Restoranlarda köleliğe karşı olanların manifestosu

Boşbeleş Çalış-ma, restoran emekçilerinin köleleştirilmesine karşı bir başkaldırı niteliğinde. ‘Restoranlarda Köleliğe Son’ sloganının kapağa taşınmış olması ise kitaba mücadelenin el kitabı olması özelliğini kazandırıyor.

Hayatın sürekliliğinde önemli yer tutan uğrak noktalarıdır restoranlar. Bir araba ya da tekstil fabrikası türünde üretim süreci olmasa da önemli istihdam alanları olarak tariflenebilir. Hizmet sektörünün sürekli gelişmekte olan ve kâr getiren en kritik alanlarından bir tanesidir.

TİMAŞ
TİMAŞ

Restoran emekçilerinin yaşadıkları deneyimlerin, sektörün zorluklarının ve en önemlisi kapitalizmin restoran emekçileri üzerinde yarattığı tahribatın kolektif bir biçimde dile getirildiği prole.info adlı web sitesinden derlenen Boşbeleş Çalış-ma adlı kitap Tekin Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kapitalizmin yeni pazar arayışları ve daha fazla kâr uğruna ortaya koyduğu değişim ve “gelişim” her gün bir yenilikle karşılaşmamıza sebep oluyor. Bu yenilikler tüketicinin ürüne kolay ulaşımını ve belli düzeylerde lüks ihtiyacını dizayn eder nitelikte. Kendi yaşantınızı baz aldığınızda, çocukluğunuzdan, büyüyüp yetişkin olduğunuz sürece kadar olan etrafınızdaki tüketim çılgınlığını çok net gözlemleyebilirsiniz.

“Pırıltılı” vitrinlerde gördüğümüz ürün ya da hizmetlerin arkasında ise bir sömürü yatıyor. Lüks dairelerin harcında inşaat işçilerinin canı kullanılırken, yediğiniz bir kap yemeğin arka planında ise yaptığı işe yabancılaşmış koca bir emekçi ordusu yatıyor.

Restoranlarla ilgili olarak yazının başında araba fabrikası ya da tekstil fabrikasından farklı üretim süreçlerinden bahsetmiştim. Şu şekilde tanımlamakta fayda var. Artık restoranlar da kapitalizmin gelişim seyri içerisinde sanayi üretimine yaklaşan bir üretim tarzına geçiş yapıyor. Minicik mutfağı bulunan esnaf lokantalarından farklılaşarak bir tür seri üretim alanlarında yemek üretiliyor.

Tekin Yayınevi’nin, prole.info’nun nitelikli içeriğini Türkçeleştirmesinin ise özellikle restoran emekçilerine yönelik olarak yaygınlaştırılmasında büyük bir faydası var. Bu bağlamda Boşbeleş Çalış-ma dışarıdan bilinç taşıyan bir kitap olma özelliğinden ziyade doğrudan sektörün emekçileri tarafından üretilmiş bir kitap.

Boşbeleş Çalış-ma, içinden çıkılamaz bir teorik anlatıma sahip değil. Ayrıca kitabın okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştıran bir grafik-roman anlatımına sahip. Grafik-roman özelliğini taşıması açısından kitabın okunurluğu oldukça akıcı ve eğlenceli diyebilirim.

Tek sermayesi alınteri olanların, çalışmak zorunda bırakılarak zamanını satanların kitabı Boşbeleş Çalış-ma. Kitap; kucak dolusu bardak-çanak taşıyan bir garsonu, hiç dinlenmeden masadan masaya koşturan bir komiyi, şımarık müşterilerine hep güleç yaklaşmak zorunda kalan bir genç kadını, kendi yevmiyesinden bile pahalı olan bir yemeği sırtından geçinenlere servis eden bir emekçiyi anlatıyor.

Prole.info’nun restoranlarda ki üretim süreçlerinden hareketle ele aldığı bu içerik özellikle Marksizm’in yalın bir anlatısı olarak nitelendirilebilir. Sendikalar ile ilgili bölümde ise nitelikli eleştirilere yer verilmişken bir tutam anarşizm tadı da alacaksınız.

Bir restoranın nasıl kurulacağını anlatırken, diğer yandan da restoranın daha fazla kâr getiren bir işletmeye dönüştürülmesi sürecinde restoranın üretim çarkında farklı konumlarda bulunan emekçilerin patronla ve birbirleriyle olan ilişkilerinin politik çözümlemeleri mevcut.

1760’lı yıllarda restoranların Paris’te ortaya çıkışıyla beraber günümüzde ne tür bir anlayışa sahip olunduğu açık ve anlaşılır bir dille anlatılıyor.

Boşbeleş Çalış-ma, restoran emekçilerinin köleleştirilmesine karşı bir başkaldırı niteliğinde. ‘Restoranlarda Köleliğe Son’ sloganının kapağa taşınmış olması ise kitaba mücadelenin el kitabı olması özelliğini kazandırıyor.

Bu kitabı sadece kendinize aldığınızda yetersiz bir harekette bulunacağınızı ifade etmemde fayda var. Bir tane kendinize bir tane de tanıdığınız ya da tanımadığınız bir restoran emekçisine hediye etmenizi öneririm.

Restoran emekçilerinin çalışma hayatını gözler önüne çıkaran bu kitap tüm sektörlerin emekçilerine açılan bir kapı olur diye umuyorum. Bu tip çalışmaların emek hareketine sunacağı katkının son derece önemli olduğunu vurgulamakta fayda var.

Son söz olarak diyorum ki; bu kitap okunmalı…

  • Boşbeleş Çalış-ma
  • Yazar: Prole.info
  • Çeviren: Şefika Kamcez
  • 90 sayfa
  • Tekin Yayınevi, 2016

Gün Çağ Aydın
Takip için
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sömürülmekten Beter Dışlanmalar

Read Next

Öteki Amerika’nın şiirleri: Şairin Paltosu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram