Hem Ali Hem Asker Hem Şair

*Dikkat Bu Şiirlerde Ceylan Çıkabilir Karşınıza

“Toplu tüfekli” asker görüntülerinin çokça olduğu barut kokan bugünlerde “Toplu Şiirleri” ile Ali Asker Barut nazikçe çalıyor kapımızı.

TİMAŞ
TİMAŞ

Ortalığın toplu tüfekli asker görüntülerinden geçilmediği barut kokulu bugünlerde bir askerin gönderdiği   “Toplu Şiirler” kitabı çıka geldi. Postal ile değil posta ile… Hem de “bizim Asker ”den, şair Ali Asker Barut’tan

Ali Asker Barut kendi şiiri için der ki; ”kimileri adımdan dolayı şiirlerimi yumuşak bulur. Kimileri de yine adımın sertliğinden şiirime yanaşamaz.” Onun su gibi akan şiirinde varın suyun sertliği konusunda siz karar verin.

Ali Asker Barut’un şiirinde karşınıza “ceylan çıkabilir”. O ürkek ceylan ki Munzur dağındaki ormandan Üsküdar’a boğaza su içmeye iner. Kurbağalar şiir okur aya karşı. Kirpiler oklarını kendine atarlar. Bir sevgili ayakkabı boyacısındaki ok ile vurulmuş kalbe “benim kalbim “der. Sevda tepesinden uçurtma uçurur. Sevgilisine çiçeklerden taç yapar. O çiçekler ülkenin acı tarihini anlatır. Öğrenciler okullarını kırarlar sonra da kollarını. Coğrafyayı samanlıkta öğrenirler. Kıyıda sandal ile dalga muhabbet ederler.” Daha iplerini çözemedin mi?” der dalga Sandal’a… . Deniz kıvırcık marul tarladır. Güneşe karşı tarar dibine kadar deniz olan saçlarını bir denizkızı. Balıklar kendi içindeki akvaryumda yüzerler. Ağustosböcekleri, korkmasın diye başına toplanıp çakarlar ışıklarını sönük bir sokak lambasının. Uykusu kaçan geyikler bir duvar halısından bakarlar uyuyan çocuklara. Çocuklar ise;

Vapurun kıçına kurşunkalemle yazmışlardır
Göğün gürlüğüne elbette bir gün salacakları
Üzgün bir uçurtmanın adını

Fiyakalı sözcükler yoktur ama fiyakalı uçan yelkovan kuşları vardır. Güvercinler ile el ele verip geri alırlar zamanı Haydarpaşa garının saatinde. Tanıdık yüzlere rastlarız dizelerde. Cevat Çapan lunapark ’ta atlıkarıncaya binerken, Can Yücel ölü kurbağalara şiir okuyordur. Sabahattin Kudret Aksal ise parklarda kaydıraktan kayıyordur. Asım Bezirci kuşların sabah gökyüzünü nasıl ele geçirdiğini anlatıyor çocuklara.

Çift biletle geçtiği Üsküdar’ın şiirini yazar. Üsküdar şiirlerinin hepsini Almanya’da yazması başlı başına ironidir. “Aşağı Üsküdar” adlı kitabında yazdığı şiirler “üzgün bir bakış ”tır bıraktıklarına ve yanında getirdiklerine. Bu şiirleri yazarken ona el vermiştir Metin Eloğlu. Bu kitabında yazdığı şiirler bana daha yakın şiirlerdir. Aynı şiir köyündeniz. Bu nedenle “hemşairimdir” kendisi. Kızkulesi şiiri de bunun ispatıdır.


Uzaktan çapkın çapkın
Göz kırpıyor deniz feneri
Ay doğuyor sandallar toplanıyor bir araya
Kaçın kurası Üsküdar vapuru
Saat başı görücü gönderiyor
Güvertesinden bir kuşu

Onunsa derdi başka
Bambaşka
Her şairle ayrı
Adı çıktığından beri 

Toplu şiirler kitabı şairin yedi kitabında bulunan şiirlerden oluşmaktadır .Bu kitaplar sırasıyla; Rüzgarla Dolu, Yağmurlu Leylak, Aşağı Üsküdar, Karanfil Kırıkları, Ay Sözlüğü, Sarhoş Böcek şarkıları, Yenilmiş Medeniyetin Sesiyle

Son kitap olan Yenilmiş Medeniyetin Sesi kitabındaki şiirlerde güzel yüzlü Alileri görürüz. Bizim Ali Asker bu kitabındaki şiirlerde Sezai Karakoç’a, Necip Fazıl’a, Ergin Günçe’ye, Haydar Ergülen’e, Gülten Akın’a , Kemal Özer’e, Arif Damar’a ve bütün Alilere selam durur.

 

Bir masaldan doğurdum
Seni oğlum
Seninle karanlığın içinde
Sevinçli bir dolunay gibi ışıdım

            – Öyle güzel ve masumdu ki masal-
            Bağışladı diye bu aşkı
           Eğildim öptüm yüzünde
          Sevdiğim tüm Alileri

Hem Ali, hem asker, hem İstanbul, hem Frankfurt, hem Munzur, hem şairim

Eğildim ve öptüm şiirlerinden….

  • Yenilmiş Bir Medeniyetin Sesiyle –Toplu Şiirler
  • Yazar: Ali Asker Barut
  • Türü: Şiir
  • Sayfa Sayısı: 568 Sayfa
  • Basım Tarihi: 2016
  • Yayınevi: Simmar Yayınevi

Fatin Hazinedar
Latest posts by Fatin Hazinedar (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Polisiye Dosyası; “Tim Parks Polisiyeleri – II”

Read Next

Bazen korkulacak tek şey… insanın kendisidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram