KitapEki
    Ve Nihat Ziyalan • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

Ve Nihat Ziyalan

Nihat Ziyalan bu mahallenin çocuklarından olmasına rağmen onun verdiği V selamı özlemini çektiği Vatan’ın V harfidir.

Okula yeni başlayan çocuklar fişlerden öğrenirken biz okul kaçkını çocuklar afişlerden öğrendik okumayı. Afişte yazılı oyuncuların adını resimlerine baka baka ezberlemiştik. Hele afişte Yılmaz Güney’in adını gördüğümüzde resmine bile bakmadan “Ve Nihat Ziyalan” diye bağırırdık eksik dişlerle bir ağızdan… Hem de hiç hecelemeden.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Ve ilk dilbilgisi derslerini de yine bu afişlerden öğrendik. Bir gün öğretmenimiz “ve” bağlacını anlatırken öğretmenim ”ve” dediğinde birden ağzımdan “Nihat Ziyalan” çıktı dilimde olmadan. Öğretmenim şaşırmış ama hiç bozmamıştı beni. Ama akşam eve geldiğimde babamın hal ve hareketlerinden anlaşılıyordu ki biraz sonra evde avantür bir film oynayacaktı ve babamın yüzündeki afişte oyuncuları okumuştum… “Ve Nihat Ziyalan”

Yolu eve kadar getirdim ki; Nihat Ziyalan’ın son şiir kitabı “Eve Götür Beni Nehir”in adı ile arasında bir köprü kuralım diye, hem de “Ve” bağlacı olmadan. Beni sinema ve okumaya bağlayan kişilerin başında gelen Nihat Ziyalan aslında sinema ve sözcüklere de bağlayan “ve” bağlacım olmuştur hep. Kitabı alıp şiirleri bir solukta okuduktan sonra (ki çoğunu önceden okumuştum) çalışma masamın üzerine bıraktım. Ne yazmalıyım? Nasıl anlatmalıyım? Diye düşünüp dururken, kitabı yayımlayan yayınevinin adı ile söz söze geldik. Bingo!.. Yayınevinin adı büyük harfler ile ben buradayım beni yaz diyordu; VEYAYINEVİ… Benim “ve” bağlacım olan Nihat Ziyalan’ın son şiir kitabının yayımlandığı yayınevinin adının “VE” olması, adeta bana atılan bir gol pası idi.

Hal böyle olunca benim gereksiz istatistiki bilgiler bulma devrem devreye girdi. Hemen 80 sayfalık kitaptaki sözcük sayısını saydım. 3608 sözcük vardı. 3608 sözcüğün içinde hiç “ve” sözcüğü ya da bağlacı yoktu. Yani Nihat Ziyalan hem de benim ”ve” bağlacım Nihat Ziyalan kitabında hiç “ve” kullanmamıştı. Tekrar hatırlatayım hem de adı VE olan bir yayınevinden yayımlanmış bir kitapta… Ebette Nihat Ziyalan bunu bilinçli olarak yapmadı. Şimdi size bir malumat-ı füruş vereyim. Bu tip denemeler yapan yazarlar olmuştur. Georges Perec, Ernest Vincent Wright, Lope de Vega zaman zaman böyle yazılar denemişlerdir. Ülkemizde de 1997 yılında şair Erisin Tezcan “E’siz Potkal” diye 62 sayfalık bir kitap yazdı. Ki bu kitabı  hiç “e” harfi kullanmadan yazmıştı. Kitabın yayınevinin adı mı ne? “e Yayınları”

Nihat Ziyalan nasıl ki benim “ve” bağlacım ise, onun da “ve” bağlacıdır “şiir.”

Ve şehirlere;

ağırbaşlı bir kent değil Amsterdam
insanların saçına vurmuş güler yüzü

Ve sinemaya;

merdiven sahanlığında kaşlarını kaldırdı Ayhan Işık
otelin tavanı uçtu uçacak

Ve dostlarına;
barıştır eğitimi
çıkış Edirne
geçiş Özdemir İnce’nin yüreği
varış Karst’tır

Ve babasına;

Koşan bir resimdir belleğimde:
Elma yüklü seyyar satıcı
Zabıtadan kaçıyor tablasıyla
Oğlu Nihat’da koşuyor yanında
Düşen elmaları topluyor ağlayarak

Ve Adana’ya;
On yaşımı taşıyan
Okland Mustafa’nın halk otobüsünden
Atladım Kanal Köprü’de balıklama

Ve Yılmaz Güney’e ;

Eve sarhoş geldi Yılmaz
Patronunun kızına
Sevdiğini yine söyleyememiş
Gitmiş duvara karşı içmiş meyhanede
Diplediği her bardakta
Kızı düşünerek

Şiirleriyle bağlanır ve selam gönderir bize Nihat Ziyalan. Selamı da “V” şeklindedir. Burada yine malumat-ı füruş vereceğim. “V” selamı yani “Victory” (Zafer) selamı her ne kadar Churcill tarafından popüler hale gelmişse de Ahmet Şerif İzgören bir kitabında; 14. Yüzyılda başlayıp 15. yüzyıla kadar Fransa ile İngiltere arasında süren yüzyıl savaşlarında Fransız askerler yakaladıkları İngiliz okçularının işaret ve orta parmaklarını kestiklerini, İngiliz askerleri kazandıkları savaşlardan sonra kaçan Fransız askerlerin arkasından işaret ve orta parmaklarını salladıklarını, bu nedenle bu işaretin V selamı yani Victory selamı olarak günümüze kadar geldiğini yazar. Bu V selamı genelde bizim mahallenin çocukları tarafından kullanılan bir selamlama şeklidir. Nihat Ziyalan bu mahallenin çocuklarından olmasına rağmen onun verdiği V selamı özlemini çektiği Vatan’ın V harfidir.

Nihat Ziyalan “Eve Götür Beni Nehir” kitabında “Ve” kullanmadı ama daha önce çıkardığı şiir kitaplarından biri olan “Tomurcuk Sevda” kitabındaki Kötü Adam şiirinde kullanmakla kalmayıp bir de şiiri şöyle bitiriyor;

VE NİHAT ZİYALAN

Kötü Adam

at üstünde elbisem zifiri
olsun ister yönetmen
sözcüklerim yövmiyemde kilit
diyemem at binmesini bilmem
saçlarım öf
briyantin yana

rolümün hakkını vererek
kahvaltı yapmamış bir bakışla
uzatırım yüzümü
esas oğlan sallarken yumruğunu
bağırmakta suflör
sağdan uçarak çıkacaksın

senaryoya göre
ortada kalmış kız
şaşkınım müthiş
hadi gir dese yönetmenim
hangi taraftanım

yumruk almanın acemisiyim
zaten babası kaçmış bir oğlum var utanırım
hep dayak yiyen bir baba olmaktan

esas oğlan dığıdık dığıdık
kızı kurtaracak elimden
tekrarlarla çekilen bir sahne
işte böyle film harcatır
unutur muyum yönetmenim
yakın plan küskün bakacağım öpüşmelerine
ölüm sahnem çekilirken

VE NİHAT ZİYALAN

  • Eve Götür Beni Nehir
  • Yazar: Nihat Ziyalan
  • Türü: Şiir
  • Baskı Yılı: 2018
  • Sayfa Sayısı: 80 Sayfa
  • Yayınevi: Ve Yayınevi

Fatin Hazinedar
Latest posts by Fatin Hazinedar (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Fatin Hazinedar

15 Mart 1965 tarihinde Fatsa Bolaman’da ailenin üçüncü ve son numarası olarak doğdu. Orta öğrenimini Fatsa Bolaman’da tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği bölümünü bitirdi. Çocukluğu babasının manifatura dükkânındaki kumaşların, denizin ve fındık bahçelerinin içinde geçer. İleri de yazacağı şiirlerinde deniz imgesinin bolca oluşu şairin denizle büyümesinden kaynaklanmaktadır. Şiirleri başta Evrensel olmak üzere Adam Sanat, Milliyet Sanat, Düşlem, Poetik Us, Yeni Biçem, Mozaik, Yine Hişt gibi dergilerde yayımlanır. 1995 Yılında Rıfat Ilgaz Şiir ödülünde “Aşk-ı Salacak” adlı dosyası övgüye değer bulunur. Ayrıca çeşitli dergi ve gazetelerde de denemeleri çıkar. Kendi deyimiyle fındıkkabuğu ile yola çıktığı şiir denizinde kendisine Kerempe’den Rıfat Ilgaz feneri yol gösterir. Yanında Nazım Hikmet, Orhan Veli, Cemal Süreya gibi can simitleri vardır. Aşk-ı Salacak adlı Çınar Yayınları tarafından yayımlanmış bir şiir kitabı bulunmaktadır.

Read Previous

Haziran Senfonisi; Zaman, özlem ve ölüm hakkında hayat dolu bir roman

Read Next

Zamanın ruhundan süzülen kitap: Yeşil Bir Ülke

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *