İyi Psikolog Kimdir?

“İyi psikolog” içerisinde, özellikle psikologların da okuması gereken, güzel bilgiler barındıran ve bunu okuyucuya başarılı bir kurgu ile aktaran bir psikolojik roman. 

Her şeyden önce danışanına herhangi bir şekilde zarar vermeyen kişidir. Çalıştığı alan her neyse (çocuk, ergen, yetişkin) alması gereken eğitim ve donanımı almış olan kişidir.  Danışanları ile terapist- danışan ilişkisi dışına çıkmayan, arkadaşlık ilişkisi geliştirmeyen kişidir. Cevaplar çoğaltılabilir.

TİMAŞ
TİMAŞ

Kendisi de bir psikoloji profesörü olan Noam Spancer, “İyi Psikolog” isimli romanında iyi psikoloğun sahip olması gereken özellikleri açıklayıcı bir şekilde kaleme alıyor. “İyi Psikolog” Noam Spancer’in ilk kitabı. Bir ilk kitap için, oldukça başarılı bir eser olduğunu söylemek mümkün.  Kitap, üç temel eksen üzerine kurgulanmış. Romanın ana karakteri olan psikoloğun, danışanları ile olan terapi seanslarından, üniversitede verdiği psikoloji derslerinden ve kendi özel yaşamından oluşuyor.  Böylece kitabı okurken bir terapi seansı nasıl olur ve neler konuşulur, üniversitede psikoloji derslerinde neler anlatılır, bir psikoloğun iç dünyasında hangi gelgitler yaşanır öğrenmiş oluyoruz.

Psikoloji camiasinda iki büyük mahalle vardır: biri Freud’un kuramını esas alarak psikodinamik ekolü benimseyenler, diğeri Aaron Beck’in geliştirdiği bilişsel davranışçı ekolü benimseyenler. Bu iki mahalle arasında ezeli bi rekabet vardır ve zaman zaman birbirlerini taşlarlar. Aslında davranışçılar,  son elli yılda dinamikçilere rakip olmuştur, desek daha doğru olur. Çünkü Freud kuramını oluşturduğunda, BDT(Bilişsel davranışçı terapi) henüz doğmamıştı. Romanımızdaki psikolog da Beck’in mahallesinden bir terapist. Seans kesitlerini okuyunca, danışanlarına BDT uyguladığını anlıyoruz.  Roman boyunca Freud’dan “Aksi Viyanalı” olarak bahsediyor. Yazarın bu etiketlemesine başta sinirlensem de, bazı bölümlerde Freud’un haklı olduğu yerleri itiraf ettiğini görünce, bu hissiyatım geçti. Kitap bu yönüyle de terapistler arasındaki vizyon farkını okuyucuya sergilemiş oluyor.

Bir gün psikoloğa, bir kadın danışan gelir. Kendisi bir gece klübünde striptizci olarak çalışmaktadır ve  yeni başlayan sahne fobisinden şikayetçidir. Genel olarak anksiyete bozuklukları ile çalıştığını anladığımız psikolog, bu danışan ile terapi seanslarını roman boyunca sürdürür. Sahneye çıkınca panik atak yaşayan danışanına BDT uygular. Bazen ev ödevleri verir, bazen danışanının korkuları ile yüzleşmesini, maruz bırakma tekniğini kullanarak sağlar. İşte bu kısımlar okuyucuya bibliyoterapi imkanı sunuyor. Süreç detaylı bir şekilde işlendiği için, okuyucu doğru düşünme tekniklerini roman aracılığıyla öğrenmiş bulunuyor.

Üniversitede ders verdiği bölümlerde oldukça karizmatik bir hoca profili  ile karşı karşıyayız. Karşımızda adeta profesyonel bir şovmen var. Öğrencilerine anlattığı hikayeler ile her seferinde ters köşe yapıyor. Bu bölümler bana biraz abartılı ve zorlama gelse de, bu hissiyatımın mesleki bir deformasyon olabileceği kanaatindeyim. Bir ruh sağlığı profesyoneli için, çiğ gelen bazı anlatıların, normal okuyucunun ilgisini çekebileceğini düşünüyorum.  Bu bölümlerde bazı öğrencilerinin yaşamına da temas ediyor ve öğrettiği şeyler öğrencilerinde bir değişim yaratıyor. Ayrıca bu derslerde öğrencilerine sürekli “İyi Psikolog”un özelliklerini sıralıyor.  İyi psikoloğun tanımını yapıyor.

Psikoloğun yaşını tam bilmiyoruz ama elli yaş üstü ve yalnız bir karakter. Aslında aşık olduğu bir kadın var ve kitap boyunca ona dair hislerini, ikilemlerini, özlemini, şehvetini, vazgeçişlerini görebiliyoruz. Bu kısım eminim okuyucuya ayrı bir heyecan verecektir. Çünkü genellikle bilgi ve tecrübesine çok güvendiğimiz hoca veya terapistlerin gönül ilişkilerini nasıl yaşadığını, hiç zorluk çekip çekmediklerini merak ederiz. Özellikle psikologların hiç sorun yaşamadığını düşünürüz, yaşasa bile hemen çözdüklerini zannederiz. İşte durumun böyle olmadığını, “İyi Psikolog” çok güzel bir şekilde gözler önüne seriyor.

“İyi psikolog” içerisinde, özellikle psikologların da okuması gereken, güzel bilgiler barındıran ve bunu okuyucuya başarılı bir kurgu ile aktaran bir psikolojik roman.

  • İyi Psikolog
  • Yazar: Noam Spencer
  • Çeviri: Nil Karaca
  • Türü: Psikoloji
  • Baskı Yılı: Haziran 2016
  • Sayfa Sayısı: 269 Sayfa
  • Yayınevi: Pegasus Yayınevi

Latest posts by Neslihan Korkmaz (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Katran Karası Bir Kuşak

Read Next

“Peki, neler yapıyorsun bu arada?”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram