Kitap Doktoru

Lisans ve yüksek lisansını resim bölümünde tamamlayan yazarımız Rıfat Batur aynı zamanda kitabın çizeri ve gerçekten başarılı. Gerek anlatımda, gerek çizimlerde mizahtan yoğun olarak yararlanılmış.

Neden kitap okuruz? İlk bölüm bu soru ile başlıyor ve devam eden yirmi bölümün her birinde kitaplara dair ayrı bir soru bölüm başlığı olarak karşımıza çıkıyor. Başlıklardan bazıları şöyle: Hangi kitabı okumalıyız? Ne zaman kitap okumalıyız? Boş zaman nedir? Kitabı kim yazar? Kitap nereden alınır? Kitap nasıl okunur?

İsminden de anlaşıldığı üzere elimdeki, kitaplar ve kitap okumaya dair bir kitap. Her bölümde konu başlığı soru hakkında cevaplar sıralanıyor. Yer yer absürt cevapların arasında son derece akılcı ve yerinde önerilerle karşılaşıyoruz. 82. ve 83. sayfalardaki ifadeleri özellikle beğendim:

“Kitaplar yazarların yarattığı dünyalardır. Oraya kapağını açarak girersiniz. Yazıları okudukça o dünyada yolculuk yapar ve yazarı daha iyi anlarsınız. Ne kadar çok dünya gezerseniz sizin dünyanız da o kadar büyür.

Kitap okumayı trende yolculuk yapmaya benzetirim. Harfler, kelimeler ve cümleler yan yana dizilerek rayları oluşturur. Gözleriniz harflerin üzerinde gezerken, trenin penceresinden etrafı seyredersiniz. Hani derler ya “Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?” diye. Bence çok gezen bilir; çünkü okumak da gezmek gibidir.”

Kitap, gücünü büyük ölçüde mizahtan alıyor. Gerek anlatımda, gerek çizimlerde mizahtan yoğun olarak yararlanılmış. Çizimler için karikatür çizimi ifadesi yanlış olmaz diye düşünüyorum. Lisans ve yüksek lisansını resim bölümünde tamamlayan yazarımız Rıfat Batur aynı zamanda kitabın çizeri ve gerçekten başarılı.

Yazar, diğer çocuk kitaplarında alışageldiğimiz üzere belirli karakterler ve olaylar etrafında devamlılığı olan hikâyeler kurmayı tercih etmemiş. Her bölüm ve durum için ayrı, birbirinden bağımsız minik hikâyecikler var. Bu durum kanımca okumaya devam etmekte zorluk yaratıyor, özellikle çocuklar açısından. Mizah anlatımı canlı kılmaya fayda sağlasa da bu, kimi zaman didaktik bir okumaya dönüşmesine engel olamıyor. On yaşındaki oğlum bu kitabı okumakta zorlandığını ve bitirmek için biraz “dişini sıktığını” ifade etti.

Kitapta, okumak gibi önemli bir konu her yönüyle ele alınmış, konuyla ilgili birtakım durumların farkına varılması sağlanmış ve çok güzel öneriler verilmiş. Bu sebeple kitabı tavsiye ediyorum. Eğer çocuğun okumakta zorluk çektiği hissedilirse, bir yetişkin eşliğinde etkileşimli okuyarak zevkli hale getirilebileceğine inanıyorum.

En çok hoşuma giden bölüm, kitabın sonlarına doğru “Kitap Doktoru” isimli kısım oldu. Arka kapaktaki alıntı bu bölümden. Sadece arka kapağa bakarak karar veren okurların kitabı hemen almalarını sağlayabilir.

“Doktor bey!”

“Buyurun.”

“Kitabımın ateşi çıktı.”

“Telaşlanmayın. Televizyonu kapatın. Kendinize rahat bir koltuk seçip kitabınızı kucağınıza alın ve yavaşça kapağını açın. Giriş bölümünü mutlaka okuyun bu onu sakinleştirecektir. Acele etmeden onu anlayarak okumaya başlayın. Başka şeyler düşünmeyin hemen fark eder. Sonra sayfa numaralarına bakmayın hemen alınganlık yapar. Emin olun bir süre sonra ateşi düşecektir. Endişelenmeyin.”

 • Kitap Doktoru
 • Yazan ve Çizen: Rıfat Batur
 • Türü: Çocuk
 • Basım Tarihi: 2016
 • Sayfa Sayısı: 117 Sayfa
 • Yayınevi: O2 Yayınevi

 

Ebeveynlere Faydacı Puanlama

 • Görsellik: 5 puan. Çizimler komik ve etkileyici.
 • Hikaye: 3 puan. Her bölüm ve durum için ayrı, birbiriyle ilgili olmayan mini hikâyeciklerden söz edebiliriz.
 • Eğitici / Öğretici Nitelik: 4 puan. Kitap okumakla ilgili faydalı bilgilere sahip.
 • Hayal Gücü Gelişimi: 4 puan. Mizah duygusunu ve hayal gücünü geliştirici anlatımı var.
 • Kültürel Gelişim: 5 puan
Ayşegül Gezgin
Latest posts by Ayşegül Gezgin (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ayrıntılar Öykünün Aurasıdır

Read Next

“Bizleri aldatmak için Tanrı’dan bile faydalanıyorlar”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *