Bazen Uçup Gitmek Gerekir

Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan ve çocuklarla olaylara başka pencerelerden, farklı bakış açıları ile bakmanın önemi üzerine konuşmak için iyi bir fırsat olan Uçan Kız Volante, 7 yaş üstü tüm okuyucular için uygun diyebilirim.

Yazarlığın yanı sıra çevirmenlik, hocalık, gazetecilik gibi pek çok farklı alanda kendine yer edinmiş olan Karin Karakaşlı, sadece kitapları ile değil, Tudem Yayınları tarafından aylık olarak yayınlanan çocuk kitabı dergisi İyi Kitap’taki yorumları ile de yakından takip ettiğim bol ödüllü bir yazar. Şimdi de aile olmanın sancılarına ve sevinçlerine dair sıcacık bir öykü olan son kitabı Uçan Kız Volante ile karşımızda.

Kardeşi olanlar bilir; bir abla, bir abi ya da küçük kardeş demek, ilerleyen yaşlarda bir şükür sebebiyken küçükken tam aksine çoğunlukla çekişmeli, boğuşmalı, kavgalı, birbirinden nefret etmeli ve bir türlü tatmin olunamayan ilişkilere dâhil olmak demektir.

TİMAŞ
TİMAŞ

Volante İtalyancada “uçan kişi” demek. Kitabın anlatıcısı olan Volante de, isminin anlamına uygun bir şekilde, sürekli hayaller âlemine uçuyor. Yukarılara uçup gerçek dünya ile oralardan bağ kuruyor. Müthiş bir çizim yeteneği olan Volante, çevresini çok iyi gözlemleyip en ufak ayrıntılarıyla kağıtta boyalarla buluşturan bir kız aynı zamanda.

“Zaten resim çizmenin en güzel yanı bu: Hem olanları, hem olmasını istediklerini çiziyorsun.”

Volante, “kusursuz” bir abla, “haşarı” bir erkek kardeş ve sürekli onlarla ilgilendiklerini ve kendisini dışladıklarını düşündüğü bir anne-babadan oluşan ailesiyle, büyükannelerine gitmek üzere havalimanına gidiyor. Hikâye burada başlıyor ve büyük bir kısmı da burada yani havalimanında geçiyor. Uçaklarının anonsunu duymaları ile, ailesinin Volante’yi unutarak uçağa koşturması sonucunda, Volante sinirleniyor ve bu sefer o da bulunmamak üzere kaybolup havalimanında tek başına bir maceraya atılıyor. Hiç tanımadığı başka yolcularla, yolculuğuna dair uydurma hikâyeler yaratarak iletişime geçiyor. Bu vesileyle karşılaştığı ve sonrasında hayatına 2 dost olarak eklediği Eşlin ve Massimo karakterleri ise, Volante’nin içindeki fırtınanın, dönüp duran sorgulamaların, yanlış anlamaların doğru bir yön bulmasını sağlıyorlar.

“Büyümek, yaşlanmak, bunların hepsi zor aslında. Ama bir yandan da çok zevkli, çünkü sürekli bir şeyler öğreniriz. En çok öğrendiğimiz zamanlar da mutlu olduğumuz değil, canımızın sıkıldığı zamanlar olur genelde.”

Ailesi ile ilgili hep kötü anıları hatırlayan, kardeşlerine dair hep olumsuz örnekleri gören, anne babasının kendisine karşı ayrımcı tutumlarından yakınan Volante, yeni tanıştığı bu insanlar ve onların hikâyeleri ile birlikte, aslında kendi hayat hikâyesindeki güzellikleri de görmeye başlıyor. Eşlin ve Massimo, ona gerçekleri daha net ve tarafsız bir şekilde görebileceği farklı bir pencere açıyorlar.

Hepimizin hayatımızdaki olumsuzluklar, sıkıntılar ve problemler karşısında çözüm üretmekte kısırlaştığımız, hiçbir çözüm üretemediğimiz zamanlarımız olur. Bunun için en güzel çözüm ise, uzaklaşmak ve olaylara dışarıdan bakmaktır genelde. Böylece olayın genelini görmek, kendimizden çıkarak büyük resmi doğru bir şekilde yorumlamak da çoğunlukla problemi çözmemizi sağlar. Massimo da Volante’nin kaçışının boşuna olmadığına ve güzel bir sonuca ulaşacağına dair umut veriyor:

 “Kaçmak iyidir Volante. Seninki de boşuna değildi. Kaçmak, insana aslında bir yeri terk ederek çözebileceği bir şey olmadığını gösterir. O yüzden, mutlaka geri dönersin. Ama arkanda bıraktığın yerde de değişiklik olur. Döndüğünde kimseyi ve hiçbir şeyi aynı bulamazsın.”

Volante’nin bu yeni insanlar sayesinde, kendi deyişiyle “çok çalışan, en gerekli zamanlarda da duran beyni” neyse ki tekrar çalışmaya başlıyor. Ailesinin merak ve endişe içinde kendisini arama çabaları, havalimanındaki dostlarıyla akıbeti, büyükanneye varıp varamadıkları gibi pek çok soru da yumuşacık bir duygusallıkla cevaplarını buluyor.

Hepimizin çocuklukta yaşamış olabileceği kıskançlıkları, kardeşler arası anlaşmazlık ve çekişmeleri, anne-babanın gözüne bir türlü giremediğini düşünme durumlarını sıcacık bir öyküye sığdırmayı başarmış Karin Karakaşlı.

Olayların her aşamasını gözümüzde harika bir şekilde canlandıran, karakterlerin vücut dillerini bile hikâyenin kendisi gibi çok güzel ve sıcak bir şekilde yansıtan çizimler ise Merve Atılgan’a ait.

Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan ve çocuklarla olaylara başka pencerelerden, farklı bakış açıları ile bakmanın önemi üzerine konuşmak için iyi bir fırsat olan kitap, 7 yaş üstü tüm okuyucular için uygun diyebilirim.

Keyifli okumalar…

Ebeveynlere Faydacı Puanlama

 • Görsellik:  5 puan, hikâyeyi çok iyi canlandıran çizimlere sahip.
 • Hikâye: 5 puan, hayata dair sıkça karşılaşılan bir olayı çok naif ve sıcak bir şekilde anlatıyor.
 • Eğitici/Öğretici Nitelik: 5 puan, farklı bakış açısı edinmeyi, olayları dışarıdan bir göz olarak değerlendirmeyi konuşmak üzerine faydalı bir kitap.
 • Hayal Gücü Gelişimi: 5 puan
 • Kültürel Gelişim: 4 puan

 • Uçan Kız Volante
 • Yazar: Karin Karakaşlı
 • Çizen: Merve Atılgan
 • Baskı Yılı: Eylül 2018
 • Sayfa Sayısı: 88 Sayfa
 • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Aynur Kolbay
Latest posts by Aynur Kolbay (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

VakıfBank Kültür Yayınları yola çıktı!

Read Next

Mücadele ettiği küller kadar “özgür”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram