Yaşamak Tuhaf Şey

Yaşamak Tuhaf Şey okudukça şekil değiştiren, kendi patikasını öznel dili ve anlatımıyla oluşturan bir roman.

Yaşamanın gerçekten ‘ne olduğu’ üzerine biraz düşünmeye başladığımızda dengemizi bulmakta zorlanabiliriz. Hayat akıp giderken yaşamı sorgulamak insanı tuhaf ve içinden çıkılmaz bir noktaya götürebilir çünkü. O yüzden deriz ya; mutlaka bir şeylerle oyalanmalı insan. Hayatın umursamazlığına, yaşamın tuhaflığına maruz kalmak istemiyorsak  yapmalıyız bunu. Yaşamak tuhaf şey deyip yaşamın yanından öylece geçip gidemeyiz öyle değil mi?

Kafka Yayınevi tarafından yayımlanan bir Carmen Martin Gaite kitabı olan Yaşamak Tuhaf Şey geçtiğimiz ay raflardaki yerini aldı. İspanyol Kraliyet Akademisi’nin iki kadın üyesinden biri olan Carmen Martin Gaites’in Yaşamak Tuhaf Şey romanı ölümünden üç yıl önce 1997’de Fastenrath Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.. Hayatı, insanın yaşamı sorgulama boyutundan ele alan, her şey yolunda gözükürken aslında hiçbir şeyi yolunda gitmeyen insanın  kendi meselesini çözmeye çalışmasına odakladığı hikayeleriyle Carmen Martin Gaite çağdaş yazarlar arasında önemli bir yerde. Edebiyatımıza Yaşamak Tuhaf Şey kitabıyla giriş yapan Gaite, kendisini 1955 kuşağının toplumsal gerçekçi üslubunun dışında tutmasıyla da önemli bir yerde duruyor.

Genç bir kadının annesini kaybetmesiyle hayatı sorgulamaya başlaması ve içine girdiği çalkantılı, sancılı dönemi atlatma çabalarını konu edinen roman, insanın bitmeyen sevgi arayışını odak noktasına yerleştiriyor. Genç kadını annesinin kaybının hemen akabinde tanımaya başlıyoruz. Tam da ne yapacağını bilemediği, yalpaladığı, kendini tuhaf hissettiği bu dönem onun için zor geçmektedir. Bu süreçten çıkmak için ilk olarak dedesini huzur evinde ziyarete gider. Oranın müdürüyle sevgili olur. Eski bir arkadaşına rastlar, kafasını dağıtır gibi olur ama… Hiçbir şeyin tadı tuzu yoktur artık.

“Bazen normal addettiğimiz şeyler olağanüstülüğe bürünür ve biz bunun nasıl olduğunu bilmesek de bir şekilde ayırdına varırız. Günlük yaşamımızın şekilsiz hacmini alttan alta besleyip şişiren hareket, tavır ve sezgiler silsilesi içinde bariz şekilde önemsiz olan bir tanesi, bir portenin uyumsuz bir noktasıymışçasına sıçrayarak diğerlerinden ayrılır ve atsineği gibi vızıldayarak havada asılı kalır – neler oluyor; bir bozulmamı söz konusu olan, yoksa yeni şeylerin başlangıcı mı? Ellerimize, ayaklarımıza bakarız; ne değişti, nerede odaklanmalı; bilmiyorum. Ve nihayetinde korku çıkagelir, ya da felç…”

Evet duygusal dengesi bozulmuş, hatta felç olmaya doğru giden genç bir kadınla karşı karşıyayız. Kendisi de bunun farkında. Madrid’de bir kütüphane arşivinde çalışmakta. Annesini kaybedince oluşan büyük boşlukta ne yapacağını şaşırıyor ve dengesini yeniden kurma aşamasında on sekizinci yüzyılda yaşamış bir maceraperestin gizemli hikayesini incelediği doktora tezini tamamlamaya yöneliyor. Fakat gün be gün tezini yaptığı bu gizemli adamla garip bir özdeşim kurmaya başlıyor ve onunla ilgili tüm metaforlar farkında olmadan yaşamının merkezine oturuyor.

Roman tam da buradan itibaren çok farklı bir ivme kazanıyor. Tüm metaforlar kadının hayatını ele geçiriyor neredeyse. Yaşamıyla ilgili bir hesaplaşma dönemi başlıyor. iyi evlat olmak, iyi torun olmak, iyi çalışan olmak gibi ona ağırlık veren konuları sorgulamaya başlaması yeni sorular sorup yeni cevaplar bulmasına sebebiyet veriyor.

Yaşamak Tuhaf Şey okudukça şekil değiştiren, kendi patikasını öznel dili ve anlatımıyla oluşturan bir roman. Daha da güzeli size tarif edemediğiniz bir özgürlük hissi vermesi. Çünkü cevap bulmaktan ziyade yol aldıkça özgürleştiğiniz bir sevgi arayışı hikayesi.

Okumanız dileğiyle

  • Yaşamak Tuhaf Şey
  • Yazar: Carmen Martin Gaite
  • Çeviri: Ekrem Nadi Cantürk
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Nisan 2019
  • Sayfa Sayısı: 207 Sayfa
  • Yayınevi: Kafka Yayınevi
Aynur Kulak
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

ÇARESİZLİK HATIRI SAYILIR BİR GÜNAHTIR

Read Next

13 Maddede Nazım Hikmet’in Az Bilinen Yönleri

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *