Metin Çakır; Bir Pezevengin Serencamı

Metin Çakır’ın Karakol Cinayetleri de diğer üç roman gibi aksamayan, eğlenceli, sürprizli bir macera olmuş.


derdim günüm insan içine çıkarmaktı seni
yakanda bir amonyak çiçeği
yalnızlığım benim sidikli kontesim
ne kadar rezil olursak o kadar iyi
             Can Yücel, Sevgi Duvarı

Armağan Tunaboylu’nun kahramanı Metin Çakır karakteriyle henüz tanışmamışsanız Can Yücel şiirinin bu yazının spotunda ne aradığını da anlayamayacaksınızdır.

Oğlak Yayınlarının Maceraperest Kitaplar dizisinden yeni baskıları yapılan Metin Çakır maceraları, yakanıza bir “amonyak çiçeği” gibi takılır.

Yazarı aklı taksi şoförlüğünde ve pilotlukta kalan Armağan Tunaboylu. Kitaplarındaki öz geçmişinde bunu özenle belirtmiş. Belli ki içindeki çocuğu hiç öldürmeyenlerden. Hali hazırda Maceraperest dizisinden çıkan dört Metin Çakır polisiyesi bulunuyor. Armağan Tunaboylu’nun bu belli bir kalıba sığdırmanın zor olduğu dizisi; diyaloglardaki, monologlardaki hınzırlıkla; olayların gelişimindeki provokasyon ve kişisel ilişkilerdeki maçolukla sizi ciddi olarak şaşırtıyor. Edepsiz, fütursuz, kaba bir karakterle karşı karşıya kalıyorsunuz. Tüm bu kötü özelliklerine rağmen okudukça, Metin Çakır’ın başına gelen kötü durumlarda onun adına endişeleniyorsunuz. İkinci maceradan itibaren ise “selam versem cürufu üzerime sıçrar” diye yolunuzu değiştireceğiniz bu “herif”le bir özdeşlik kuruverdiğinizi anlıyorsunuz. Sanırım Yıldız Cinayetleri macerasını sinema filmi yapan yapımcıların da filmin adını Şeytan Tüyü koymaları bu özelliğinden kaynaklanıyor. Karşı durulamaz birisi Metin Çakır.

“Metin Çakır da kim?

Hercule Poirot kadar zeki, Sherlock Holmes kadar dikkatli, Mike Hammer kadar çapkın, James Bond kadar pervasız…

Yok canım, nerdee! O, tarihin en ahlaksız, sahtekâr, korkak, ,yalancı, maço vb. karaktersiz karakteri. Ama insan gene de onu sevmeden edemiyor.”

Metin Çakır, Maceraperest Kitaplar dizisinden yayımlanan yeni baskılarının arka kapaklarında böyle tanıtılıyor.

Metin Çakır bir pezevenk. Son macerası Karakol Cinayetlerinde Yazıhanesinde sermayeleriyle “marka” basarken gördüğümüz Çakır’ın bir yazıhanesi olmadan önce iş yeri mahallenin parkıydı. Çalılarının arkasında zombilerin yuvalandığı, mahallenin her tür kirli işinin döndüğü park. Asım Ağbisiyle de orada buluşurdu, Neşe’yle de, müşterileriyle de.

Yalnız bir adam Metin Çakır. Kalabalık bir çevrede yuvalanan yapayalnız bir adam. Arkadaşlıkları; benim ona borcum var, onun bana borcu var, ilişkisi şeklinde. Hatta bu borç zaman zaman can borcu olarak ortaya çıkıyor. En yakın arkadaşı Dursun. Dursun’la yakınlıkları birbirlerine her bakımdan çok fazla borçlu olmalarından. Dursun’un işi jigololuk. Zaten maceralarda senin benim gibi sıradan bir mesleğe sahip kişi sayısı pek az. Steril bir polisiye roman okumak isteyene önermiyoruz zaten Metin Çakır’ı. Konuşacağı lafı unutan, azarı ya da yumruğu yediği Asım’ın karşısında süt dökmüş kedi olup, iç konuşmalarında ona dünyanın kaç bucak olduğunu gösteren; korkunca, çok duygusallaşınca altına kaçırıveren, kadını tamamen cinsel bir obje olarak değerlendiren bir kahramanın herkesçe aynı rahatlıkla okunmasını beklemiyoruz şüphesiz.

Karakol Cinayetleri

Metin Çakır’ın türlü türlü belalıları var. En bilineni, aralarındaki ilişkinin bir tür güven mi, günah keçiliği kontenjanı mı, efendi-köle diyalektiğindeki durum mu olduğuna karar veremediğimiz Asım Başkomiser. Metin’in deyişiyle Asım Ağbi. Asım Ağbi mahallede biri mi öldürüldü, Metin’i karakola çağırır. Yakaladıysa döver. Dövmek için çağırırken Metin’in yumuşak karnı olan babasızlığına vurgu yaparcasına babacan davranır. Metin hep Asım’a kendini anlatma, kendini kanıtlama derdindedir. Asım Ağbi Metin’in düşüncelerini okuyan, nerede nasıl hareket edeceğini gizli kameralarla izleyen biridir Metin’e göre. Yoksa bu kadar bilgiye nasıl sahip olabilir bu adam.

Maceramız karlı bir gece, yatağında ısınmaya çalışan Metin Çakır’ın Asım Ağbi tarafından uyandırılmasıyla başlar. Asım Ağbi için işler “Keser döner, sap döner; gün gelir hesap döner.” atasözümüzdeki gibi tersine dönmüştür. Metin Çakır, diğer üç macerada yaşadığı, masumluğunu Asım Ağbi’ye kanıtlama noktasından, Asım Ağbi’nin masumluğunu kanıtlama noktasına yükselmiştir. Hey yavrum hey.

Karakol’un tuvaletinde bir zarbo (polis; Metin Çakır Argo Sözlüğü, syf 264) öldürülmüştür. Öldürülen Polis Erol’la kısa bir süre önce aralarında yaşanan sürtüşmeden dolayı tek zanlı Asım’dır.

Karakol Cinayetlerinde Kürdo, Kuduz Niyazi, Muhterem Orhan Ağbi, Yavrum Evladım Özcan, Sarı Ekrem gibi diğer maceralardan tanıdığımız kişilerin yanı sıra kupon kesen Yavuz Başkomiser, Metin’in aklını başından alan Esmer Çıtır’ı tanırız. Armağan Tunaboylu önceki maceralarda belli belirsiz yer alan kimi figüranları bu macerada başarılı birer karakter haline getirmiştir. Metin’in Asım Başkomiserin masumluğunu bulmak için yaptığı masa başı çalışma, mefta zarboların ve konuya dâhil olan diğerlerinin hikâyeleriyle yan yana gider. Öte yandan ilk üç macerada allahın unuttuğu ve hiçbir resmi belgede yer almayan mahallenin ortasında ne işi olduğu belli olmayan devasa karakolu da tanıma şerefine nail oluruz. Metin’in iç konuşmalarına ve hayal dünyasına aşina okur Karakol Cinayetleri macerasıyla; onun ayrıntıları görmekteki maharetini, ense tüylerini havalandıran sezgilerini, akıl yürütmedeki hünerini daha iyi öğrenir.

Metin Çakır’ın Karakol Cinayetleri de diğer üç roman gibi aksamayan, eğlenceli, sürprizli bir macera olmuş. İlk macera Yıldız Cinayetleri’nden başlayarak, Resim Cinayetleri, Konsey Cinayetleri, Karakol Cinayetleri sırasıyla okuyun lütfen. Ne demiş Can Baba; ne kadar rezil olursak o kadar iyi.

  • Karakol Cinayetleri
  • Bir METİN ÇAKIR Polisiyesi
  • Yazar: Armağan Tunaboylu
  • Türü: Polisiye
  • Basım Yılı: 2016-2. Baskı
  • Sayfa Sayısı: 272 Sayfa
  • Yayınevi: Oğlak Yayınları – Maceraperest Kitaplar
Güzella Bayındır
Takip için
Latest posts by Güzella Bayındır (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Dünyada bana kalan tek iyi şey, birkaç kez oyalanmış olmaktır”

Read Next

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *