Romantizm ve bilgeliğin olağanüstü bir sentezi; Gökteki Bütün Kuşlar

Charlie Jane Anders‘in 2016 yılında Time dergisinin yılın en iyi on kitabı seçkisinde beşinci sırada yer alan Gökteki Bütün Kuşlar kitabı İthaki Yayınları tarafından yayımlandı.

Yeni dönem Amerika edebiyatının popüler isimlerinden Charlie Jane Anders fantastik tür üzerine yazdığı romanlarla tanınıyor. Yarı fantastik dersek daha doğru olur. Gerçek dışı absürt bir anlatım tarzı olan Anders’in 2016 yılında Time dergisinin yılın en iyi on kitabı seçkisinde beşinci sırada yer alan Gökteki Bütün Kuşlar kitabı İthaki Yayınları tarafından yayımlandı.

Patricia Delfine ve Laurence Armstead’in hikayesini okuyoruz Gökteki Bütün Kuşlar kitabında. Kuşlarla konuşabilen ve kendine cadı diyen Patricia diğer insanlardan farklı hissediyor kendini. Bu yüzden etrafı ona farklı gözlerle bakıyordu. Yaşıtları gibi değildi Patricia. Ormanın içinde tüm gününü geçirebilirdi. Kuşlar ailesi olmuştu. Yardıma muhtaç bir kuşa yardım etmek onun en önemli yaşama sebebi olabiliyordu. Bazen yönünü bulabilmek için de dalabiliyordu ormana.

Gün battı. Ormandaki ağaçlar o kadar yoğunu ki Patricia ay ve yıldızları güç bela görebiliyordu ve bir iki defa tökezleyip elleriyle dizlerini çizdi ve yeni tulumunun her yerine toprak bulaştırdı. Dirrp omuz şeritlerine o kadar sıkı tutunuyordu ki pençeleri ona batıp neredeyse derisini deldiler. Nereye gittiklerinden gitgide daha az emin oluyordu ama o ihtişamlı ağacın bir çeşit akarsuyun ya da bir tarlanın yakınında olduğundan emindi. Onun diğer ağaçlardan ayrı duran çok kalın bir ağaç olduğundan kesinlikle emindi ve doğru açıdan bakarsanız Meclis ağacının iki dalı kanat gibi açılıyordu. Ayrıca yönlerini güneşe bakarak kolayca tayin edebilirdi. Tabii eğer güneş batmamış olsaydı.

Doğanın dilini ve gökyüzündeki tüm kuşların ne dediklerini anlayabiliyordu Patricia. Özellikle doğayla hiç bağlantısı olmayan insanlarla iletişim kurmakta güçlük çekebiliyordu. Anlaşılmamak hatta anlaşılmadığı için zorbalığa maruz kalmak Patricia’nın çocukluğu bir ilk gençlik yılları düşünüldüğünde yadırganacak bir şey değildi artık.

Laurence Armstead ise yaşına göre fazla zeki bir çocuktu. Hiçbir işe yaramadığını düşündüğü iki saniyelik bir zaman makinesi icat etmişti.

Laurence’ın hayatının tek parlak anları binlerce hayali düşmanı buharlaştırmasına imkan sağlayan aşırı şiddet dolu Playstation oyunlarıydı. Ama Laurance İnternette başka oyunlar da bulmuştu. Çözmesi saatlerini alan bulmacalar ve Laurance’in karmaşık seferlere çıktığı MMO oyunları. Fazla zaman geçmeden LAurance kendi oyunlarını yazmaya başlamıştı.

Laurance de aynı Patricia gibi yaşıtlarından çok faklıydı. Çocukluğu ailesi tarafından ihmal edilerek ve okuldaki arkadaşları tarafından zorbaca itilip kakılarak geçen Laurance, aslında dahilik sınırında farklı düşünce yapısına sahip bir çocuktu. O eve, o aileye, o okula, o arkadaşlara ait olmadığının farkındaydı.

Dışlanmış bu iki çocuğun hayatlarının bir şekilde kesişmesiyle başlar aslında Gökteki Bütün Kuşlar’ın hikayesi. Birbirlerini daha önce tanıyorlarmış gibi birbirlerine kavuşan bu iki çocuk fantastik hikayenin ateşlenmesini sağlar. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır her ikisi içinde. Hikaye fantastik ne kadar öğe varsa hepsinin de sınırlarını zorlayacak bir yöne doğru akmaya başlar.

Aralarında bir daha asla yok edilemez şeyler olmaya başlar artık. Aileleri ve çevreleri tarafından dışlanan bu çocuklar sıra dışı bir yolculuğa başlarlar. Bu yolculukta kiralık katiller de vardır, yapay zekalı insanlar da, tek bir sözcükle insanları lanetleyen cadılar da.

  • Gökteki Bütün Kuşlar
  • Yazar: Charlie Jane Anders
  • Çeviri: M. Boran Evren
  • Türü: Bilimkurgu-Roman
  • Baskı Yılı: Şubat 2018
  • Sayfa Sayısı: 377 Sayfa
  • Yayınevi: İthaki Yayınları
Aynur Kulak
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Edebiyat tarihinde iddia üzerine yazılmış 9 roman 1 öykü

Read Next

Kitap tutkunlarının öykü sevgisini güçlendirecek olan 9 yerli öykü kitabı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *