Balıklama Dalmalı İstanbul’a

“Balıklama Dalmalı İstanbul’a” Ufuk Kaan Altın’ın, “Benim Güzel Meyhanelerim” ve “Meyhanedeyiz Yine Bu Gece” kitaplarından sonra çıkardığı üçüncü kitabı.

BaliklamaDalmaliistanbulaYazar, İstanbul’da yer alan balık lokantalarından elli tanesini kitabına taşımış. Kitaba dâhil edilecek balıkçı lokantalarının seçiminde bir hayli titiz davranan yazar, kısa sürede çok kazanmayı hedefleyenleri, müşterisine evine gelmiş bir konuk gibi davranmayanları, samimiyetsiz bulduklarını kitaba dâhil etmiyor. Balıklama dalmıyor, bir gazeteci titizliği ile çalışıyor balıkçı lokantalarının seçiminde.

Kitapta yer alan lokantaların çoğu bir seferliğine, özellikle kitap yazımı için gidilmiş mekânlar değil. Yazarın arkadaşları, dostları ve akrabaları ile gittiği balıkçı lokantaları. Bu da lokantalar ile ilgili yazıların güvenilirliğini arttıran bir unsur. Ayrıca, kitabın ayrıntılı görseller ile desteklenmiş olması da okumaya ayrı bir keyif katıyor.

Balık lokantaları ile ilgili değerlendirmeler ne sadece övgü ne de sadece yergi içeriyor. Yazar lokantaları güçlü ve zayıf yönleriyle ele alıyor. Kitabı okurken, yazıların samimiyetini hissedebiliyorsunuz. Kitap vesilesiyle kitaptaki balık lokantalarına gidecek olan okurlara da ‘O mekânda ne yenir?’ sorusuna samimi cevaplar oluşturuyor.

Kitapçı raflarında ticari kaygılar ve reklam amacıyla yayımlanmış kitapların arttığı günümüzde, Ufuk Kaan Altın’ın kitabı bu tür kaygıları barındırmamakta. Yazar yeni bir balık lokantasını keşfe çıkarken, lokantanın çevresine, bölgenin tarihine, İstanbul’un değerlerine, doğaya ve siyasete yabancı değildir yazılarında. Denizlerin, doğanın kirlenmesini dert edinir. İnsanın doğaya yaptığı zulme değinir.

“İç salonda değil de deniz kenarında oturuyoruz. Manzara güzel de maalesef 3. köprü ucubesine gözünüzün takılmaması elde değil. Denize hançer gibi saplanmış. Yazık… Birkaç yıla kalmaz, buralar da yaşanmaz olacak. Gözünü para bürümüşlerin saltanatı elbette yıkılacak günün birinde ama açtıkları yaraların kapandığını biz görebilecek miyiz, emin değilim…” (s. 128)

Bu yönüyle kitap, tekdüze bir rehber kitap olmaktan öte; geçmişe, İstanbul’a, İstanbul’un değerlerine bir ağıttır. Bir yanıyla da umut barındırır.

“Balıklama Dalmalı İstanbul’a” yeme içme kültürüne, yeni yerler keşfetmeye meraklı okurların kaçırmaması gereken keyifle okunabilecek bir kitap.

  • Balıklama Dalmalı İstanbul’a
  • Yazar: Ufuk Kaan Altın
  • Yayınevi: Mylos Kitap
  • Sayfa Sayısı: 222
  • Baskı Yılı: Kasım 2015

Ahmet Geyik
Latest posts by Ahmet Geyik (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Televizyon karşısında gözleri ciklet çiğneyen insanlar”a nasıl dönüştük…*

Read Next

Dedektif Pippo’nun Uykulu Maceraları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram