Hayalet Hayvanlar

Kitap, kapak resmi ve ismi ile ilk anda çocukların dikkatini çekiyor. Haydar Paşa Kitap Günlerinde Pegasus Yayınları’nın çocuk kitabı standında yalnız oğlumun değil başka çocukların da bu kitaba yöneldiklerini farkettim. Günümüzde hayaletli, esrarengiz olaylar temalı film ve kitaplar bir çok çocuğun ilgisini çekiyor sanırım.

Tüy Yumağının İntikamı serinin ikinci kitabı. İlk kitabın özeti ilk sayfalarda verilmiş: Evcil hayvan sahibi olmak isteyen Joe’nun annesinin alerjisi olması sebebiyle gerçek evcil hayvan edinemediğini, bunun yerine amcasının verdiği tılsım sayesinde ruhları dünyada kalmış evcil hayvanların koruyucusu olarak dileğini gerçekleştirebildiğini öğreniyoruz. Hayalet hayvanların huzur içinde ölümden sonraki yaşama geçebilmeleri için onların sorunlarını çözmeyi görev ediniyor kahramanımız.

 
KitapEki
KitapEki

Okuduğum kitaba gelince: Turşu ve kardeşi Çakıl sahipleri Maya ile mutlu yaşarken, eve gelen Boncuk isimli köpek yüzünden huzurları bozulmuş ve Turşu kendisiyle oynamak isteyen köpekten kaçarken araba çarpması sonucu ölmüştür. Kardeşinin de aynı duruma düşmemesi için Joe’dan yardım ister, Joe evlerine gidip Boncuk sorununu çözmelidir. Bunları hayalet kedi Turşu ile Joe’nun diyaloglarından öğreniyoruz. Kitap bu sorunun çözümü için araştırma ile ilerler ve sonuçta çözüm ile noktalanır.

Turşu sadece Joe’ya göründüğünden bir takım aksilikler ortaya çıkıyor ve bu anlatımı canlı kılıyor. Evde, markette, futbol maçında Turşu’nun yol açtığı, görünmemesinin yanlış anlamalara sebep verdiği hikayecikler okuyucunun ilgisini sürekli uyanık tutuyor ve şimdi ne olacak sorusuyla okumaya devamlarını sağlıyor. Bu esnada Joe’nun aile ve arkadaş ilişkileri de yan konular olarak yer alıyor.

Kitaba eleştirim büyüklerin okuduğu çok satarlara yaptığımla aynı olacak. Anlatım canlı, konu ilgi çekici, kolay okunuyor fakat bunların dışında bir derdi yok gibi görünüyor. Sorgulayıcı, düşündürücü mesajlar alamadım.

Kitabın bir bölümünde saygı duymayı öğretmek için başvurulan yöntem bence dikkate şayan, 72. sayfadan bir kısım paylaşıyorum:

…………

Joe iç çekti. “İhtiyacımız olan şey Boncuk’a bir ders verebilecek sert bir kedi.”

“Ne? Ama nasıl?”

“Şey, babam her zaman kabadayılarla baş etmenin tek yolunun bu olduğunu söyler. Bilirsin, onlara karşı koymak yani. Gerçi Boncuk kabadayı filan değil, sadece küçük ve oyunu seven bir köpek. Çok bilinçli değil. Ama gerçekten sert bir kedi ona kedi türüne saygı duymayı öğretebilir.”

………

Gerçekten de devamında tıpkı yukarıda söylenenler gibi oluyor, sert bir kedi Boncuk’a “dersini” veriyor. Bu yaklaşımı doğru bulanlar elbette olacaktır. Ben doğru bulmuyorum. Burada inceden bir türün diğerine düşmanlığını da hissediyorum. Oğlumla sıkılmadan okusak da seriden başka bir kitapla devam etmeyi düşünmüyorum.

  • Hayalet Hayvanlar
  • Tüy Yumağının İntikamı
  • Yazar: Sam Hay
  • İllüstrasyon: Simon Cooper
  • Çeviren: Duygu Bolut
  • Sayfa sayısı: 104 Sayfa
  • Yayınevi: Pegasus Yayınları

Ebeveynlere Faydacı Puanlama:

Görsellik: 3 puan. Çizimleri ilgi çekici bulmadım, çok kuru ve anlatılanlardan kısımlar yer almış, olmasa da olabilirdi.
Hikaye: 5 puan. Akıcı, merak uyandırıcı.
Eğitici/Öğretici Nitelik: 3 puan
Hayal Gücü Gelişimi: 4 puan
Kültürel Gelişim: 3 puan

Kitap Eki Dergisi
Ayşegül Gezgin
Latest posts by Ayşegül Gezgin (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Ayşegül Gezgin

1978’de Aydın’da doğdu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği bölümü mezunu. İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerini okul ve kurslarda öğrendi. Çeşitli sektör ve görevlerde çalıştı, en çok çeviri yapması gereken işleri sevdi. Kitaplar en iyi arkadaşları, okumak ve yürümek vazgeçmek istemediği bağımlılığı. Eşi ve oğluyla Kadıköy’de yaşıyor. Doğal yaşamı hissedebileceği ortamlarda bulunmaya çalışıyor. Doğal ve samimi olan herkesi ve her şeyi seviyor.

Önceki Yazı

Tütün, Bataklık ve Caz: New Orleans Cinayetleri

Sonraki Yazı

Polisiye Dosyası; “Kurtlar Sofrası”

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *