir dedektif ve herkes bu sorunu ancak onun çözebileceğini söylüyor.

Damian kaybolan çiçeği bulmak için harika bir eylem planı yaparak herkesi şaşırtıyor. Evinin önünde bulduğu ayak izleri ve diğer kanıtları defterine not ederek araştırmalarına başlıyor. Topladığı kanıtlar onu hiç ummadığı bir sonuca götürüyor. Hırsızlar meğerse sokak köpekleriymiş.

Damian Drooth onları bulunca kemik vererek köpekleri kandırıyor, çiçeği alıp yaşlı kadına teslim ediyor.

Böylece süper dedektif Damian Drooth bir sorunu daha ustalıkla çözmüş oldu.

Dedektifin yaşadığı maceraları öğrenmek için sizler de bu kitabı mutlaka okumalısınız.

 • Yazarı: Barbara Mitchelhill
 • Çevirmen: Betül Avunç
 • Sayfası: 63

Kolay Bilim – Uzay | İkra Zengin

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere “Kolay Bilim Uzay” adlı kitabı tanıtacağım.

Bu kitap, bildiğimiz kitaplar gibi değil.

Sizlere bir tane bilgi vereceğim. Uzayda hava yoktur ve bu yüzden ses de yoktur. Uzayla ilgili film seyrederken patlama, çarpışma duyulabilir ama bunlar film efektidir. Uzaydaki sesi yeryüzündeki  bir insan duyamaz. İşte böyle ilginç bilgiler var bu kitapta. Arkadaşlar ben bu kitabı sevmedim, uzayla çok ilgili olmadığım için. Ama uzayla ilgilenen arkadaşlar bu kitabı okuyabilir.

Hoşçakalın.

 • Yazar: Jo Connor
 • Çevirmen: Sevgi Atlıhan
 • Sayfa Sayısı:63
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Derleyen: Güzella Bayındır
Takip için
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Cenk Gündoğdu’nun harap’ı; bir uzun şiir

Read Next

“Geceleri Sessizdir Tahran“ın yazarı Shida Bazyar 11 Nisan’da Türkiye’de…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram