Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
ileti
 

Ayıcık ile Hayvanlar

0

Ayıcık ve Hayvanlar’da dünyada var olma amacını bulmaya çalışan oyuncak ayı ile varoluşun anlamını sorguluyoruz.

Çocuk edebiyatında konu yelpazesinin devamlı olarak genişlediğini farkediyorum ve okuduğum her yeni çocuk kitabında şimdi neyle karşılaşacağım diye heyecana kapılıyorum. İlkokul çağındaki çocuklara uygun bol resimli Ayıcık ve Hayvanlar’da dünyada var olma amacını bulmaya çalışan oyuncak ayı ile varoluşun anlamını sorguluyoruz.

KitapEki
KitapEki
KitapEki

Bitmeyecek Öykü ve Momo gibi hafızamdan hiç silinmeyecek kitapların yazarı, eserleri kırkın üzerinde dile çevrilen dünya çapında ünlü  Michael Ende yazmış kitabı. Kitap benim gibi bir yetişkin için metaforlarla dolu ancak sonuç itibari ile çocuklar için yazılmış bir kitap olduğundan, onlarda ne tür hisler uyandırdığını merak edip çevremdeki bir kaç çocuğa kitabı okutup fikirlerini sordum. İlk olarak hepsi çok beğendiğini söyledi, okurken ki vücut dillerinden de gayet net anlaşılıyordu ilgilerini çektiği. Oyuncak ayının kim olduğunu bulma çabalarını anlaşılır buldular ki en çok bunu merak ediyordum, diğer hayvanlarla yaşadığı maceralar onlara ilginç geldi.

Kitabın kahramanı Yıkanabilir isimli bir oyuncak ayı. Etiketinde yıkanabilir yazdığı için ona bu ismi veren sahibi çocuk artık oyuncak ayılarla oynamayacak kadar büyümüştü. Yıkanabilir, gece gündüz kanepede tek başına otururken, günün birinde bir sineğin ona niçin varolduğunu sormasıyla başlıyor macera. Yıkanabilir sorup araştırmak istedi niçin varolduğunu, sırasıyla fareye, arıya, ispinoz kuşuna, kuğuya, guguk kuşuna, maymuna, file, yılana ve kelebeğe sordu, aldığı hiç bir cevap kendisine uymuyordu, sonunda fakir küçük bir kıza rastladı ve onunla mutlu oldular. Hikayenin sonunda sinek tekrar gelip “sen niye varsın ki?” diye sorduğunda bu kez doğru cevabı biliyordu: “Pat!” diye pencereyi kapatmak!

Hayvanların, Yıkanabilir’e varolma nedenlerine dair verdiği cevaplar birbirinden çok farklı ve yaşadığımız dünyada karşılığı olan düşüncelerdi.

İspinoz kuşu ona böyle aptalca sorularla uğraşma diye öğütlerken bakın diğerleri neler söylemiş:

Fare: “kurnaz olmak, kendini yakalatmamak ve aileni beslemek için peynirle salam bulmak”

Arı: “çalışkan olmak, bal toplamak, petek yapmak, ülkenin gelişmesine hizmet etmek”

Kuğu : “Var olmanın gerçek anlamı güzelliktir, yalnızca ve yalnızca güzellik”

Guguk kuşu : “Her konuda sayı önemlidir. Sayılabilen şey gerçektir.”

Maymun: “Varoluşun tek amacı, herhangi bir şey kurmaktır; dernek, kulüp, komite, parti. Birinin emir vermesi ve diğerlerinin onun sözünü dinlemesi önemlidir. Yoksa herşey alt üst olur. Herkes başka birinin üstündeki ya da altındaki kesin yerini almalı ki, kendi değerini bilsin.”

Kelebek: “Önce yumurtaydım, sonra tırtıl oldum, sonra kendime koza ördüm, şimdi de kelebeğim. Dünyada bunun için varız: Kendimizi daha da geliştirmek için.”

Eskiden beri üzerinde tartışılan, konuşulan, felsefe, sanat ve edebiyatın başlıca konularından biri olan var oluşun amacı bu kez çocuk kitabında.

  • Ayıcık ile Hayvanlar
  • Yazar: Michael Ende
  • Resimleyen: Cornelia Haas
  • Çeviri: Ayça Sabuncuoğlu
  • Baskı Yılı: Eylül 2016
  • Sayfa Sayısı: 24 Sayfa
  • Yayınevi: Kırmızı Kedi Çocuk

 

Ayşegül Gezgin

Ayşegül Gezgin

1978’de Aydın’da doğdu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği bölümü mezunu. İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerini okul ve kurslarda öğrendi. Çeşitli sektör ve görevlerde çalıştı, en çok çeviri yapması gereken işleri sevdi. Kitaplar en iyi arkadaşları, okumak ve yürümek vazgeçmek istemediği bağımlılığı. Eşi ve oğluyla Kadıköy’de yaşıyor. Doğal yaşamı hissedebileceği ortamlarda bulunmaya çalışıyor. Doğal ve samimiolan herkesi ve her şeyi seviyor.
Ayşegül Gezgin

Latest posts by Ayşegül Gezgin (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *