Mukaddime üzerine ayrıntılı bir çalışma: İbn Haldun ve İnsan Bilimi

İbn Haldun’un tarihsel araştırmaya şaşırtıcı derecede çağdaş yaklaşımı, çağdaş dönem öncesi dünyanın önde gelen tarih âlimi olmasını sağlamıştır. Başyapıtı Mukaddime’de tarihsel kanıtları değerlendirerek olayların altta yatan sebeplerini belirlemeyi amaçlayan, Aristotelesçi kavramlardan hayat bulan bir yöntem geliştirmiştir. Yapısal tarih ve tarihsel sosyolojinin dünyadaki ilk örneğini temsil eden Mukaddime, Avrupa’daki Aydınlanma döneminden dört yüz yıl önce çağdaş tarihyazımını ve sosyal bilimleri öngörmüştür.

İbn Haldun, bu eserde, meslektaşı olan diğer Müslüman tarihçilerden kayda değmez şifahi geleneği bırakmalarını ve bunun yerine çalışmalarını felsefeden beslenen bir sosyal örgütlenmeler anlayışı üzerine temellendirmelerini talep eden kentli, kültürlü bir entelektüel dini otorite olarak ortaya çıkıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Platon, Aristoteles ve Galen ile başlayan, Greko-İslami filozoflar Farabi, İbn Sina ve İbn Rüşd ile devam eden, sonrasında Montesquieu, Hume, Adam Smith ve Durkheim ile yenilenen entelektüel neslin bir üyesi haline gelen İbn Haldun ve başyapıtı Mukaddime üzerine ayrıntılı bir çalışma olan Marakeş’in Portakal Ağaçları – İbn Haldun ve İnsan Bilimi, iyi bir biyografi ve tarih kitabı olmasının yanı sıra aynı zamanda bir “Mukaddime’yi anlama kılavuzu” niteliğinde.

  • İbni Haldun ve İnsan Bilimi
  • Yazar: Stephen Frederic Dale
  • Türü: Düşünce
  • Çeviri: Ayşecan Ay, Canan Coşkan
  • Baskı Yılı: Haziran 2018
  • Sayfa Sayısı: 392 Sayfa
  • Yayınevi: Say Yayınları

 

Okuma önerisi!

İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma – David Hume
Yaşar Öztürk’ün incelemesi; “İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma“
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Oruç Aruoba’nın akıcı ve duru bir anlatımla dilimize kazandırdığı İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma adlı yapıtında Hume bir anatomi bilginidir, okur da ressam…

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Oscar adayı yönetmen Denis Villeneuve, Dune serisini yeniden uyarlamaya hazırlanıyor

Read Next

Sıcak ve Uzun Günlerde Okunacak Nefis ve Kısa Öykü Kitapları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram