Büyüklere BİT Kitap Önerisi

Bitlerimi Geri Verin, Pierre Elie Ferrier’in Günışığı Kitaplığı tarafından 2016 yılında Türkçeye çevrilmiş ilk kitabıdır.

Bitlerimi Geri Verin, Pierre Elie Ferrier’in Günışığı Kitaplığı tarafından 2016 yılında Türkçeye çevrilmiş ilk kitabıdır. Yalnız bir çocuğu anlatıyor: Anton. Anton’un annesi ve babası o kadar çok çalışıyor ki, trafik olmasın diye gün ışımadan evden çıkıyor ve o uyuyunca anca eve dönebiliyorlar. Üstelik Anton’un birlikte oyun oynayacağı ne bir arkadaşı, ne de bir kardeşi var ama bir gün, tam olarak kelime anlamıyla “başına” harika bir olay geliyor: Anton bitleniyor! Üstelik Anton’un rastgele söylediği tekerlemeler sihre dönüşüyor ve bitler evcilleşip, konuşmaya başlıyorlar. İşte Anton’un sevgili bitleriyle arkadaşlığı böyle başlıyor. Ta ki, annesi gidip Anton’un saçlarını sıfıra vurduruncaya kadar…

Bitlerimi Geri Verin’i bitirip kapattıktan sonra üzüldüm. Babasının Gregor Samsa’ya elma fırlatmasına ya da Matilda’nın anne ve babasının onu hiç düşünmeden bırakıp gidebilmesine üzüldüğüm gibi üzüldüm. Anton, bitleriyle bile arkadaş olabilecek bir çocukken, anne ve babasının onu bir türlü fark edememesine ne demeli? İşte, keşke asıl büyükler okusa diye dilediğim çocuk kitaplarından biri daha! Birçok yetişkin “hala” çocuk kitaplarını sadece çocukların okuyabileceği kitaplar olarak düşünüyor. Bilmiyorum, belki de öyle ama belki de gerçekten çocuk kitaplarının dünyasına dalıp iyi kitapları kötü kitaplardan ayıramadıkları, çocuk kitaplarını hala didaktik sandıkları ya da çok büyük ihtimalle onları da çocukları gibi fark edemediklerinden dolayı böyle düşünüyor olabilirler.

Büyüklere BİT kitap önerisi olarak, Bitlerimi Geri Verin ile çocuk edebiyatına dalmalarını öneririm. Korkmayın canım, illa çocuğunuzun olmasına da gerek yok. Bu kitaplar da normal kitap kurtlarının okuduklarıyla aynı kitaplar, sadece bazen biraz daha ince ve bazen de resimli olabiliyorlar. Resimler ne işe mi yarıyor? Yoksa siz, kitabın sonunun Anton’un saçlarının sıfıra vurdurulup bittiğini mi sandınız? Yazısız resimli son sayfayı görmediniz daha… Bence hemen bir bakın!

  • Bitlerimi Geri Verin
  • Yazar: Pierre Elie Ferrier
  • Çeviri: Azade Aslan
  • Türü: Çocuk
  • Baskı Yılı: 2016
  • Sayfa Sayısı: 40
  • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Gamze Sürcan
Latest posts by Gamze Sürcan (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ekin Can Göksoy ve Tatavla Sohbeti

Read Next

İskandinav Mitolojisi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *