“Okuma listemde ne olmalı?” diyenlere özel 11 kitap

Kitap Eki olarak inceleme yazılarımızla ve önerilerimizden oluşan listelerimizle kitap gündemini yakından takip etmeye devam ediyoruz. Kitap Eki takipçilerinin de en yeni ve okunması gereken kitaplardan haberdar olabilmeleri için yüksek bir enerjiyle çalışıyoruz.

Sadece edebiyat kategorisinde yer alan kitaplardan oluşan 11 kitaplık listemizde yepyeni kitaplarla tanışacaksınız. Yaptığımız kısa kısa açıklamalar kitap hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak. Ancak Kitap Eki yazarlarının detaylı incelemelerini okuma şansına da sahipsiniz. Vakit kaybetmeden listemize göz atmaya başlayalım…

1. Elmet – Fiona Mozley

ROMAN – Çınar Yayınevi

Zülfikar Yamaç’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Fiona Mozley’in kitabının kendisini gösterdiği nokta anlatım, akışı. Tek düze sıradan bir hikaye yerine dinamik, yaşayan, nefes alan ve oldukça akıcı bir metni gözler önüne seriyor. En başta bahsettiğim o büyülü hava sayfalar ilerledikçe daha fazla kendisini belli ediyor. Her bölüme diğerinden bağımsız başlıyor. Alakasız olduğunu düşündüğümüz şeyler anlatıyor ve bir anda kendimizi asıl konuya geri dönmüş buluyoruz. Hikayeye farklı açılarla yaklaşarak daha çok şey anlatmayı başarmış. Monoton bir okuma deneyimi sevmeyen benim gibiler için sevindirici bir durum.

2. Thomas Düşerken – Altay Öktem

ROMAN – Can Yayınları

Nalân Kiraz’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Thomas Düşerken; Altay Öktem’in bu kısa romanı, kendisinin kitabın başında belirttiği üzere gerçek kişiler, mekânlar ve olaylar üstüne kurulmuş. Ancak kuru bir yaşam öyküsü olarak kurgulanmamış kitap.

3. En Yakın Arkadaşım Bir Deli – Kerem Fırtına

ROMAN – Destek Yayınları

Korkut Akın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Düşündüklerini, bozmadan aktarmış beyaz kağıdın üzerine Kerem Fırtına. Buna da bağlı olarak yalın ve yapmacıksız.

4. Kırlangıç Çığlığı – Ahmet Ümit

POLİSİYE – Everest Yayınları

Gün Çağ Aydın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Bu romanda her kelimenin ardında politik bir tartışma var. Göz yummanın, sessiz kalmanın anti tezi yazılmış Kırlangıç Çığlığı’nda.

5. Yalnız Şehir – Olivia Laing

DENEME – İthaki Yayınları

Dilşad Gündoğan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

İthaki Yayınları‘ndan çıkan ve şubat ayında raflarda yerini alan Yalnız ŞehirOlivia Laing’in dilimize çevirilerek yayımlanan ilk kitabı. Çeşitli dergi ve gazetelerde çalışmış olan Laing aktif olarak The Guardian ve New York Times’ta yazılarına devam etmesinin yanı sıra isminden sıkça söz edilen anı-deneme yazarlarından biri olmayı kısa sürede başarmış.

6. Yolun Gölgesi – Behçet Çelik

ÖYKÜ – Can Yayınları

Gökçesu Özgül’ün incelemesi için TIKLAYINIZ

Sakin, ağır ağır içinize işleyen, ince sızı bırakan bir kitap. Belki de zaman zaman yaşayanların değil de şahit olanların üzerindeki etkileri de anlatıyor olması öykülerin abartıdan uzak, yalın bir yanını da ortaya koymuş oluyor. Sade bir kalemi var yazarın, yumuşak darbelerle dile getiriyor meramını.

7. Yangında Kaybettiklerimiz – Mariana Enriquez

ÖYKÜ – Domingo Yayınevi

Sima Sinemis’in incelemesi için TIKLAYINIZ

Mariana Enriquez’in Yangında Kaybettiklerimiz isimli eseri günümüz sorunlarından ve insanlığın büyük yaralarından nasibini almış bir kitap.

8. Kaptan Stormfileld’ın Cenneti Ziyareti – Mark Twain

ÖYKÜ – Alakarga Yayınları

Gökçesu Özgül’ün incelemesi için TIKLAYINIZ

Mark Twain ironi ile süslediği öyküsünde insanların binlerce yıldır kafasını meşgul ettiği içi boş inançları alaşağı eder.

9. Kapalıçarşı – Fuat Sevimay

ROMAN – Hep Kitap

Sonay Özdemir’in incelemesi için TIKLAYINIZ

Fuat Sevimay‘ın romanını okurken Kapalıçarşı’nın sokaklarında geziyorsunuz. Sokak isimlerinin nereden geldiğini ve romanda güzel bir aşk hikâyesine tanıklık ediyorsunuz.

10. Ayak İzlerinde Adımlar – Julio Cortázar

ÖYKÜ – Can Yayınları

Rasih Korkmaz’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Ayak İzlerinde AdımlarCortázar’ın külliyatının sadece bir kısmı… Her bir kelimesini hayranlıkla okuyacağınız bu öyküler sizi Julio Cortázar’la tanıştırmakla kalmayıp bir efsaneye tanıklık etmenizi sağlayacak.

11. Bazuka – Murat Uyurkulak

ÖYKÜ – April Yayıncılık

Özlem Çetinkaya’nın incelemesi için TIKLAYINIZ

Murat Uyurkulak harflerden oluşturduğu Bazuka’sıyla hedef alıyor şimdi de bizi. İnsanın özünü anlatıyor kendi diliyle.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Dünya çocuklarının sevgilisi Christine Nöstlinger hayatını kaybetti

Read Next

Gerçeküstü Bir Yanılsama: Büyümek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *