Tüm kitapseverleri kendisine hayran bıraktıracak 16 öykü kitabı

Kitap Eki listeleriyle takipçilerimize sayısız kitap öneriyoruz. Kitapları incelemiş olan yazarlarımızın değerlendirmeleri ışığında en nitelikli kitapları sizlere tanıtmaya çalışıyoruz.

16 kitaplık öykü listemizde geçtiğimiz yıllarda yayımlanmış öykü kitapları da bulunuyor. Okuma listelerinizi hazırlarken bu listeden de faydalanmanız size nitelikli bir okumanın kapısını aralayacak.

1. Biraz Dolaşacağım – Hazırlayan: Ercan y Yılmaz

Can Yayınları

Gün Çağ Aydın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Biraz Dolaşacağım, sizi hiç gitmediğiniz ya da gitmeyi aklınızın ucundan bile geçirmediğiniz bir diyara götürüyor. Feodalitenin çizmeleri altında ezilmiş gencecik insanları, gerici ahlak anlayışının kadınları zapturapt altına almasını, terk edilmiş bir köyde bir başına kalmış ağaçları, çatışma alanında “kurda kuşa yem edilmiş” gencecik insanların diyarını yakından görmek isterseniz eğer; hiç durmayın ve Biraz Dolaşacağım’ı kütüphanenize koyun.

2. Mucizevi Mandarin – Aslı Erdoğan

Everest Yayınları

Neslihan Korkmaz’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Aslı Erdoğan’ın yayımlanmış ilk öykü kitabı olan Mucizevi Mandarin, Everest Yayınları’yla dokuzuncu baskısını yaptı. Öykünün, okuyucuyu anlatıcının depresif dünyasına ortak eden bir gücü var. Üslubu şiir gibi ahenkli, anlatımı oldukça akıcı olan bu öyküde, yazarın iç dünyasını büyük bir samimiyetle sunduğunu görüyoruz.

3. Bazuka – Murat Uyurkulak

April Yayıncılık

Özlem Çetinkaya’nın incelemesi için TIKLAYINIZ

TolHar ve Merhume kitaplarının yazarı Murat Uyurkulak’ın 2011 yılında yayımlanan Bazuka adlı öykü kitabı Terapi imzalı yeni kapak tasarımıyla April Yayıncılık tarafından yeniden yayımlandı. İnsanı insana kelimelerle anlatan Uyurkulak Türk Edebiyatının en iyileri arasında. Derdi, hepimizin ortak derdi, anlattıkları da içimizde tutmak zorunda bırakıldıklarımız.

4. Kibrit Ev – Murat S. Dural

İthaki Yayınları

Perge Dündar’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Ölüm, rüyalar, iç dünyalarımız, aşk… İthaki Yayınları’ndan çıkmış olan Kibrit Ev tam da bu açıklayamadığımız durumları, olayları konu alan hikâyelerden oluşmuş bir kitap.

5. Pastoralya – George Saunders

DeliDolu Yayınları

Demet Ekmekçioğlu’nun incelemesi için TIKLAYINIZ

Okuduğumuz hikâyeler, bir şeylere çomak sokmalı, yaşananları yüzümüze vurmalı, bizi sorgulatmaya zorlamalı. Saunders bunu çok iyi yapıyor. İtiraf etmekte zorlansak da aslında bu öykülerde hepimizden bir parça var. George Saunders’ın yapıtlarını okumak için Pastoralya kesinlikle iyi bir başlangıç.

6. Ötekinin Rüyası – Julio Cortazar

Can Yayınları

Selma Sayar’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Cortazar’ın öyküyle ilgili sayısız güzel sözleri vardır. “Kısa öykü maçı nakavtla kazanmak zorundadır.” sözü en meşhurudur.  Bir okur Cortazar öyküsü için şöyle diyor: “Kısaca acayip bir üslup, yoran bir öykü.” öyledir. Zira Cortazar’ın dili, öyküleri kimi zaman zihinleri yoran, kimi zaman akılla dalga geçen, ancak ‘en değersiz olanı bile’ olağanüstü bir güzellikte anlatabilen bir dildir.

7. Ayak İzlerinde Adımlar – Julio Cortázar

Can Yayınları

Rasih Korkmaz’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Ayak İzlerinde AdımlarCortázar’ın külliyatının sadece bir kısmı… Her bir kelimesini hayranlıkla okuyacağınız bu öyküler sizi Julio Cortázar’la tanıştırmakla kalmayıp bir efsaneye tanıklık etmenizi sağlayacak.

8. Çerçialan – Gamze Arslan

Varlık Yayınları

Sülbiye Yıldırım’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Dili, kendisinin söylediğinin aksine, özgün bir dil. Yalın, akıcı ama bir o kadar da vurucu. Kelimeleri diri, çarpıcı kullanıp öyle yan yana getiriyor ki, aynı anda hem alaycı hem saygın ya da, hem irkiltici hem sakinleştirici, dinlendirici olabiliyor. İlk cümleden son cümleye, çok anlamlı, birbirini tamamlayıcı, birbirini çoğaltıcı dokusunda, öykülerdeki tek bir kelimenin dahi vazgeçilmezliği var. Konuşma dilini çağrıştırsa da, kesinlikle özgün bir dil.

9. Sırça Köşk – Sabahattin Ali

Yapı Kredi Yayınları

Gökçesu Özgül’ün incelemesi için TIKLAYINIZ

Sırça Köşk sonunda umut taşıyan çok kuvvetli bir sistem eleştirisidir. Halk elleriyle inşa ettiği şeyin ne olduğunun farkında bile değildir. Kendi ürünü olmasına rağmen onu sorgulamaz, onunla ilgili düşünmez; beyni, gözü, dili alınmış bir baştır onunki artık.

10. Satranç – Stefan Zweig

Can Yayınları

Gökçesu Özgül’ün incelemesi için TIKLAYINIZ

Zweig karşıtlık ağı üzerine kurar öyküsünü; Bay B. ve Czentovic, soru soran ve ifade veren, siyah ve beyaz. O’nu buna iten ise Zweig’in Gestapo ile olan gerçek çatışmasıdır.

11. Gecenin Gecesi – Hasan Ali Toptaş

Everest Yayınları

Gökçesu Özgül’ün incelemesi için TIKLAYINIZ

Hasan Ali Toptaş’ın keskin, uçları belli öyküleri yoktur; hayaller arasında dolaşır, yürüyüş boyu sallanır, bir hayale bir gerçeğe çarparız.

12. Deli Kadın Hikâyeleri – Mine Söğüt

Yapı Kredi Yayınları

Belma Alper Uğurlu’nun incelemesi için TIKLAYINIZ

Yirmi bir öyküden oluşan Deli Kadın Hikâyeleri‘nin kahramanları acı çeken, ölümle iç içe, yan yana yaşayan, deliren kadınlar.

13. Ölüler Kasabası – Taşkın Pelivan

E Yayınları

Korkut Akın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Taşkın PelivanÖlüler Kasabası isimli öykü kitabında kendi içine yolculuğunda okuru da yol arkadaşı edebilmeyi başarıyor.

14. Torik Akını – Adnan Özyalçıner

Manos Kitap

Derya Doğan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Torik Akını, birey olmanın toplumsal hayattaki yansımaları ile zaman, mekan, doğa ve insan ilişkilerini harmanlayan, sadelikle bezenmiş bir eser olma özelliği taşıyor.

15. Yoksa Sen Benim En İyi Arkadaşım mısın? – Murat Saat

Dedalus Kitap

Sezen Eylül Doğru’nun incelemesi için TIKLAYINIZ

Kesinlikle söylemek gerekiyor ki okur, Murat Saat’in zihninin berraklığına, düş dünyasının zenginliğine benim gibi imrenecek belki. Bir ömürlük tutsaklığın, tecridin yutamadığı aklına ve gönlüne hayranlık duyacak, belki değil mutlak.

16. Tanrı’nın Seyir Defteri – Mıgırdiç Margosyan

Aras Yayıncılık

Leyla Öztürk’ün incelemesi için TIKLAYINIZ

Kitabında adeta Tanrı ile muhabbete giren yazar, dünyanın “yaratılış” meselesine kendi bakış açısı ve üslubuyla dikkat çekiyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Boğaziçi Üniversitesi 28 Şubat’ta Ayfer Tunç’u ağırlıyor.

Read Next

Ahmet Ümit’in yeni romanı müjdelendi!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram