Kırkında Azanı Teneşir Ellide Yazanı Tene Şiir Paklar

Yeraltı edebiyatı deyince ilk akla gelen isim olan şair Altay Öktem’in” kırkında azanı teneşir, ellide yazanı tene şiir paklar” dedirten “Fazla Elli” adlı kitabı yalnızca ellili yaşların değil her yaşta okurun okuyabileceği bir yer altı edebiyatı şiir kitabı.


artık yaşım fazla elli. artık açıyorum defteri

TİMAŞ
TİMAŞ

Şair Altay Öktem elli yaşın penceresine dayadığı merdivenden içeriye girip ellili yaşın koridorlarında yol alan şairlerden biri artık. Yol alırken, bu yaşlara bir de şiir kitabı ithaf etmiş. Ellisinde el emeği söz nuru ile yazdığı “ Fazla” Elli” adlı kitabını daha “fazla elli” yaş kullanmadan ele alıp okuyalım.

Yer altı edebiyatı denilince ülkemizde ilk akla gelen isimdir Altay Öktem. Bu kitaptaki şiirleri de yeraltı edebiyatının temel özelliklerini iç sularında taşıyor. Yeraltı edebiyatının tanımı herkese göre farklılıklar gösterse de, taşıdığı temel taşlar hemen hemen aynıdır. Yeraltı edebiyatını coğrafya üzerinden tanımlamaya çalışırsam yer üzerinden akan akarsuyu besleyen adı ile aynı yeraltı sularına benzetiyorum. Yeraltı edebiyatı da ana ya da “ Yerüstü Edebiyatı”’nı beslese de kendine has bir tadı vardır. Kitaptaki şiirlerden akan yeraltı edebiyatını kana kana okudum.

Bel altı yazmak şiirde hep tartışılmıştır. Sokak dilini pervasız bir şekilde kullanmak yeraltı edebiyatının olmazsa olmazlarının başında gelir. Sokak dilinin içinde zaten küfür, argo havada uçuşur. Fazla Elli’de “…Sikindirik kamarotu, vatmanı dinlemedim…” “…Beni itin götüne soktular seni podyumlara…” “…götümü yan yaslayıp kaldırıma…” “…kırk savcı sikmişim gibi sabah ezanında…” gibi belaltı örneklere sık sık rastlarız. Bu şiirlerde öfke, ve sisteme tavır vardır.

Duman altında kalan sarhoş dizeler yalpalarlar. “…Bir bira içelim beraber, dedim güvercinlere…” “…bira bardaktan taşıyor, bardaktan taşıyor bira…””..kendimizi oyalayalım,süt içelim yatmadan önce/şaraba araverdiğimiz müddetçe…”

Dil Altında kalan sözler vardır yerüstü sularında her şey söylenmez. İma edilir. Yani dili şişer şairin. “Fazla Elli” de sevgiliye “faşist”der mesela. Olayı dolunaylı bir gecede dolaylı söylemez direk yüze tükürür “…her tanrı faşist sever/sevgilim,sen de dahilsin buna.”

Sümen altı edilmeyen tek şey ellilerde, saman altı muhabbetidir. Çünkü çeneye vurur. Şair fazla elili yaşlarda yazdığı dizelerde erotizm yoktur. Kısaca elliden sonra romantizm romatizma yapar ıslak gecelerde. Araya parça atılmış porno sahneler vardır. Bu şiirler ellili yaşlarda yazılmış fakat okumak için bu yaşlarda olmaya gerek yok.

El altından satılmaz.

  • Fazla Elli
  • Yazan: Altay Öktem
  • Türü: Şiir
  • Sayfa Sayısı: 78 Sayfa
  • Basım Tarihi: 2016
  • Yayınevi: Mylos Kitap

Fatin Hazinedar
Latest posts by Fatin Hazinedar (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Polisiye Dosyası; “Rebus’un Dönüşü”

Read Next

Kurtuluş Kendini Anlatıyor; Kurucular

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram