Türk Edebiyatının en iyi öyküleri tek kitapta

Türk Edebiyatından En İyi 50 Öykü, öykümüzün temel taşlarıyla okuyanın hayatına dokunacak, daha önce keşfedemediği yazarlarla tanıştıracak.

Halil Gökhan’ın hazırladığı Kafekültür yayınlarından çıkan “Türk Edebiyatından En İyi 50 Öykü” isimli seçki öykücülerimizin, öykümüzün temel taşlarından oluşuyor.

190150_OYKU2Kk

Ne yazık ki içerisindeki birçok yazarımızın eserini bugün kitapçıların raflarında görmek pek de mümkün değil. Nedeni basit; satmıyor, başka bir deyişle okunmuyor. Sabahattin Ali gibi günümüzde değeri yeniden anlaşılan ve popüler olan yazarlarsa tek umut kaynağımız aslında. Günümüz okuru, ağır da olsa iyi kitabı, iyi yazıyı arıyor ve bu seçkideki birçok ismi de zamanla bulup okuyacaktır.

Mesela Memduh Şevket Esendal’ın iki öyküsüne yer verilmiş. Refik Halit Karay’ın da öyle. Bu isimlerin kitaplarını bulmak zor mu? Değil. Ama okurda bir korku var. Bu yazarların diline, anlattıklarına yabancı hissetme korkusu. Günümüz konuşma dilinden ve yaşayışından uzak kitapları okurken sıkılacağından korkan okur, bu yazarların kitaplarını okumuyor.

Okur mu suçlu burada? Eğitim sistemindeki edebiyat ve dil derslerinin müfredatı yüzünden böyle bir korku yaşıyorlar. Okurun değil suç, onu bu hale getiren eğitim sisteminin.

Halil Gökhan’ın hazırladığı seçkiyse bu okura ilaç olabilir. Bahsettiğim korkuyu yaşayanların içlerinden cesaret edip bu kitabı okuyacak olanlar, okuma zevkine ilk kez varacakları yazarların diğer kitaplarını da piyasada aramaya başlayacaktır.

Günümüzde okunan Sait Faik Abasıyanık, Tezer Özlü, Ahmet Hamdi Tanpınar birlikte artık okunmayan Haldun Taner, Necati Cumalı, Oktay Akbal gibi isimlerin bir kitapta yan yana gelmeleri, okurun bu isimlerin de öykülerini okuması edebiyatımız açısından çok önemli. Çok satsın diye popüler yazarların öyküleri doldurulup, kapağa da bu isimleri sıralayabilirlerdi. Ama Halil Gökhan ve Kafe Kültür’ün edebi değere ve kitabın ismine uygun olarak hareket etmesi takdir edilmeli.

Bu kitap, öykümüzün temel taşlarıyla okuyanın hayatına dokunacak, daha önce keşfedemediği yazarlarla tanıştıracak. Okur yeni bir korkuya kapılabilir; bu yazarların en iyi yazılarını okudum, diğer yazılarından aynı hazzı alamazsam diye. Bence kitapta bunun için bir eksik var. Bu yazarların diğer öyküleri ve romanları da okuyana başka bir tat, farklı bir dokunuş olacağının belirtilmesi gerekirdi.

Ayrıca bu seçkinin başka bir önemi de, güncel olan kitapların, öykülerin edebi değerini, kalitesini günümüz okurunun daha iyi ölçmesini sağlayacak olması. Okumaya nereden, nasıl devam etmesi gerektiğini daha iyi görecek okur.

  • Türk Edebiyatından En İyi 50 Öykü
  • Yazar: Kolektif
  • Yayınevi: Kafe Kültür
  • Baskı tarihi: 2016
  • Sayfa yapısı: 320 sayfa
Soner Üçkuşoğlu
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Vecdi Çıracıoğlu: Kıyı insanlarında bambaşka bir eşitlik var

Read Next

Mehmet Murat Somer Kitaplarında Eşcinselliğin Yeniden Sunumu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *