ÜÇ KUZUCUK

Sırasıyla Yeşil Çimenler, Annemiz Pasta Yapacak, Büyük Şenlik Günü ve Oyun Parkında isimleri ile basılan Üç Kuzucuk serisi 4-5 yaştan itibaren tüm okuyucular için uygun.

Kardeşi olanlar, hele ki birbirine yakın yaşlarda birkaç kardeşle büyüyenler hem birbirleri ile çatışmanın, hem de birbirleri olmadan yapamamanın ne demek olduğunu iyi bilirler. Ve yine mahalle kültürü içerisinde büyüyen ya da hâlihazırda yaşayanlar da, herkesin birbirini tanıdığı, birbirini kolladığı, yardımlaştığı güvenli ve tanıdık bir çevrede olmanın ne kadar güzel ve huzur verici bir his olduğunu da bilirler.

Ayla Çınaroğlu tarafından yazılan ve NotaBene Yayınları tarafından tekrar basılan Üç Kuzucuk serisinde yer alan kitapların tamamı bu konulara yumuşacık, sıcacık ve samimi bir dille değiniyor.

Serinin birinci kitabında kuzucuklar sararmış ot yemek istemedikleri için aç kalıyorlar. Buna dayanamayan annelerinin bulduğu kandırma yollu çözüm ise kuzucukları hasta edecek bir sonuca götürüyor. İkinci kitapta kuzucuklar annelerinin yapacağı pasta için yumurta almaya gidip yine bir rekabete girince planlarını çok gerçekleştirememiş bir şekilde dönmek zorunda kalıyorlar. Üçüncü kitabın konusu mahallede düzenlenen şenlik ve bu şenlik için kuzucukların neler yapacakları. Serinin son kitabı ise oyun parkında dönen salıncaklara binme konusunda gösterdikleri inat ve ısrarcılığı ele alıyor. Her birinde birbirleri ile önce bir yarışa ya da rekabete giren kuzucuklar, eninde sonunda annelerinin ya da başkalarının yönlendirmesi ile işbirliğinin, birlikte hareket etmenin önemini kavrıyorlar.

Çok basit hikâyelerle ve oldukça basit ve sıcak bir dille yemek seçme ya da yemek yemek istememe, kardeşler arası rekabetin ve çekişmenin doğurduğu kötü sonuçlar, oyun parklarında ortaya çıkan ısrarcılık ve mantıklı çözüm yolları görememe gibi özellikle küçük yaştaki çocukların birebir yaşadıkları sorunlara hayvanların gözünden değiniyor. Bakkal köpek Kuçu Amca, doktor inek Mö, komşu kedi Mırnık Hanım, komşu ördek Vakvak teyze, yazar at Dehdeh Bey, mahallenin yaramazı fare Tekdiş gibi pek çok hayvanın birlikte mutlu bir şekilde yaşadıkları bu mahalle ortamı, birebir gerçek yaşamın yansıması olarak görülebilir.

Yüksek katlı binalardan ve milimetrik ölçülerle düzenlenmiş yapay bahçelerden oluşan site yaşamının arttığı günümüz dünyasında, bakkalından komşusuna, doktorundan park çalışanına kadar herkesi tanımanın verdiği güven hissini ve ait olma duygusunu çok güzel vurgulayan diyaloglara ve hikâyelere sahip kitapların yumuşacık çizimleri de Ayşe Çınaroğlu’na ait. Çizimlerin hepsi kuzucukların yaşadıkları tüm duyguları, karakterlerin tüm ifadelerini çok güzel bir şekilde yansıtmayı da başarıyor.

45 yıldan fazla zamandan beri pek çok farklı konuda çocuklara ulaşan ve sayısız ödülün sahibi olan Ayla Çınaroğlu uluslararası alanda ise, 2006 yılında ÇGYD (Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) önerisi ile IBBY (International Board on Books for Young People) Yazın Onur Listesi’nde (Certificate of Honur for Writing) yer almış; 2008 yılında ise yine ÇGYD tarafından IBBY Andersen ödülü Türkiye adayı olarak gösterilmiştir.

Sırasıyla Yeşil Çimenler, Annemiz Pasta Yapacak, Büyük Şenlik Günü ve Oyun Parkında isimleri ile basılan Üç Kuzucuk serisi 4-5 yaştan itibaren tüm okuyucular için uygun.

Keyifli okumalar…

Ebeveynlere Faydacı Puanlama

  • Görsellik:5 puan. Eğlenceli ve hikâyeyi destekleyici çizimlere sahip.
  • Hikâye: 5 puan. Özellikle küçük yaş çocuklarda sık sık karşılaşılan konuları minik, sıcak hikâyelerle aktarıyor.
  • Eğitici/Öğretici Nitelik: 5 puan. Çocukların empati kurmasını sağlayacak, eğlenceli nitelikte kitaplar
  • Hayal Gücü Gelişimi: 4 puan.
  • Kültürel Gelişim: 4 puan.
  • Yazar: Ayla Çınaroğlu
  • Çizen: Ayşe Çınaroğlu
  • Baskı Yılı: 2019
  • Sayfa Sayısı: Kitapların sayfaları 24-32 arasında değişiyor.
  • Yayınevi: NotaBene Yayınları
Aynur Kolbay
Latest posts by Aynur Kolbay (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Gizem dolu bir hikâye: Gıcırtıcılar

Read Next

Kitabın Harfleri, Harflerin Kitabı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *