Sunay Akın’ın “Hayal Kahramanları”

Tüm bu anlattıkların gerçek mi yoksa hayal mi diye soruyorsanız bana, yanıtım Sunay Akın’ın “Hayal Kahramanları” adlı kitabını okuyun göreceksiniz olacaktır.

Drakula ile İstanbul’da hem de Cankurtaran semtinin bir sokağında karşılaşıyorsun. Ve üstelik kitabı gecenin bir vakti okuyorsun. Göz göze gelmemeye çalışsan da omuzu yiyorsun. Cankurtaran’ın tam ortasında canını kurtarmaya çalışıyorsun. O sırada uzaklardan “Heeeeyt..” diye güçlü bir nara sesi duyuyorsun. Duyduğun her ne kadar bir cankurtaran sesine benzemese de canını kurtaran dost bir ses olduğunu anlıyorsun. Bu dost sesin kahramanın Ustura Kemal’in sesi olduğunu öğreniyorsun ve seviniyorsun.

Bir de Drakula’nın da Yeşilçam ustalarından Atıf Kaptan olduğu ortaya çıkınca iyice mutlu oluyorsun. Ustura Kemal sana Beyoğlu’ndan geldiğini söylüyor. Arka sokaklarda Nâzım Hikmet ile beraber Hintli işgalci asker kovalamaktan ve işgal güçlerin bayraklarını indirmekten yorgun düştüğünü anlatıyor nefes nefese.

Nâzım Hikmet ismi

Nâzım Hikmet ismini duyduğunda ise sevincin ikiye katlanıyor. Başka kimse var mı diye etrafa bakınırken rüzgâr gibi bir şey geçiyor önünden. Bu rüzgârın etkisiyle hemen yanı başındaki binanın kapısı çarpıyor. Gözün binanın giriş katındaki tabelaya takılıyor. “Diş Hekimi” Merakla iki ayağın üzerinde yükselip pencereden içeriye baktığında gördüğün şey karşısında şaşırıp kalıyorsun.

Dişçi koltuğunda oturan Süpermen’in ta kendisidir. Düş kahramanın içeridedir ve diş ağrısı çekiyordur. O sırada diş hekimi karşısında ağzı açık olan Süpermen’in korkudan nasıl bağırdığını sen de ağzın açık hayretler içerisinde izliyorsun. Her ne kadar hayal kahramanı da olsa o acı ve korku dolu bağırışı duyman sonucunda bir anda hayallerin yıkılıyor. Ama artı yeni bir hayat kahramanın vardır. “Diş Hekimi! Sen yeni kahramanına hayranlıkla bakıp tatlı tatlı hayallere dalmış iken duvarda asılı resimdeki Tatlı Hayalet Casper seni dürtüyor ve diyor ki “ Şişşt dişlerini fırçaladın mı?”

Ortalıkta bir koşuşturma gidiyor. Yine önünüzden bir adam koşturuyor elinde bir resim tablosu görüyorsun. O tablo Mona Lisa mı değil mi diye sen düşünürken arkadan bir kişi daha koşturuyor. Onun elin de de küçük bir heykel vardır. Ama bu ikinci adamı bir yerden gözünüz ısırıyor. Evet, ta kendisidir. Şair Apollinaire… Sen olayı tam anlamaya çalışırken Apollinaire’in arkasından atı Düldül ile Red Kit koşturmaktadır. “Daltonlar buradan geçti mi?” diye soruyor. Ardından köpeği Rin Tin Tin de tin tin peşlerinden koşturmaktadır. Yan sokakta ise Rin Tin Tin’in kokusunu alan Snoopy bir heyecan ile ortalıkta kuyruğunu sallaya sallaya geziniyor. Snoopy adını Sinop’tan almamıştır ama Sinop’un dağlarından soyadını alan Ahmet Muhip Dranas sana “Küçük Prens”i Türkçeye çevren ilk kişi olduğunu söylüyor. Küçük Prens ise o sırada İstanbul’un semalarında Vecihi Hürkuş ve Emrullah Ali Yıldız ile birlikte sana el sallıyor.

Yeşil parkalı genç adam

Etrafına baktığında hiç te yalnız olmadığının farkına varıyorsun. Bir parkta yeşil parkalı bir adam kitap okuyor. Yaklaştığında yeşil parkalı genç adamın Deniz Gezmiş olduğunu elindeki kitabında Teksas adlı çizgi roman olduğunu görüyorsunuz. Hayal ve Hayat kahramanların yan yana. Tebessüm ederek yanından yürüyorsun. Fakat sonraki gördüğün karşısında daha da şaşırıyorsun Peanuts adlı çizgi romanın iki çocuk kahramanından biri şiir kitabı okuyor. Ne var bunda diyecek oluyorsun, seni durduran ise okudukları kitabın şairinin adı oluyor. İlhan Berk…

Vapurda Tenten’i martılara simit atarken, Şarlo’yu Galata da bir otelden çıkıp çiçek pasajında kokoreç yiyor. Altan Erbulak Flash Gordon pardon Baytekin’i ve Namık Kemal’i “Ne olacak bu memleketin hali diye” sohbet ederlerken, başta “Şirin Baba” olmak üzere Şirinler’i Anıtkabir’e doğru yürüyorlar. Tarzan, Beyazıt Kulesinden Galata Kulesine atlaya atlaya gelirken, Batman, Truva Atının içinde uykuya dalıyor. Tüm bunlar gerçek mi yoksa hayal mi diye soruyorsunuz.

Evet, tüm bu anlattıkların gerçek mi yoksa hayal mi diye soruyorsanız bana, yanıtım Sunay Akın’ın “Hayal Kahramanları” adlı kitabını okuyun göreceksiniz olacaktır. Ama yanıtını hiç bilemediğim, hep merak ettiğim ise; Hayal kahramanlarının da hayal kahramanları var mıdır?

hayalkahramanlari_kapak

  • Hayal Kahramanları
  • Yazar: Sunay Akın
  • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
  • Sayfa Sayısı: 208
  • Baskı Yılı: 2015
Fatin Hazinedar
Latest posts by Fatin Hazinedar (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Celil Oker Polisiyesi “Sen Ölürsün, Ben Yaşarım”

Read Next

Düşlerin İzinde: Teknolojik hayallerin ve fantezilerin kitabı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *