Bok Yoluna Gitmek

Sel Yayıncılık etiketiyle yayınlanan ‘Bok Yoluna Gitmek’ isimli eser Editörün Seçimi kategorisinde şimdiye kadar önerdiğimiz kitaplardan en önemlilerinden bir tanesi. Bu benzersiz eseri gözden kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.
“Çöküş ve ahlaki çürümeye karşı, devlet ve ailede namus ve disiplin için; Heinrich Mann, Ernst Glaeser ve Erich Kästner´in yazdıklarını ateşe veriyorum.”
10 Mayıs 1933’de Berlin Opera Meydanı bu sözlerle yankılanırken, Kästner kenarda, kitaplarının genç Naziler tarafından yakılışını izliyordu.
Kästner‘i faşist histerinin hedef tahtasına oturtan eserlerinin arasındaBok Yoluna Gitmek de vardı. Almanya’daki politik ve ahlaki çöküşü eleştiren ve yükselen Nasyonal Sosyalist tehlikeye karşı insanları harekete geçmeye çağıran roman, uyarıcısı olduğu yozlaşmanın hışmına uğramıştı. Üstelik ikinci kez! İlk yayımlandığı sırada, Naziler henüz iktidarda bile değilken ağır bir sansüre uğrayan kitap, bu kez tamamen yasaklanıp ateşe mahkûm edilmişti.
Elinizdeki edisyon, bu önemli eserin, yayınlanışından yıllar sonra, Sven Hanuschek’in yoğun mesaisi ve değerli editörlük notlarıyla titizlikle hazırlanan sansürsüz tam metnidir. 1930’ların Almanyası’ndan 2000’ler Türkiyesi’ne dikkate değer bir pencere açacağını düşündüğümüz Bok Yoluna Gitmek, politik ve ahlaki yozlaşmanın sonuçlarıyla erken bir yüzleşme şansı veriyor…
  • Bok Yoluna Gitmek
  • Yazar: Erich Kästner
  • Çeviren: Suzan Geridönmez
  • Türü: Roman
  • Basım Tarihi: Haziran 2016
  • Sayfa Sayısı: 302 Sayfa
  • Yayınevi: Sel Yayıncılık
Editör: Gün Çağ Aydın
Latest posts by Editör: Gün Çağ Aydın (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Cinayet Sanatı

Read Next

Köşe Bucak Safranbolu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *