IŞİD Saldırıları, Yıkım ve Göç

Ortadoğu günden güne daha fazla kana bulanıyor. Her dinden ve dilden insanın farklı tanıklıkları var bu savaşa dair. “Arap Baharı” ile başlayan ayaklanmalar, Suriye’de büyük bir yıkıma dönüştü.

Ölen insanların sayısı tespit edilemezken, sınırları aşan göç dalgası günden güne artıyor. İnsanlar ölümden kaçarken, açlığın ve yoksulluğun kollarına düşüyor.

İç savaştan sonra doğmuş olan bebeklerin cansız bedenleri kumsala vuruyor. Suriyeliler kıyımdan kaçarken bir bilinmeze doğru “yelken açıyor”.

Bir anda gündemimize giren IŞİD hızlı bir şekilde büyüdü ve inanılması güç katliamlara imza attı. Örgüt, Irak’ta ve Suriye’de binlerce masum insanı akıl almaz yöntemlerle katletti. Katliamlarla yetinmeyen örgüt, halk çocuklarını kaçırdı, her milletten insanı haraca kesti, kadınlara tecavüz etti, insanları köle pazarlarında pazarladı. Kültürel mirasa dair ne varsa bombaladı, devirdi, yaktı ve yıktı.

ABD’nin, Irak’a müdahalesiyle bölgede başlayan istikrarsızlık, halkın IŞİD karşısında direnişini zayıflattı ve Ortadoğu’nun en önemli şehirleri IŞİD’e teslim oldu. Felluce, Musul, Tikrit, Ramadi gibi kentler örgütün kontrolüne geçerken, bu kentlerde yaşayan Ezidiler, Kürtler, Hristiyanlar, Türkmenler, Şii ve Sünni gruplar akıllardan silinemeyecek işkenceler yaşadılar. Hangi dil ve dinden olursa olsun insanlık IŞİD’in eline tutsak düştü ve acıların en katmerlisini yaşadı.

IŞİD vahşeti devam ederken, onlara karşı büyük bir direniş de başladı. IŞİD elindeki kentleri birer birer kaybetmeye başladı ama tam anlamıya durdurulamadı. Sadece yerel güçlerin direnişinin dışında, Avrupa devletleri, Rusya ve ABD gibi ülkeler sınırlar ötesi operasyonlarla IŞİD’e karşı yürütülen savaşı çok boyutlu bir hale getirdi,

2011 yılından beri Erbil’de yaşayan Simla Yerlikaya ise bu savaşın en yakın tanıklarından bir tanesi. Simla Yerlikaya’nın, Tekin Yayınevi etiketiyle yayınlanan kitabı Şehirler Düşerken raflardaki yerini aldı.

Simla Yerlikaya, objektifi dışardan tutmak yerine bizzat bölgede bulunarak ortaya çıkan yıkımı belgeledi. Şehirler Düşerken adlı çalışması birçok gözleme dayanıyor. Yazar aynı zamanda bu gözlemlerini farklı tanıklıklarla destekliyor ve farklı kişilerle röportajlar gerçekleştiriyor.

Tekin Yayınevi tarafından kitap dünyasına kazandırılan bu çalışma, doğrudan bölgeden yapılan gözlemleri ve tanıklıkları aktarması açısından büyük önem taşıyor. IŞİD’in adım adım nasıl güçlendiği sorusuna cevaplar üreten kitap, yaşanan dev göç dalgasını ve sonuçlarını inceleyerek önemli bir analizi ortaya koyuyor.

Şehirler Düşerken, içinde bulunduğumuz şu süreci okuyup, yorumlayabilmek açısından önemli bir kaynak olma özelliği taşıyor.

  • Şehirler Düşerken
  • Simla Yerlikaya
  • 312 Sayfa
  • Nisan 2016
  • Tekin Yayınevi

Editör: Gün Çağ Aydın
Latest posts by Editör: Gün Çağ Aydın (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir canavar yaratmak: Frankenstein ya da Modern Prometheus

Read Next

Osmanlı mimarisi ile kim ilgilenir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram