Yola Çıkmayana Her Yer Uzaktır

Kendi yaşamından yola çıkarak anlatılarını genişleten Rahim Arslan, hem yol gösteriyor hem de edebiyat keyfi yaşamınızı sağlıyor.

İki şey sevapmış. Biri örümceği yumurtalarından, diğeri de fındık dallarını sarmaşıklardan kurtarmak. Babaannesi öyle söylemiş, çünkü yumurtadan çıkan yavru, annesini yermiş… fındık dallarını ise sarıp sarmalayan sarmaşık kurutur, ürün vermesini engellermiş. Eh işte, o zaman da hacca gitmekten daha büyük sevap kazanırmış insan.

Rahim Arslan, “edebiyat yaşamdır” nitelemesine inanan biri… İlkokuldan başlayarak edebiyatın peşini bırakmamış… Bambaşka alanlarda, bambaşka işlerde, ama hepsinde de başarıyla çalışmış… edebiyatın o kendine özgü, yaşamı sarıp sarmalayan sıcaklığına, bu kez yazar olarak dönmüş. Arada bir fark var: Fındık dalına sarılan sarmaşık, dalı kuruturken, edebiyat dalına sarılan daha da büyür, güçlenir, başarır…

 
KitapEki
KitapEki

İçinde bulunduğu ortam ve toplum kişinin yaşamını da belirler. İşletmeci ve sanayici olunca insan, anlatılarını da hayatı kazandığı o öyküler belirliyor. Her anlatının sonuna bir “kıssadan hisse” koyması, baştan şaşırtsa da, öyle kıvamında, öyle içtenlikle ve öne çıkarmadan sıralıyor ki, benimsiyorsunuz bir anda.

Yazmak zor değil…

“Bir arkadaşımın çıkarttığı kitapla ben de heyecanlanır, sevinirdim” diyor Rahim Arslan… Bir itici güç, bir gereklilik istiyor insan yazmak için… Zaten bir kez kalemi eline aldığında da, yılların birikimiyle dağarcıkta toplananlar sırasını bilip ekleniveriyor birbiri ardına…

Yazmak, birilerinin hayatına pozitif olarak dokunmaktır… Yazdığınızı okuyan, tanımadığınız birinin yaşamına yeni bir pencere açmış olursunuz, tanıdıklarınızın yaşamına somut açtıklarınızın yanı sıra. Dünyanın hiç bilmediğiniz bir yerinde, hiç tanımadığınız bir hayatın içine “pencere açmak” da edebiyattır bir bakıma, ama gerçek bir edebiyattır, birçoklarının lafla açtığından öte.

Karar sizin…

“Okyanustan su almaya gittiğinizi düşünün. Alabileceğiniz su, yanınızda getirdiğiniz ve size yeteceğini düşündüğünüzün hacmi kadar olacaktır. Daha fazla, daha büyük bir kap getirdiğinizde okyanusun itirazı olmaz. Ne kadar alacağınıza siz karar verdiğinize göre, kendi sınırlarınızı çizen de siz olursunuz.”

Ne kadar çok hayal kurar ve o hayallerin gerçek olması için çaba harcarsanız o kadar yükseğe çıkarsınız.

Kendi yaşamından yola çıkarak anlatılarını genişleten Rahim Arslan, hem yol gösteriyor hem de edebiyat keyfi yaşamınızı sağlıyor.

  • Yola Çıkmayana Her Yer Uzaktır
  • Yazar: Rahim Arslan
  • Türü: Anlatı
  • Baskı Yılı: Ekim 2018
  • Sayfa Sayısı: 128 Sayfa
  • Yayınevi: Potkal Kitap

Kitap Eki Dergisi
Korkut Akın
Latest posts by Korkut Akın (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Korkut Akın

Okumak, yazmak, çekmek… işte Korkut Akın’ı belirleyen üç temel. Yeşilçam’da ve televizyonda film çekmesine rağmen kendisini kısafilmci olarak tanımlıyor. Birçok ödülü var… YAZKO Somut’la başlayan yazma süreci -senaryoları saymazsak- Dünya Kitap’la gelişti, büyüdü. Cumhuriyet ve Radikal Kitap’ta da yazdı… Ataşehir Kültür Dergisi’nde (noter tasdikli 8 bin tirajlı) sürekli ve düzenli yazıyor. Yerel, bölgesel, sektörel gazetelerde de… hep sanat kültür üzerine. İnternet üzerinden kitap tanıtımları, kültür yazıları, film eleştirileri yazdığı siteler de var. Sanatın savaşı yeneceğine inanıyor. Barış ve demokrasi istiyor.

Önceki Yazı

Varoluş Sorgulaması

Sonraki Yazı

Haruki Murakami’den bir gizem hikâyesi: Kumandanı Öldürmek

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *