Soğuk Kışlar için Sıcacık bir Dayanışma Hikâyesi

Çocuklara anlattığımız tavşan fareyi yemiş, tilki de tavşanı hikâyelerine çok güzel bir alternatif, Bu Kış Kimse Üşümeyecek.

bu kış kimse

TİMAŞ
TİMAŞ

Feridun Oral, karlarla kaplı ormanda geçen bir dayanışma hikâyesi ile karşımızda. 2015 yılında yayınladığı Bu Kış Kimse Üşümeyecek kitabı küçük bir kır faresinin çok üşüyüp kış hazırlığı yapması ile başlıyor. Kitabın kapağında kır faresini boynundaki upuzun kırmızı atkı ile görüyoruz. Bu atkı kitabı açınca da karşımıza çıkıyor, hem de bir kitap ayracı olarak. Kitabın normalden birkaç kat uzun kırmızı bir ayracı var, tıpkı faremizin atkısı gibi. Kitaptan gerçek hayata bu küçük sıçrama kitabı bir oyun aracı haline de getiriyor. Ayraç ve atkı arasındaki bağlantıyı keşfettiğimde kitap, okumaya başlamadan kendini sevdirdi.

Feridun Oral kitap yazarı ve ilüstratör; hem kendi yazdığı kitapları hem de diğer yazarların kitaplarını resmediyor. Kitapları farklı dillerde yayımlanan, çizimleri ile uluslararası arenada ödüller alan Oral, halen Göztepe’de bulunan atölyesinde çalışmalarına devam ediyor. Tasarladığı hikâyenin kendi görsellerini oluşturabilmek hikâye anlatıcısı için oldukça kolaylaştırıcı olmalı. Feridun Oral hikâyelerindeki sadelik ve duygunun kişiye çabucak geçmesinin temeli bu olabilir.

5639f94b868576146032fa6c

Kitabın konusu ise; hayvanlar arasında doğaçlama bir dayanışma hikâyesi. Kır faresi, karlar içinde kendine kışlık yakacak toplamaktadır; ama o kadar çok yakacak toplar ki bunları yardım olmadan taşıyamayacağını fark eder. Yardım istemeye karar verdiğinde hikayeye tavşan, tilki, ayı dahil olurlar ve çözüm için hep birlikte çalışırlar. Hikâyenin en sevdiğim kısmı tüm hayvanların soruna değil çözüme odaklanması; bu işi nasıl halledebiliriz diye zaman kaybetmeden işe koyuluyorlar. Hem de sorunla hiç ilgileri olmadıkları halde… Bu bana hikâyedeki hayvanların da çocuk olduğunu düşündürdü. Hikâyenin sonunda sorun; dayanışma ve paylaşma ile kendi kendine çözülüyor. Doğallıkla gelişen olay kurgusunda hayvanların yardımlaşması, paylaşımcılıkları o kadar yalın işleniyor ki sizin de kırmızı atkının bir ucundan tutasınız geliyor.

Çocuklara anlattığımız tavşan fareyi yemiş, tilki de tavşanı hikâyelerine çok güzel bir alternatif olduğunu düşünüyorum. Kitap büyük ebatlı ve karton kapaklı, kalitesi de okumanıza ayrı bir keyif katıyor. Fakat belki bir de karton kapaksız ve daha uygun fiyatlandırılmış bir versiyonu basılabilir. Çocukların bu sıcak dostluk hikâyesinden mahrum kalmasındansa bunun daha makul bir taviz olduğu kanaatindeyim.

  • Bu Kış Kimse Üşümeyecek
  • Yazan ve Resimleyen: Feridun Oral
  • Sayfa Sayısı: 28
  • Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları, 2015, Ciltli

 

Pınar Palamutlu
Latest posts by Pınar Palamutlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çocuk kitaplarını çocuklar değerlendirdi

Read Next

Karadenizli Çocuk Kimdir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram