Artık Bir Kitabım Var

Akıcılık, kolay okunurluk, ilgi çeken güncel konusu ile ve anlatımında çoğunluğa hitap edebilecek detaylarla “çok satar” olmaya aday bir kitap Artık Bir Kitabım Var.

Orijinal adı Novelista Girl olan kitaba Romancı Kız ismi çok yakışırmış diye düşündüm. Kanımca potansiyel okur kitlesi olan yazar olmaya meraklı genç kızlar için çok daha ilgi çekici bir isim olurdu. Akıcılık, kolay okunurluk, ilgi çeken güncel konusu ile ve anlatımında çoğunluğa hitap edebilecek detaylarla “çok satar” olmaya aday bir kitap Artık Bir Kitabım Var. Şehir içi toplu taşıma araçlarında stresli havayı biraz dağıtmak, uzun yollarda uyuyamayanlara ya da tatilde şezlonga uzanıp yorucu metinlerle karşılaşmak istemeyenlere öncelikle tavsiye edilebilecek bir kitap. Tabii ki türün meraklıları muhakkak okumalılar.

Kitabın yazarının kısa özgeçmişine göz attığımda, kitaptaki karakterle çok paralel bir yaşantı içinde olduğunu görüyorum. Her ikisi de hukuk bürosunda çalışıyor, ikisinin de blogları var ve chick-lit kitaplar yazıyorlar. “Chick-lit” bu türün yabancısı olduğum için benim ilk kez bu kitapta karşılaştığım bir tanımlama. Bridget Jones’un Günlüğü ve Sex and the City bu türün en bilinen örneklerinden.

Chick-lit

Chick-lit ingilizce sözlükte genç kız edebiyatı olarak çevrilmiş. Genellikle üniversite mezunu, büyük şehirde yaşayan, başarma hırsı olan ve modayı sıkı takip eden, yirmili otuzlu yaşlardaki kadın karakterlerin yer aldığı, entrikalı, dedikodulu, biraz seksi, kadın yaşamlarının anlatıldığı kitap türü denilebilir. Kadın yazını denilemez sanırım, feminist, sorgulayan bir bakış açısına sahip değil. Kitabın 310. sayfasında yer alan kısımda yazarın bu türe dair düşüncelerini görüyoruz:

“Yanımda oturan Clarissa’ya Şimdi Moda Pastel’i anlatırken anında cep telefonunu çıkararak bloğa üye olmasına hem çok şaşırdım hem de çok sevindim. İnsanların chick-lit türünü kendilerine özgü farklı şekillerde küçümsemelerinden korktuğum için bloğumdan bahsetmekten çekindiğim günler geride kalmıştı ama Clarissa’nın çok büyük bir ilaç firmasında araştırma yapan bir bilim kadını olduğunu düşünürsek kitap zevkinin daha entelektüel türlere doğru kayacağını düşünmüştüm… bu düşüncemi onunla paylaştım… ”Hiç de değil. İş için bir şeyler okumuyorsam içerik ne kadar az boğucuysa o kadar iyi.”

Kitabın ana karakteri Kimberly Long avukatlık bürosunda sekreterlik yapmakta, Şimdi Moda Pastel isimli bloğunda chick-lit kitap eleştirileri yazıyor, sosyal medya hesaplarında yayınlıyor ve binlerce takipçisi var. Son derece başarılı ve yakışıklı bir avukat sevgilisi, çocukluklarından beri her şeyini paylaştığı yakın bir arkadaşı var. Sevgilisinin cesaretlendirmesi ile yazdığı kitabın basılması için uğraşması kitabın ana konusunu oluşturuyor. Daha önce de bir tane roman yazmış ama onu yayımlatmak için bir çabası yok ve bir yandan üçüncü kitabını yazmaya başlıyor. Bununla beraber sevgilisi ile ve ardından en yakın arkadaşı ile aralarının kötüleşmesi gerilim yaratıyor, sonra gerilimlerin çözülmesini takip ediyoruz kitabımızı okudukça.

  • Artık Bir Kitabım Var
  • Yazar: Meredith Schorr
  • Çeviri: Esra Even
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Şubat 2018
  • Sayfa Sayısı: 333 Sayfa
  • Yayınevi: Hep Kitap

Ayşegül Gezgin
Latest posts by Ayşegül Gezgin (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Emine’nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler

Read Next

Kitap Kolektifi’nden Nisan ayı okumaları için muhteşem seçkiler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram