Veli Nereye Gitti…

3-4 yaşından itibaren konuya merak saran tüm çocuklarla eğlenerek okuyabileceğiniz Veli Nereye Gitti…

1981 doğumlu biri olarak, çocukluğumda kendim ve çevrem adına söyleyebileceğim şeylerden biri de anne-babalara belli şeylerin sorulamayacağı idi. Belli bilgiler hele ki cinsellikle ilgili merak edilen konular anneye ya da babaya sorulamazdı. Sorulsa bile yanlış ya da kaçamak bilgiler edinilmesi çok olasıydı. Bu nedenle öğrenme ihtiyacı arkadaş ortamında kulaktan dolma bilgiler şeklinde giderilirdi.

TİMAŞ
TİMAŞ

“Anne ben nasıl oldum?”, “Baba ben annemin karnından mı çıktım? Nasıl çıktım”, “Peki oraya nasıl girdim?” gibi soruların cevaplarında leyleklerden tutun da ilahi güçlere kadar pek çok gerçek dışı ve kaçamak cümlelerle karşılaşmak işten bile değildi. Hâlâ bu şekilde devam eden bir gelenek vardır tabi ki ama bir yandan da -neyse ki- zamanla çocuklarla daha açık konuşmanın önemi kavranmaya başlandı, bu konularla ilgili yazılan kitaplar çoğaldı, okullarda cinsellik eğitimleri başladı vs. Bunun doğal bir sonucu olarak da ebeveynler çocuklarına daha doğru ve anlaşılabilir bilgi vermenin önemini anlamaya başladılar. Böylece damdan düşme travmatik bilgi çöplüğü, bir nebze de olsa azalmaya başladı diyebiliriz.

Özellikle 4-5 yaşlarında kendi bedenlerini keşfedip karşı cinsle ilgili merakları uyanmaya başlayan çocuklar, kısa bir süre sonrasında da doğal bir süreç olarak bebeklerin nasıl olduğunu merak etmeye başlıyorlar. Bu konuda yazılmış akademik dilli pek çok kaynak kitap mevcut. Aynı zamanda konuyu bir hikâyenin içine yedirerek anlatan eğlenceli çocuk kitapları da oldukça çoğaldı. Bu kitaplardan biri olan Veli Nereye Gitti… kitabı ise, bu zamana kadar bu konuda okuduğum en eğlenceli ve akılda kalıcı kitap diyebilirim.

Veli, Alper Bey’in içinde yaşayan 300 milyon spermden biri. Kendi karakteri, kendi ilgi alanları ve yetenekleri olan bir sperm ayrıca. Örneğin matematiğe hiç kafası basmıyor ama yüzme alanında çok başarılı. Yaklaşmakta olan yüzme yarışında rakiplerini, özellikle de en güçlü rakibi Rüzgar’ı geçmek için sıkı antrenmanlar yapıyor. Ve nihayet yarış günü geliyor ve var gücüyle yüzen Veli, 1.lik ödülü olan Nihal Hanım’ın içindeki yumurtaya ulaşmayı başarıyor. Buradan itibaren de bir embriyonun nasıl geliştiğini ve zamanı geldiğinde minik bir bebek olarak nasıl dünyaya geldiğini izliyoruz. Tabii bu gelişmeler olurken Veli de gözden kayboluveriyor.  Kitap, Veli’nin nereye gittiğine dair minik okuyucularla eğlenceli bir şekilde konuşulacak bir zemin hazırlayarak bitiyor.

Küçük bir spermin büyük serüvenini anlatan kitapta, çocuk kitaplarında görmeye hiç alışık olmadığımız, bir kadınla bir erkeğin birlikte olmalarına dair ayrıntı da o kadar güzel bir şekilde veriliyor ki; hem konuya dair eksik bilgi kalmamış oluyor, hem de çok fazla detaya girmeden çocuğun kafasındaki soru işaretlerini gidermenin yolunu buluyor.

Uzmanlar, özellikle küçük yaştaki çocuklarla cinsellik konusunda konuşurken, bilgiyi kısıtlı tutmanın ve doğru bilgiyi çok derine inmeden vermenin öneminden bahsediyorlar. Doğru yaşta doğru şekilde öğrenilen bilgi, çocuğun ilerde sadece biyolojik açıdan değil sosyal açıdan da sağlıklı bir birey olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle çocuklarıyla bu konuyu konuşmakta çekinen, hangi soruya hangi yanıtı vereceğini bilemeyen ebeveynler için bu tarz kitapların önemi çok büyük. 3-4 yaşından itibaren konuya merak saran tüm çocuklarla eğlenerek okuyabileceğiniz Veli Nereye Gitti… kitabının en az hikâyesi kadar eğlenceli çizimleri ise yazar Nicholas Allan’a ait.

Keyifli okumalar…

Veli Nereye Gitti...

 • Veli Nereye Gitti…
 • Yazar: Nicholas Allan
 • Çizen: Nicholas Allan
 • Baskı Yılı: 2015
 • Sayfa Sayısı: 32 Sayfa
 • Yayınevi: Kuraldışı Yayınları

 

Ebeveynlere Faydacı Puanlama:

 • Görsellik:  5 puan, hikâyeyi çok iyi yansıtan renkli ve eğlenceli çizimlere sahip
 • Hikâye: 5 puan. Pek çok ebeveyn için değinilmesi zor bir konuyu çocuklara çok güzel bir şekilde aktaran eğlenceli bir hikâyesi var.
 • Eğitici/Öğretici Nitelik: 5 puan. Cinsel eğitim için çok iyi bir başlangıç adımı olabilecek bir özelliğe sahip.
 • Hayal Gücü Gelişimi: 5 puan
 • Kültürel Gelişim: 4 puan.

Aynur Kolbay
Latest posts by Aynur Kolbay (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Agatha Christie’nin ünlü romanı Cinayet Alfabesi dizi oluyor

Read Next

Hande Durna ile “Gün Doğarken Yürümek” romanı üzerine

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram