Özgün, Pratik Psikoterapi Teknikleri ve Vaka Örnekleri; Varoluşa Tutunmak

Doğan Novus etiketiyle yayımlanan Doktor Vedat Aydın’ın yazmış olduğu Varoluşa Tutunmak kitabı sağlıklı bir biçimde nasıl var olabileceğimizi ele alıyor.

Daha çok kitap yazmalılar ve daha çok televizyona çıkmalılar diye düşünmüşümdür hep. Ömürlerinin en güzel zamanlarını bir mesleği öğrenmek için harcayan doktorlar toplumu bunaltmak ve bıktırmak adına da olsa daha fazla hayatımızın içinde olmalılar. Meseleleri insan anatomisi, o anatominin ayakta kalması, sağlıklı genlerle, DNA’lar ile geleceğe aktarılması olan doktorların insanlarla daha fazla iletişim halinde olması sağlıklı bireylerin ve toplumların nesillerden nesillere aktarımı için gerekli. Hatta elzem; solumak, su içmek, yemek yemek kadar elzem.

Doğan Novus etiketiyle yayımlanan Doktor Vedat Aydın’ın yazmış olduğu Varoluşa Tutunmak kitabı sağlıklı bir biçimde nasıl var olabileceğimizi; insanın daha en başta anne karnından (güvenli alandan) dış dünyaya (güvensiz alana) çıkışıyla başlayan  var olma sürecini mesleki tecrübelerine dayanarak anlattığı kitabın alt başlığı Özgün, Pratik Psikoterapi Teknikleri ve Vaka Örnekleri.

Yedi bölümden oluşan Varoluşa Tutunmak kitabının ilk bölümü olan Varoluşa Tutunuş ve Varlık Bağları şöyle başlıyor:

“Yeni doğmuş bir bebek, göbeği kesildikten sonra tüm gücüyle ağlamaya başlar. Alıştığı ortamdan kopmuş, yeni bir ortama uyum çabasındadır. Bu onun hem dünyaya sitemidir, hem ilk susuz hayata geçişidir. Bu yüzden tüm enerjisiyle ağlayacaktır. On dakika kadar sonra artık yeni ortama alışmıştır. Rahatça nefes alıp verebilir, artık ağlamasına da gerek yoktur ama durmaksızın ağlamaya devam eder. Henüz doğum masasında yatmakta olan annesinin kucağına verildiğinde mucizevi bir şekilde susuverir.”

Mucizevi susuveriş

Doktor Vedat Aydın kitap boyunca işte bu “mucizevi susuveriş” üzerinden Varlık Bağı Kuramına doğru yolculuğa çıkıyor. İlk tespit olarak bebeğin varlık bağlarını bilinçsizce gelişen bir refleks olarak tanımlıyor. Bu varlık bağı eğer doğru ve güzel bir ortamda kendine yer bulabilirse çocuk her büyüme aşamasında bu varlık bağının yanına yenilerini ekleyerek sağlıklı bir şekilde büyümeye başlıyor. Çocuk kötü bir ortamda, yanlış bir bakımla, bir de üstüne üstlük sevgisiz olursa ihtiyacından daha azıyla yetinmek zorunda kalacak ve yeni varlık bağları oluşturamayacaktır. Tam da bu noktada görülen temel sıkıntı varoluşa yeterince tutunamama ve kaybolma anksiyetesidir diye genel bir tespitte bulunuyor Doktor Vedat Aydın.

Varlık Bağlarının Tanımı bölümünde ilk bölümde olduğu gibi tüm bağların istemsiz oluştuğu tespiti üzerinden yola çıkılıyor. “İnsan kendi varlığını hissetmek için sevmez. Sadece severken hissettiklerini bir hal olarak yaşar.” derken her insana göre varlık bağlarının sayısının ve şeklinin değişebileceğinden de bahsediliyor. Örf, adet, gelenek ve ahlak kurallarının varlık bağlarıyla ilgili olmadığının altı çiziliyor. Tüm bunlara istinaden ne olursa olsun hayatın her döneminde yeni bağlar gelişebilirken, eskileri yok edilebilir oluşu ise yeniden belirtiliyor.

Anksiyete ve Onun Yarattığı Hastalıklar

Anksiyete ve Onun Yarattığı Hastalıklar bölümünde ilk dikkat çekilen nokta kişinin gerçeklik algısının bozulması üzerine. Bu bozulmanın üzerine varlık yapısının aldığı darbelerin çeşitli anksiyetik hastalıklara yol açıyor olması bu bölümün asıl konusu. Bu hastalıklar panik atak, agorafobi ve tüm fobiler, tüm anksiyete bozuklukları, somatoform bozukluklar, disosiyatif bozukluklar, obsesif kompulsif bozukluk ve yeme bozuklukları olarak sıralanıyor.

Cinsel Kimlik ve Bozuklukları bölümü kitabın en kısa bölümü. Halbuki bu bölüm toplumumuzun cinsellikle olan ‘bağlantısızlığını’ düşündüğümüzde kitabın uzun bölümlerinden biri olsaydı keşke dedirtiyor. Doktor Vedat Aydın genel olarak ‘cinsellik’ konusuna değinirken ‘eşcinsellik’ meselesine de kısaca değiniyor. Eşcinselliğin bir tür bozukluk olmadığının ısrarla altını çizerek konuyu gündeme getiren Aydın, böylesine bir konuyu bilimsel ve sosyolojik yönlerden daha da destekleyerek ele alsaydı bilinen yanlışlara ve kafa karışıklıklarına karşılık bazı sorulara cevap bulmak yönünde son derece yardımcı bir bölüm ortaya çıkardı.

Kişilik Bozuklukları

Altıncı bölüm olan Kişilik Bozuklukları bölümü ilişki temeline dayandırılarak yazılmış bir bölüm. Kişilik bozukluklarının tek tek sıralandığı bölümde özellikle kişilik bozukluklarının değişime kapalı olmasının altı çiziliyor.

Ve son olarak Klinik Görüşme Terapi Teknikleri bölümü ve bu bölümden yola çıkarak incelenen Vakalar bölümü kitabın dikkat çekici bölümleri. Vakalarla olan klinik görüşmelerdeki terapi anlayışlarından bahseden Doktor Vedat Aydın terapiyi hastalıklara yol açan sağlıksız bağları ortadan kaldırmak ve yeni bağlar kurmak olarak niteliyor. Kitabı bitirirken verdiği vaka örneklerinde ‘İçini Yengeç Yiyen Kadın’ vakası en ilgi çekici vaka olarak karşımıza çıkıyor.

Vedat Aydın’ın ilk kitabı; Varoluşa Tutunmak

Varoluşa Tutunmak; Doktor Vedat Aydın’ın ilk kitabı. Belki de bu sebepten kitap baştan sona son derece duygusal bir yerden yazıldığı hissini veriyor. Bu durum, Vedat Aydın’ın ihtisasını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı alanında yaptığını düşündüğümüzde, sadece “Doğum ve Varlık” konularına geniş bir perspektifle odaklansaydı daha kapsamlı bir kitap çıkarabilir miydi sorusunu otomatik olarak sorulmasına sebebiyet veriyor.

Yazının girişinde de belirttiğim gibi tüm medya unsurlarının çöplüğe döndüğü son yıllarda tıp alanında daha fazla kitap yazılmalı. Piyasada herhangi bir yerden aldığı sertifikayla kendisine doktor diyerek, herhangi bir tıp dalının uzmanlığını yapmadan tıbbın her alanından konuşup yazabilen kişiler köşeyi dönmüş durumdalar maalesef. Toplumun 1988 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olan, 1993 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak ihtisasını tamamlayan Doktor Vedat Aydın gibi tıp fakültesi mezunu hocalarımız tarafından yazılmış kitaplarla bilinçlendirilmeye daha fazla ihtiyacı var. Hocamız Vedat Aydın’ın ilk kitabının yolunun açık olmasını canı gönülden dilerken kendisinin uzmanlığını yaptığı tıp konularında kitaplar çıkartmaya devam etmesini çok isterim. Oluşturulan bu çöplüğün içinden kitaplarla birlikte var oluşumuza tutunarak çıkabileceğiz çünkü.

  • Varoluşa Tutunmak
  • Yazar: Vedat Aydın
  • Türü: Psikoloji
  • Baskı Yılı: 2018
  • Sayfa Sayısı: 166 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Novus

 

Okuma önerisi!

İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit – Kate Evans

“Kate Evans imzalı grafik roman İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit”
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

İngiliz yazar, ressam ve aktivist Kate Evans’ın yakın tarihimizin en büyük insanlık ayıplarından birini ele aldığı grafik romanı İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit, Desen Yayınları etiketiyle okurlarıyla buluşuyor.

Aynur Kulak
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in kaleminden; Günebakan

Read Next

Yaşanabilir Bir Toplum İçin Stratejiler; Mümkün Ütopya

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *