Çikolatalı Tarifler Kitabı

Aztek sofralarından günümüze çikolatanın serüveni ve 30 çikolatalı tarif

Tanrıların Yiyeceğini Keşfe Davetlisiniz

Helen Sudell tarafından hazırlanan Zeytinli, Naneli, Zencefilli, Sarımsaklı, Biberli, Limonlu, Kahveli ve Çikolatalı tarifler kitapları İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlandı.

‘Çikolatalı Tarifler Kitabı’ serinin belki de en çok ilgi gören kitabı. Çikolatanın kısa tarihi ile başlayan kitapta, çikolata çeşitleri, mutfaklarda çikolata kullanımının temel teknikleri ve 30 çikolatalı kek, makaron, turta, kurabiye, sufle, mus tarifi yer alıyor.

Kısa çikolata tarihi

Çikolatanın ana kaynağı ‘Theobroma cacao’ ağacının tohumlarıdır. Yunanca da ‘theobroma’ tanrıların yiyeceği anlamına gelir. İlk olarak Aztek imparatorluğunda tüketilmeye başlayan çikolata, 16. Yüzyılda Avrupa’da seçkin bir içecek olarak sofralarda yerini almış. Avrupa toplumlarının çikolata ile tanışmasının ardından çikolata, içeceklerden, pastalara, şekerlemelere kadar damakların aranan lezzeti haline gelmiş.

Kaliteli çikolata hangisi?

Çikolata çeşitlerini kısa bilgiler ile açıklayan yazar, kuvertür çikolatadan düğme çikolataya kadar çikolata hakkında kısa bilgiler sunuyor okuruna. Kitabı okurken göz ardı edilmemesi gereken en önemli noktalardan biri çikolatanın kalitesi ile ilgili bölüm. Çikolata satın alırken göz ardı edilen kakao yağı miktarı üzerinde önemle duruyor yazar.

Benmari yöntemi

Helen Sudell çikolata kitabında, mutfaklarda çikolatanın kullanım tekniklerini sıralarken püf noktalarını da aktarmayı ihmal etmiyor. Kitaptaki aşamaları takip ederek çikolata kullanım tekniklerini kolayca uygulayabilirsiniz. Benmari yöntemi (buharla eritme) başlıca yöntemlerden biri olmasının yanında kitaptan okuduğumuz diğer yöntemlerden bir kaçı ‘temperleme’ ve ‘harelendirme’dir.

Uygulamasının kolaylığı nedeniyle benmari yöntemini kitaptan alıntılamakla yetinelim ve bir yemek reçetesi sunalım.

‘Çikolatayı küçük parçalara ayırın. Parçaları benmari tenceresine veya hafif kaynar suyla dolu bir kaba koyacağınız ısıya dayanaklı bir kâseye yerleştirin. Kâsenin tabanının suya değmemesine dikkat edin. Çikolata eriyip pürüzsüz bir görünüm alana kadar ısıtın ve ara sıra karıştırın. Ateşten alın ve karıştırmaya devam edin.’ Benmari ile erittiğiniz çikolatayı sıcak çikolatadan, yaş pastalara, meyveleri kaplamaya kadar birçok yerde kullanabilirsiniz.

‘Hakiki sıcak çikolata’

Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi ‘Hakiki sıcak çikolata’ tarifine yer vererek sonlandıralım…

‘2 fincan için

115 g sade çikolata (kakao oranı en az %60 olmalı)

400 ml süt

Çikolatayı kırıp ısıya dayanıklı bir kâseye veya benmari tenceresine koyarak, hafif kaynar suyla dolu bir kabın üzerine yerleştirin. Tamamen eriyip pürüzsüz bir görünüm alana kadar 10 dakika ısıtın. Sütü küçük bir cezveye dökerek orta ateşte kaynama noktasına getirin. Sıcak sütün bir kısmını erimiş çikolata ile karıştırın. Sütün kalanını da ekleyerek bir mikser yardımıyla köpürtene kadar karıştırın. Sıcak çikolatanızı bardaklara dökerek soğutmadan için.’

  • Çikolatalı Tarifler Kitabı
  • Yazar: Helen Sudell
  • Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
  • Sayfa Sayısı: 64
  • Baskı Yılı: Şubat 2016
Ahmet Geyik
Latest posts by Ahmet Geyik (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Polisiye Edebiyat ve Şeytan Tüyü Serüveni

Read Next

Arzular ve Sorumluluklar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *