Bir Değişim Kitabı: Mutluluk Projesi

Mutluluk Projesi bir kadının “Kendin olma sanatını” keşfetme yolunda attığı bir serüvenin hikayesi olarak, sizlere kendinizi ve hayatınızdaki pürüzleri keşfetmek için mükemmel bir okuma deneyimi sunuyor.

Hepimizin yaşamdan, çevremizdeki insanlardan ve hatta kendimizden beklediğimiz ilk şey mutluluktur. Mutluluk için yemeyi, giyinmeyi, gezmeyi ve hatta çalışmayı istediğimiz yaşamlarımızda en çok arzulayıp ama aslında en kolay kaybettiğimiz bu arayışımızı, en güçlü isteğimizi sıkı sıkıya yakalamak hiç de kolay değil. Savaşların, açlığın, ve sonsuz kaynaktan binbir çeşit kötülüğün olduğu bu dünyada, her şeye rağmen yaşamda kalmaya, kendi küçük gezegenlerimizde mutluluğun tohumlarını devam edebilmek için her gün daha büyük bir ihtiyaçla ekmeye çalışırız. Doğamız, insanlık mutluluğun getirdiği o umut hissiyle ayakta durur. Bazen derin trajedilerle karşılaşsak bile bu yolculukta mutluluk arayışımız asla bitmez.

TİMAŞ
TİMAŞ

Peki en mutlu olduğumuz anlar bizim için neyi ifade ediyor? Bir yerlerde daha mutlu olabilme şansımız varken onu görmeyerek bu ihtimali ortadan mı kaldırıyoruz? Ve hepsinin ötesinde, nedir mutluluk?

2 çocuk annesi ve hayallerinin erkeğiyle evli olan Amerikalı otobiyografi yazarı Gretchen Robin’in hikayesi tüm bu sorular üzerine başlıyor. Gretchen, zaten mutlu sayılabilecek bir yaşamı olsa bile, aslında hayatındaki bazı eksikliklerin sahip olduğu mutluluk düzeyini derinden etkilediğini fark ederek bir blog başlatıyor: Mutluluk Projesi. Bu proje her gün Gretchen’ın hayatında fark ettiği bir eksikliği yahut yanlışı kendine hatırlattığı “Gretchen’ın 12 Emri” adlı mutluluk kurallarını hayatına entegre etmesiyle ilerliyor. Blog Gretchen’la birlikte kendi hayatının bütün potansiyellerine tamamen hakim olmak isteyen bir sürü insanı bir araya getiriyor.

Kendin Olma Sanatı

Blog serüveninden sonra, Gretchen hayatında başlattığı bu kişisel devrimi kaleme alarak Mutluluk projesi’ni bir kitap haline getiriyor. Mutluluk Projesi, bir kadının “Kendin olma sanatını” keşfetme yolunda attığı bir serüvenin hikayesi olarak, sizlere kendinizi ve hayatınızdaki pürüzleri keşfetmek için mükemmel bir okuma deneyimi sunuyor. Klişeleşmiş kişisel gelişim kitaplarının “açık ol, sevmeyi öğren, işte bu mutluluk budur” basmakalıplığından uzak, deneyimleyen, başarısız olan fakat en sonunda değişim için, mutluluk için yeni yollar bulan Gretchen’ın hayatının aynası olan Mutluluk Projesi, her gün karşılaştığımız bir sürü soruna değiniyor.

Mutluluk Projesi, hayır diyememek, dağınıklık, istiflemek, tartışamamak, tahammülsüzlük gibi içindeyken fark edilmeyen tüm bu yaşamın mutsuzluk kaynakları, kitabı okurken okuru kendi kişisel hayatını eleştirel bir şekilde gözden geçirmeye davet ediyor. Gretchen’ın yola çıkarken söylediği gibi geriye dönüp baktığınızda ‘O zamanlar ne kadar mutluymuşum; keşke farkına varmış olsaydım’ deme olasılığınız olan bir hayatı daha yaşanabilir kılmanın başlangıcı için Mutluluk Projesi mutlaka okunması gereken kitaplardan biri. Kendi devriminiz ve dönüşüm için Mutluluk Projesi Nisan ayından itibaren yeni baskısıyla raflarda sizleri bekliyor olacak!

  • Mutluluk Projesi 
  • Yazar: Gretchen Rubin
  • Çeviri: Murat Kayı
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Mayıs 2018
  • Sayfa Sayısı: 345 Sayfa
  • Yayınevi: April Yayıncılık

 

Okuma önerisi!

Beni Asla Bırakma – Kazuo Ishiguro
Nalan Arman’ın incelemesi; “İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesinden; Beni Asla Bırakma”
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Beni Asla Bırakma‘da daire şeklinde bir zaman akışı var. Lirik ben Kath, olayları anlatmaya başladığında otuz bir yaşında ve on bir yıldır bakıcılık yapıyor, yani on bir yıldır bütün çocukluğunu birlikte geçirdiği arkadaşlarından ayrı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesinden; Beni Asla Bırakma

Read Next

Ödüllü yazar Elif Yonat Toğay’dan çocuk kitabı; Bir Şeyler Yapmam Gerek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram