El Çabukluğu Marifet

Evinizde aynı yemekleri hazırlamaktan sıkıldıysanız ve hazırlaması kolay farklı lezzetlerin peşindeyseniz El Çabukluğu Marifet size göre bir kitap.

Benzer yemeklerden sıkıldıysanız haydi mutfağa…

Yazarların okuruyla daha dinamik bir ilişki kurmasından olsa gerek Yemek-Anı kitapları sadece yemek reçetelerinin yazılı olduğu kitaplara göre daha çok ilgimi çekmiştir.

kapak

Yemek-Anı kitaplarında yazar, okurlarına mutfağının, anılarının, arkadaşlıklarının, dostluklarının daha doğrusu evinin kapısını açıyor. Sizi yemeğe ve sohbete davet ediyor.

Cüneyt Ayral’ın Oğlak Yayıncılık’tan çıkan ‘El Çabukluğu Marifet’ kitabı da yazarın çocukluğundan itibaren ailesinden, akrabalarından, dostlarından öğrendiği mutfağında özenle hazırladığı yemeklerden ve anılarından oluşuyor.

Hoş sohbetlerde lafın lafı açması misali kitapta sayfalar sayfaları açıyor. Sayfalarda salatalar, balık yemekleri, sebze yemekleri, Fransız yemekleri, Uzakdoğu yemekleri ve evinizde el çabukluğu ile hazırlayabileceğiniz ‘imdat yemekleri’ yer alıyor.

Hazır yemek reçeteleri ile yemek yapmak daha kolay ve yemeğin lezzeti garanti olsa da mutfakta farklı lezzetleri denemek, keşif yapmak ayrı bir keyiftir. Kitaptaki tariflerin malzeme açısından kısmen esnekliği ve yazarın okuru farklı malzemeleri kullanması için cesaretlendirmesi mutfakta yaratıcılığı da teşvik ediyor.

Son yıllarda ülkemizdeki lokantaların menülerinde de fazlaca yer bulan salata ve salata soslarına ‘El Çabukluğu Marifet’ kitabında da yer ayrılmış. Cüneyt Ayral’ın birçok salatada kullandığı ‘Fransız Salata Sosu’ ve bu sosla hazırladığı ‘Paris Salatası’nı kitaptan alıntılayalım…

Fransız Salata Sosu

‘Ben bir dolu yemek kaşığı mayonezin içine, onun yarısı kadar Dijon hardalı, tuz, karabiber ve toplamının 1/3’ü kadar sirke ve yarısı kadar da zeytinyağı koyup çırpma teliyle çırpıyorum ve kıvamlı bir sos elde ediyorum. Hemen hemen tüm salatalarımda sözünü edeceğim Fransız sosu, işte bu sostur.’

Paris Salatası

‘Eğer bulabiliyorsanız İsviçre emmental peyniri, yok bulamıyorsanız taze kaşar peyniri alın ve minik küp doğrayın. Sonra domuz yada dana jambon alıp onları da kibrit çöpü doğrayın. Piyasada yağlı marul diye satılmakta olan salatayı yıkadıktan sonra, yapraklarını elinizle yırtarak, büyük parçalar hâlinde tabağa yerleştirin, üzerine hazırlamış olduğunuz peynir ve jambonları ekleyerek iyice karıştırın, hattâ elinizle karıştırmanız daha iyi olur. Ardından orta boy bir domatesi dilimleyip salatanın ortasına yerleştirin, sonra üzerine kenarda hazır bekleyen Fransız sosunu gezdirin. İşte size doyurucu bir öğlen yemeği yada akşam için bir başlangıç yemeği…’

Mutfağınızda hazırladığınız yemekler birbirini tekrarlıyorsa, öğle yemeği hazırlarken akşam ne pişireceğim kaygısını yaşıyorsanız ‘El Çabukluğu Marifet’ kitabına mutlaka göz atın…

  • El Çabukluğu Marifet
  • Yazar: Cüneyt Ayral
  • Türü: Yemek Anı
  • Sayfa Sayısı: 121
  • Baskı Yılı: 2015
  • Yayınevi: Oğlak Yayıncılık
Ahmet Geyik
Latest posts by Ahmet Geyik (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kusurlu Bir Çağda Kusursuz Bir Aşk

Read Next

Virgülün Şikâyeti ve Beş Günün Öyküsü

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *