Şiir Kıvamında; Aşklarımız

Sel Yayıncılık yeni anlamlar ve deneyimler sunacak olan KlasikSel serisine Guy De Maupassant’ın 1890 yılında yayınlanan ve veda eseri olan Aşklarımız’ı basarak başladı.

Klasik roman okumak okumanın en zevkli tarafıdır, asla vazgeçilemeyen bir okuma edimidir. Okuyanlar, okumayı bırakamayanlar çok iyi bilir, klasik romanlar içinde hayranı olduğumuz, bizi büyüleyen bir karakter mutlaka vardır ve eninde sonunda ne okumuş olursak olalım döner dolaşır elimize bir klasik roman mutlaka alırız. Yayınevleri de ne kadar çeşitte ve çok kitap basarlarsa bassınlar klasik eserlere mutlaka yer açarlar.

İşte bu sebeplerden dolayı Sel Yayıncılık tekrar okunacak olsalar dahi yeni anlamlar ve deneyimler sunacak olan KlasikSel serisine Guy De Maupassant’ın 1890 yılında yayınlanan ve veda eseri olan Aşklarımız’ı basarak başladı. Çok genç yaşta, 43 yaşında hayatını kaybeden Maupassant aslında bir şair. Fakat Gustave Flaubert kendisinin roman da yazabileceğini telkin ederek Maupassant’i roman yazmaya ikna eder. İyi ki de eder. Şair gözüyle ve hissiyle yazılabilecek klasik bir romanın güzelliğini düşünebiliyor musunuz?

Aşklarımız romanı bohem bir çevrede geçiyor. Andre Mariolle ile Madam Michele De Burne aşkı roman boyunca özlediğimiz tüm duyguları bize yeniden yaşatıyor. Madam Burne kocasını yeni kaybetmiş, entelektüel çevresi olan, gelir düzeyi yüksek genç bir kadın olarak Andre ile tanışıyor. Andre Moriolle otuz yedisine gelmiş bekar bir adam. Çalışmayan, keyfince yaşayan, seyahat etmeyi seven Andre’nin modern tablo ve eski biblo koleksiyonu var. Başlarda her ikisi de ilişkinin gideceği boyutu çok tahmin etmeseler de birlikte sürükleniyorlar. Tabii ki her aşk ilişkisinde olduğu gibi Madam Burne yani kadın faktörü bu ilişkinin de belirleyici unsuru.

“Tıpkı attığı merminin hedefteki kara sineğin tam ortasında bir delik açtığını anlayan keskin nişancı gibi, Mariolle anlatmasa da Madam De Burne onu anlıyordu. Bu adamda artık Madam de Burne’den başka hiçbir şey yoktu. Madam De Burne kendinden çok ona sahipti. Ve bu durumdan hoşnuttu, Mariolle’u sevimli buluyordu.”

İlişkide bir adım önde olan kişi için aşk böyle bir şey değil midir zaten? Bilinir ve bunun heyecan verici tüm halleri fütursuzca yaşanır. Madam Burne ve Andre arasındaki aşk da böyle bir aşk işte. Maupassant Aşk’ı, Aşk’ın getirdiklerini, götürdüklerini, kim kimi niye sever, neden vazgeçer, aşkın heyecanlarını, hazlarını o kadar lirik bir dille anlatıyor ki Madama De Burne ile Andre Moriolle aşkından ziyade aşkın kendisini okurken buluyorsunuz kendinizi.

Maupassant’ın romanı kaleme aldığı yüzyıl tam da en önemli geçişlerin yaşandığı; kadınların hayatında dönüşüm geçirdiği, geçmiş yüzyıldaki tutkulu, kendini vermeye hazır aşkların yerini daha planlı, çekinceli, belirsizliklerle dolu ilişkilere bıraktığı, romantizmin bir anlamda öldüğü, aynı zamanda modern kadının da doğum sancılarının yaşandığı bir dönemdir. Yani Aşklarımız tam da bir geçiş romanıdır aynı zamanda.

Türkçeye ilk kez çevrilen Aşklarımız, klasik roman okumayı özlediyseniz daha da önemlisi klasik aşkı özlediyseniz alıp zevkle okuyacağınız bir roman. KlasikSel, Honoré de Balzac’tan Béatrix ve Sarrasine; Gustave Flaubert’den Doğu’ya Yolculuk; Joseph Conrad’dan Almayer’in Aymazlığı; Émile Zola, Guy de Maupassant, J.K. Huysmans, Henry Céard, Léon Hennique ve Paul Alexis’in öykülerinin toplandığı Médan Geceleri gibi önemli eserlerle yoluna devam edecek. İyi ki de edecek… 

  • Aşklarımız
  • Yazar: Guy De MAupassant
  • Türü: Roman
  • Çeviri: Yaşar Avunç
  • Baskı Yılı: Eylül 2016
  • Sayfa Sayısı: 192 Sayfa
  • Yayınevi: Sel Yayıncılık
Aynur Kulak
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hans Christian Andersen ödülüne Türkiye’den iki aday

Read Next

Kriz Derinleşirken Küresel Gıda Düzeni

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *